moody s in türkiye nin notunu indirmesi

bu cuma gerçekleşmesine kesin gözüyle bakılan olay.ekonomi bakanı nihat zeybekçi'de "moody's'in kredi notumuzu düşüreceğini bekliyoruz" diye bir açıklama yaptı. yani şimdiden erdoğan uluslararası komplo falan diyemez. çünkü kendi ekonomi bakanı "bekliyoruz" dedi.

yalnız bu kredi notu düşürmesi öncekilere benzemiyor. iflasa yakın olarak değerlendirilen ülkeler için piyasalarda borçlanmanın zorlaşması domino etkisi korkularını alevlendiriyor. bu da türkiye gibi dış kaynağa bağımlı bir ekonomi için önemli bir risk teşkil ediyor.

hali hazırda arjantin iflas etmişken dış kaynak borçlanması yüksek olan ülkelerde tedirginlik de var.

göreceğiz. önümüzdeki sene sıkıntılı bir sene olacak. bunu görebilmek için müneccim olmaya gerek yok.
devamını gör...
hayır kimmiş bu not indirimine kesin gözüyle bakılan piyasa merak ettim. benim baktığım piyasada not indiriminin büyük ihtimalle gerçekleşmeyeceği ama yapılacak açıklamada uyarılar yer alacağı beklentisi hakim.
devamını gör...
başlığı okuyunca kesin şu açmıştır dedim... yanılmadım...

tanımını okuyunca kesin yine işine geldiği gibi çarpıtmıştır dedim... yine yanılmadım...

bakalım sayın bakan tam olarak ne demiş:

--- alıntı ---

nihat zeybekci: "moody's'den eksi yönde bir beklentim var"

ekonomi bakanı nihat zeybekci, cuma günü kredi notu ve görünümü hakkında rutin değerlendirmesini açıklayacak olan kredi derecelendirme kuruluşu moody's'in türkiye hakkında pozitif değerlendirme yapması gerektiğini ancak geçmiş performanslara bakıldığında bunun bir sürpriz olacağını söyledi.

ntv'ye konuşan zeybekci, moody's'in 8 ağustos'ta nasıl bir açıklama yapacağı ve bu yöndeki beklediklerine ilişkin bir soru üzerine şöyle konuştu:

"ben size dramatik bir şey söyleyeyim mi? moody's'den artı yönde bir beklentim yok eksi yönde bir beklentim var. çünkü siyasi değerlendirme yapacaktır. çünkü maalesef türkiye'nin gelecek ile ilgili beklentilerini değil türkiye ile ilgili o anda olması gereken niyetlerini söyleyen bir hale geldiler.

dilerim, beklerim ki türkiye'nin bütün bu siyasi oluşumları, 30 martı, diğer tüm bu istikrarsızlaştırma çabalarını, dış ticaret açığını, cari açığı, büyümeyi, tüm bu olguları pozitif yönde değerlendirerek (türkiye'yi) pozitif bir seviyeye yükseltirler ve yükseltmeleri de gerekir zaten dünyada bunu hak eden bir ülkedir türkiye. ama maalesef geçmiş performanslarına baktığımızda türkiye ile ilgili sürpriz herhalde pozitif yönde bir açıklama yapmaları olur diye düşünüyorum."

hazine ile kredi derecelendirme anlaşması bulunan moody's türkiye'yi "negatif" görünümle yatırım yapılabilir seviye olan "baa3" düzeyinde derecelendiriyor.

zeybekci, moody's, s and p ve fitch gibi kuruluşların değerlendirmelerinin siyasi mi ekonomik mi olduğunun belli olmadığını belirterek, cari açığın ve dış ticaret açığının yüzde 30'lar düzeyinde daraldığını; cari açık/gsyh oranının yıl sonunda yüzde 5.5'e gerileyeceğini, istihdam ve sanayi üretiminin oldukça iyi olduğunu, ihracatın ithalatı karşılama oranın yüzde 70'ler ile tarihi bir noktada olduğunu belirterek; kredi derecelendirme kuruluşlarının bu gelişmeleri pozitif değerlendirmesi gerektiğini söyledi.

büyüme 2. çeyrekte yüzde 4'ü aşacak

zeybekci, yılbaşında dünya bankası, oecd, imf, s and p, moody's ve diğer bazı kuruluşların türkiye için 2014 yılı büyüme tahminlerini aşağı yönde revize ettiklerini hatırlatarak, "türkiye ile ilgili beklentilerini yüzde 2'li seviyelere çektiler... o dönemde ben bir şey söylemiştim; demiştim ki bunu bugün aşağı yönde revize edenler yılın ikinci yarısı başladığında yukarı yönde tıpış tıpış revize edecekler... ve tamamı dediğimiz şekilde yaptı" dedi ve ekledi:

"çünkü biz o gün baktığımız zaman türkiye'nin büyümesinin ne olduğu görüyorduk. ikinci çeyrekte de bunun ne olduğunu görüyoruz. 10 eylül'de türkiye'nin ikinci çeyrekle ilgili büyümesi geldiğinde yine bizim beklentilerimiz yönünde yüzde 4'ün üzerinde bir büyüme gelecek."

ilk çeyrekte yüzde 4.3 olan büyümeye ihracatın 2.7 puan katkı yaptığını belirten zeybekci, yıl boyunca çeyrekler itibarıyla ihracatın büyümeye katkısının 2 puan seviyesinde devam edeceğini belirtti.

bu kuruluşların sadece ihracatın büyümeye etkisi kadar büyüme tahmin etmesinin makul olmadığını belirten zeybekci, "yani sadece ihracatın büyümeye katkısı yüzde 2'ler seviyesinde olacak işte biz o gün o yüzden diyorduk ki siz nasıl oldur da büyümeyi bu seviyede beklersiniz . türkiye'nin büyümesi inşallah yıl sonunda yüzde 4 seviyesinde gerçekleşecek... inşallah, türkiye yıl sonunda büyüme beklentilerinizi hedef olarak koyduğu beklentileri bir tık daha üzerinde gerçekleştirecek" dedi.

faiz indirimi devam etmeli

zeybekci ayrıca bu sabah yaptığı yazılı bir açıklama ile merkez bankası'nın (tcmb) faiz indirimine üreten, yatırım ve ihracat yapan piyasaların beklentilerini karşılayıncaya kadar devam edilmesi gerektiğini söyledi.

zeybekci, "beklentilerin üzerinde gelen enflasyonun, bir sonraki ppk toplantısında faiz indirilmemesi gerektiğine yönelik ortaya çıkabilecek yorumların tam tersine faiz indirimine; üreten, yatırım ve ihracat yapan piyasaların beklentilerini karşılayıncaya kadar devam edilmesi gerektiğini savunuyor ve merkez bankamızı destekliyoruz" dedi.

tüfe temmuz ayında gıdada ramazan ve kuraklığın etkisiyle beklenen düşüşün olmaması ve başta eğlence-kültür, ulaştırma ve alkollü içecekler-tütün olmak üzere birçok alt grupta yaşanan yükseliş nedeniyle yüzde 0.15'lik artış beklentisinin üzerinde yüzde 0.45 yükseldi.

açıklanan rakamların, piyasa beklentilerinin üzerinde bir enflasyon gerçekleşmesine işaret ettiğini belirten zeybekci, "yıl sonu enflasyon hedeflerimizin yukarı yönlü revize edilmesi ihtimalini türkiye'ye ve sağlanan siyasi, ekonomik istikrara kabul edilemez haksızlık olarak görüyoruz" dedi.

--- alıntı ---

http://www.cnnturk.com/habe...
devamını gör...
suni bir kuruluşun yapacağı derece indirmesi.
şöyle bir şey canlandıralım kafamızda. refah seviyesi çok yüksek olan bir ülke olduğumuzu düşünelim. her şey güllük gülistanlık. karmaşa yok. gsmh, kişi başı gelir falan feşmekan çok iyi düzeylerde. sonra bu* ve yandaş kuruluşları -ağa babaları demek daha doğru olur herhalde- dese ki sizin ülkenizde enflasyon artmaya başlayacak. hayat şartları, ithalat, ihracat bilimum ekonomik verilere bağlı envai çeşit istatistikleri ve grafikleri ortaya sayıp dökseler biz avam- şahsım için geçerli bu kelime sizi tenzih ederim- bu verilerden hiç bir şey anlamayacağız ve diyeceğiz "hele gurban yani öliyik mi, köti bir şey mi oliy?" onlar da "siz ölmüşsünüz de ağlayanınız yok be gülom" diyerek ipek iplik hassaslığındaki ekonomik dengelerimizi alaşağı edecektir. şey gibi düşünün bir şeyi size sürekli telkin ederlerse onun olacağına inanırsınız. bir şeyi kırk defa söylersen olurmuş ya ondan.
devamını gör...
bakan beyanat vermiş adam da başlık açmış. hükümet deyince birileri sadece erdoğan anlıyor. hoş adam da öyle olmasını istiyor. merkez bankası başkanına bile indir bindir diye çıkışıp duruyor. bırakın yazar yazarlığını bakan bakanlığın yapsın. kına meselesine gelince hepimiz aynı gemideyiz. bu sebeple kına yakmak için acele etmeyin. herkes ekonominin iyi olmasını ister ancak çarpık bir ekonomi varsa ve bu eleştiriliyorsa bunu ille de bir düşmanlık gibi görmenin mantığı nedir. akkp eleştirilemez mantığı bu günlere getirdi zaten...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar