monşer

10.
fransızca "monseigneur" kelimesinden dilimize aparılmış olduğunu düşünmekteyim bu kelimenin. eskiden, "kaymak tabaka" üyeleri birbirine seslenirken, hitap olarak kullanırmış bu kelimeyi. yeşil çam filmlerinden de buna tanıklık etmişliğimiz var. günümüzde ise, genellikle emekli büyükelçileri ifade ederken kullanılan bir kelime. elbette istihza amaçlı. bununla birlikte, halktan kopmuş çevreleri ifade ederken de, bu kelimenin ilgili kişiler için kullanıldığını görüyoruz. böylece monşer kelimesi aracılığıyla, hem görevdeki ve emekli büyükelçilerin, emekli yada görevli üst derece bürokratların, halktan uzak yazayan sözde aydınların ve kaymak tabakanın ifade edilebildiğini söyleyebiliriz. elbette istihza amaçlı.*
devamını gör...
fransızca "sevgilim" demek; diplomasi dilinde ise, diplomatların birbirine karşı "çıtkırıldım" hitap sözcüğü olarak kullanılmış.
gündelik dilde monşer, "kibarlık budalası" tipleri adlandırmak için kullanılıyor.
devamını gör...
osmanlı batı karşısında gerileyip onlara yetişmeye çalışırken gerçekleştirdiği yenileşme hareketleri içersinde "hariciyeci" yetiştirmek için batıya okusun diye öğrenci gönderdi. zamanla türkiyede dil bilen dış ileri görevlisi istihdam etmek için yabancı dille eğitim veren okullar açıldı. bu okullardan mezun olup batı terbiyesiyle yetişenler bizim kültürümüze yabancılaştı. biz şimdi bizden olmayan görece entellektüel/entelektüel kimseleri fişlemek için kullanıyoruz.

devamını gör...
aydoğan vatandaş'ın 2009 yılında yayınladığı, türkiye'nin saklı seçilmişleri olarak adlandırdığı menemenlizadeler gibi köklü, ülkenin dış politikasını ve kültür hayatını etkilemiş ailesi hakkında bilgi veren kitabı.
sıradan bir aile olmayan menemenlizadelerin hayatında tanıdık birçok isim var; mustafa kemal, 2. abdülhamit, nazım hikmet ...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar