mohsen namjoo

#özgürler 

2.
iranlı ses sanatçısı.müziklerinde doğu ve batı formlarını birlikte kullanmasıyla, rumi, sadi,hafız'ın mısralarını besteleyip seslendirdiği şarkılarıyla sevilmiş, dinlenmiştir.en sevilen ve dinlenen şarkısı kuşkusuz ey sarebandır. ey kash, toranj, ya ali, gis,nobahari,zolf bar bad....

sonradan; kur'n ayetlerini'ni şarkı yapmış.kıyamet alametlerinden biridir bu. iyi niyetle ve derinlikle telefisi mümkün olmayacak bir yanlışlık.
yazık!! ve hayır dinlemeyeceğim bir daha.
devamını gör...
hafiz, sadi ve rumi'den siirlerle bezedigi sarki sozlerinin bazisinda kur'an'dan ayetleri de barindiran muzisyen.. shams isimli sarkisinda sems suresiyle dalga gectigi yonunde hakkinda 5 yillik mahkumiyet karari vardir ve bu sebeple iran'a girememektedir.. hali hazirda abd'de yasayan mohsen namjoo'nun sarkilarindan kimisini cokca sevmeme ragmen, emin olamadigim bu detaydan dolayi rahatsiz olmuyor degilim.
devamını gör...
şiwan perwer e gelmeden önce dinlendiğim son durak. müziğindeki coşku ve lirzim üstüne zenginlik beni alıp o kirpi gibi saçlarında bir seyahete çıkarıhttp://yor.sağlamdır dinlenisidir.sanırsam iran rtükü muhsine(ben böyle derim) bir ceza kesmişti.kurandan bir kuran suresi bestlediği için.halbuki ne güzel besteydi.
devamını gör...
mohsen namjoo meşhed şehrinde geleneksel yapıdaki bir aile içerisinde büyüdü. edebiyat ve müziğe olan ilgisi daha çocukluğunda başlamıştı. okuldaki sanat etkinliklerinde aktif olarak rol alıyordu. daha 12 yaşında iken babasını kaybedince annesi ve abileri onu müzik okuluna göndermeye karar verdiler. burada nasrullah nasehpur tarafından eğitildi. ailesinin karşı çıkmasına rağmen profesyonel olarak müzik yapmaya karar verdi ve müzik eğitimine tahran üniversitesnde devam etmek için tahrana taşındı. giriş sınavını kazanmak için bir enstrüman çalmayı bilmesi gerekiyordu. malî durumu nedeni ile gücü ancak bir sitar almaya yetmişti.
devamını gör...
kürd asıllı muhalif sanatçıdır. hatta kimi çevrelerce de 'kürtlerin john lennon'u diye de anılır. muhalif sanatçının iran'a girişi yasaktır hala. sosyal medya üzerinden popüler kültürümüze dahil olmuştur. saçları aynı benim saçlarıma benzemektedir, o şöhrettir ben ise sohpet makamındayım; olur öyle şeyler braderium, maksat muhabbet olsun entry olsun torba dolsun * (bkz: bkz: www.mohsennamjoo.com)
devamını gör...
bu adamın ma ra ba nezfeti huseyn

ma ra ba furdahı humeyn

sözleri olan bir şarkısı vardı. ah bi bulsam dediğimdir. adını da hatırlamıyorum ki...

edit: şarkının adı hamash delam migire'dir efendim...

hayırlı dinlemeler...
devamını gör...
herkesin tu kaka dediği iran'da, iran'ın binlerce yıllık kültüründen neler çıkabileceğinin en güzel kanıtlarından biridir kanaatimce. müziği, sözleri ve klipleriyle çok şey anlatır.*
şeriat, bok, püsür palavra efendim, medyanın bize verdikleriyle yetiniyoruz. varsa yoksa batı ve iran ilişkisi, nükleer güç, israil vs. kültürden haber verin siz. mezopotamya kadar, anadolu kadar eski iran kültüründen... neyse başlarsam bitiremeyeceğim gibime geliyor. iyisi mi siz aşağıdaki şaheseri dinleyin.

http://www.cogitosozluk.net...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar