momo

momo, uzun zamandır okuduğum en çocuksu, en tatlı yetişkin kitabı. insanlara zaman tasarrufu yaptırmak isteyen ve böylelikle arttırdıkları vakiti ele geçirerek yaşamını sürdüren gri renkli duman adamların- ki bir yönüyle harry potterdaki ruh emicilere benzerler, girdikleri ortamı soğuk bir rüzgar kaplar, insanlar kendilerini huzursuz hissederler- , küçücük bir kız olan ve şehirdeki bir amfitiyatroda tek başına yaşayan, kendi ismini kendi koymuş momo ile olan müacdelesini anlatır bu kitap. özellikle momo nun zamanın ne olduğunu saat çiçekleri ile keşfettiği bölüm, hora usta ile olan sohbetleri, okumaya değerdir. bir çocuk kitabının sahip olması gereken tüm özellikleri gösterip aslında büyüklerin dünyasını anlattığı için (bkz: küçük prens), daha da çok sevdim momo'yu..
devamını gör...
michael ende'nin ödüllü kitabı. en büyük özelliği dinlemeyi bilmesi olan momo isimli küçük kızın zaman hırsızı duman adamlara karşı verdiği mücadeleyi anlatır. büyük bir modern kapitalizm eleştirisidir. kitabın en vurucu yeri ise zaman tasarruf şirketi'nden gelen duman adam ile berberin karşılaştıkları yerdir. duman adamlar insanlara zamanlarını kendilerine ailelerine ayırmak yerine işlerine ayırmalarını ister ve kaybettikleri insani değerlere karşı şöhret, para ve mülk vaad eder. çpcuk kitabı olarak geçse de ciddi felsefi derinliği olan ve zaman kavramını irdeleyen çocuksu bir anlatıma sahip olan romandır.
devamını gör...
modifiye dünyasının michael jacksonı elvis presley si desek yanlış olmaz. momo marka koltuklar jantlar pedal takımları.. formula 1 - moto gp - nascar dünyasına hüküm eden eldivenlerden kasklara kadar geniş yelpazesi ile ürünler satan italyan devi markadır aslında.
devamını gör...
momo öksüzdür.kim olduğu, nereden geldiği bilinmez. üstü başı dökük olan bu kız çocuğu yine de mutludur: arkadaşları vardır. zekidir de. aslında ortaya sınıfsal farkları koyan bir kitap bu. hissettirmeden hem de. hele duman adamlar takımı ortaya çıkınca bu daha da iyi anlaşılır. çocuk depoları, zaman tasarruf şirketi ve bariz kötülük bize ve kitaptaki kahramanlara bir cümle ile emredilir: faydalı ol, yoksa ölürsün.
devamını gör...
upuzun caddeyi nasıl süpüreceğini düşünen ve gözünde büyüttüğü için bir türlü süpürmeye başlayamayan adamın yanına gelir momo:'süpürürken sadece önündeki kısmı düşün ve caddenin geri kalan kısmını aklına getirme, böylece caddeyi süpürmek gözünde büyümez ve nasıl bittiğini anlamazsın bile.' der. adam caddeyi süpürmeyi bu sayede başarır ve gülümser öyle içten. * *
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar