monark

#özgürler 

osmanlı dilinde ''devletlüm'' diye anılır.

eski yunancada ise "hükümdar" demektir; "mono" (tek) + "archã³s" (yönetici) kelimelerinin birleşmesinden oluşturulmuştur.

(bkz: monarşi)
devamını gör...
[lat.] tek, öncül. mutlak otorite sahibi yönetici. bu işin terminolojik kısmı.

dünya sözlük isimli platformun kurucu ve yöneticisi. anayasasında demokrasi ilkesinin var olduğu bir yapının fikir babasının kullandığı unvan.
binlerce yazar, milyonlarca tanımı teşkil eden, sair sözlüklerden müstakil bir ahlak anlayışı ve ciddiyetinin esas kılındığı bir oluşum için böyle bir ironi ne kadar doğrudur? bu durum mezkur yapının meşruti monarşi'yle yönetildiğini gösterir mi? müsbet ve huccetiyle güçlendirilip desteklenmiş veriler istiyorum sayın yönetici ! monark hakikatse ihtilal zaruriyettir !
(bkz: jön dünyalılar)
devamını gör...
yazarlaar modlara, modlaaar monarklara, monarklar admine dönmeli yurdumda nın üçüncü basamağıdır. sözlük anlamı yöneticidir. bir nevi serkomser yani.
ama yinede bu sözlükte ne iş yapar çözebilmiş değilim. derviche modlara iki lahmacun söylerken monarka üç lahmacun mu söylüyor nedir olay?
devamını gör...
güneydoğu kanada'da yaşayan bir tür kelebektir. çok üzücüdür ama, bu kelebekler, normalde, tırtıllıktan kurtulup tam bir kelebek olduktan sonra ancak 5-6 hafta yaşarlar.
devamını gör...
hükümdar ya da hünkâr, bir ülkede mutlak otorite sahibi yönetici anlamına gelir. hükümdarlar, imparator, padişah, kral, han, hakan, şah gibi unvanlara sahip olurlar. yunanca kökenli monark sözcüğü de genellikle hükümdar ile eş anlamlı olarak kullanılır.
devamını gör...
arkadaşlar bir yanlış anlaşılmayı düzeltmek istiyorum. bu sözlükte hiçbir zaman mod olmayı istemedim benim gözüm hep en tepedeydi yanı monark.

sözlükte en yetkili abi. gelecekte ben.
devamını gör...
adaylığımı koyduğum ünvan.

yeni bir dünya için, genç ve dinamik bir iktidar için ve burayı babamın çiftliğine döndürmem için desteğinizi bekliyorum.

edit: gördüğünüz gibi iktidarcılar demokrasi getirmemi istemiyorlar. monarşiniz bitecek. bu sözlüğün her ferdi yönetimde hak sahibi olabilecek.
devamını gör...
monarklar seçimle gelip seçimle gitmez. onlar tamamen diktatörlerdir yani demokrasi işlemez. o yüzden indirebilmeniz için darbe yapmalısınız. öyle "adaylığımı koydum destek bekliyorum" falan boş laflar.*
devamını gör...
(bkz: derviche moderne)

ayet temalı şaka yapmak isterken,ölçüyü kaçırmış ama efendim montaj bunlar,kuzenim yazdı,fetö yaptı filan gibi bahanelere sığınmayıp temiz temiz lincini yiyip oturmuş,tüy dikmemiş yazar.

kendini halkı kin ve düşmanlığa tahrikten yargılayıp 5 günle de cezalandırdı.

onu linç eden şahısların ekseriyetle egemen bağış makara team üzerine yorumları da ilgi ve merak konusudur.malum:

(bkz: ilk taşı günahsız olanınız atsın)

Allah ve ayetleri ile alay etme kastı değil uzakdoğulularla ve dini yeni öğrenmekte olanlarla alay etme kastı taşıdığı kastı açık ve net.tabii ki bunlar da hiç hoş şeyler değil.layıkıyla linç edelim ölsün.

mesela diğer türlü olsa

--- alıntı ---

her hafta seçip atıyorsun bir ayet.mesela bu hafta kuranda cömertlik.sallıyorsun bi tane hakkında şu kadar layk.

--- alıntı ---

gibi doğrudan içeriğine,kullanım amacına,inananlarına yönelik kasıtları tek tek sıralayıp babil kulesinin basamaklarını tek tek tırmanması gerekirdi.

o dönemde tekfir team çalışmamak için ellerinden geleni yaptılar.sebep de malum derviche sadece buranın monarkı atsa başka sözlük bulursun da,öbürü memleketin monarkı.

öte taraftan,ülke gibi çok daha kompleks bir sistemde "allah binali diyor bas geç" diyen yahut tarikat gibi yapılanmalarda bellerine sicim bağlayıp "şeyhimizin ipine tutunup cennete gideceğiz" diyen ya da Allahın isimlerini zikrederken tuhaf tuhaf hareketler yaparak daha ağır şakalar yapan tiplere "dergahını,koltuğunu terk et" diyemeyenlerin de kendisine hesabını sil,100 kırbaç ye filan gibi şeyler pöykürmesi de ayrıca komikti.

ya da şu an şov yapıyor filan deyip de malum makaracı istifayla yırttığında "yargılansın" diyemeyenler yürek burkuyor mesela.

ya da ne bileyim başkasının inancını "gavurlar salak şuna inanıyor" deyip hatta içinde atalarının da bulunduğu bir güruha "ateş başında tuhaf tuhaf hareketler yapan" "yumurta pişirmek için dünyayı yakacak lanetli" filan diyenler rahat rahat gezerken kendisine ceza vermesi ilginç.

tahmin ediyorum bu linç de kendisine kocaman bir ders olur.bir daha başkaları linç yerken,tekfir edilirken,sövülüp sayılırken bugünü hatırlar.

üstelik haksız bile olsa bazen niyetince toleransa ihtiyaç duyduğuna,etkin pişmanlığa idraki maaliye vermesi gereken öneme ve mal bulmuş mağribi ekolüne de dikkati artar.

Allah taksiratını affetsin.taş yok mu taş?swh

(bkz: hanım tüfeği getir)
devamını gör...
yeni yazar sandım. dervişin feyk hesabı olduğunu kılıçdaroğlu edasiylan elimde dosyalarla kürsüye çıkıp haykıracaktim lakin elim böğrümde kala kaldım.
devamını gör...
(bkz: derviche moderne)

son tanımı sebebiyle 5 gün uzaklaştırılmış yazar.

son tanımından bahsedecek olursak zaten bu monarkın tarzı bu, kelimelerle oynamak. insanda bunları okuyunca bir soğuk duş, bir saldırma isteği uyanmıyor değil. buna rağmen dini açıdan tanıma bakacak olursak sakıncalı ama yazan kişi ayeti alaya alma, dalga geçme maksadıyla yazmadı eminim. sadece bu defa kendisi kelimelere kurban gitti. hep o edecek değildi ya kelimeleri kurban.

ceza yemesi de iyi oldu, hem sözlüğün tarafsızlığına karşı olan inancımız pekişti hem monark bundan sonra daha dikkatli olur hem de 5 gün o şakalardan yok yaw. daha ne olsun.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar