montessori--- alıntı ---

Montessori eğitimi İtalyan bir doktor ve eğitimci olan Maria Montessori tarafından geliştirilen ve serbestlik, sınırlar içinde özgürlük ile bir çocuğun doğal psikolojik, fiziksel ve sosyal gelişimine verdiği önem ile tanımlanan bir eğitim yaklaşımıdır.

--- alıntı ---

aslında 80'li yılların çocuklarının gün boyu sokakta oynaması, kızların ellerinde iğnelerle bebelerine elbise dikmesi, minik şişlerle elbezi örmesi,çamur içinde kalan pantolon paçaları, çivi çakarkenken parmağın gitmesi, macundan kurulan koskoca bir dünya, gazoz kapaklarıyla oynanan yılan oyunları vs hepsi bu eğitim sistemine dahil. fakat işte ad koyunca farklı oluyor. adına tez deyince, araştırmalarda sebep-sonuç ilişkileriyle akademik rapor sununca vauv, diyerek bilim adına kendine yer buluyor.

biz bugün mutluysak sokaklar sayesindedir. bugün çocuklarımız çok bilmiş fakat canları çok sıkkınsa ve agresif, egositlerse sokaktan mahrum bırakıldığı içindir. sokaktan mahrum bırakılan bebelerin annelerine bunun pedegojik gelişim açısından önemi anlatılınca kabul görmesi diyebiliriz.devamını gör...
0-6 yaş arası çocuklar için uygulanan klasik eğitim modellerinin dışında bir sistem. büyük paralar verilen oyuncakları cözümlemez cocuk bu sistemde; basit materyallerle elini,hislerini ve pek tabii kendini cözümler ya da yardımcı olur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar