moody's

son zamanlarda yaptıklarıyla "tutarsız ve açıktan taraf" olduğunu ortaya koymuştur. iflasın eşiğinde olan yunanistan ın notu türkiyenin üstündedir. bu durumu ancak "okumuş" moody's uzmanları açıklayabilir!

insanın böyle durumlar karşısında "gavuroğlu gavur" diyesi geliyor ama dememesi lazım. "kendi ayaklarımızın üzerine durana kadar en iyisi bu" demek ki.

http://www.dunyabulteni.net...
devamını gör...
ülkelere uyarı gönderen önyargı ile malül kuruluş. adamına göre muamele, elbette.

değilmi ki yunanistan'ın notunu türkiyeden üsttedir bu kuruma göre. göz var nizam var, bir de moody's var. tabi.
devamını gör...
kredi derecelendirme kuruluşu.

kredi derecelendirme kuruluşları arasında stratejik işler yapan firma olarakta anılmaktadır. özellikle risk yönetimi alanında ki tecrübeleri neticesinde uluslarası camia da ciddiye alınan bir firmadır. fakat siyasi sebepler neticesinde ki uygulamaları ve taraflı tutumu sebebiyle özellikle son yaşanan krizde ciddi manada değerini yitirmiş bir kuruluştur.

kredi derecelendirme ağırlık hesaplamaları ve modellemeleri şu an tüm dünya da kullanılmaktadır.
devamını gör...
en büyük güçlüğünüz cari açık

uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu moody's, türkiye'nin iç ve dış dengesizliklerdeki büyümeyi tersine çevirecek mali politikalar ve para politikalarını izlemesi durumunda kredi notunun iyileştirilebileceğini bildirdi.

moody's'in yıllık türkiye raporunda, türkiye'nin önündeki en büyük güçlüğün cari açık ve onun finanse edilmesi olduğu belirtildi.

raporda, türkiye'nin ba2 olan pozitif not görünümünün türkiye'nin küresel krize direncini gösterdiği de kaydedildi.

türkiye'de bilanço tablosunun son yıllarda güçlenmesinin hükümetin ekonomik şoklara karşı koyma kabiliyetini geliştirdiği de ifade edildi.

--- ntvmsnbc ---devamını gör...
--- alıntı ---

moody's'in resmi internet sitesinde yayımlanan raporda; küresel sukuk ihracının, islami bankacılık varlıklarına artan taleple uzun dönemli pozitif büyüme eğilimini korumasının muhtemel olduğu kaydedildi.

raporda, türkiye ve endonezya'nın uzun vadede kilit sukuk piyasası olma potansiyeline sahip olmasına rağmen, suudi arabistan ve malezya piyasasının sukuk ihracında baskın olmaya devam edeceği vurgulandı.

sukuk ihracının bu yıl 2011'deki seviyesine ulaşmasının beklendiği ifade edilen raporda, inovasyon ve likidite göstergesindeki iyileşme ile sukuk piyasasında pozitif uzun vadeli büyümenin beklendiği aktarıldı.

uluslararası ihraçlardaki artışla, 2014 yılında sukuk hacminin yükseleceğine işaret edilen raporda, "ancak bölgeler arasında piyasa ayrışmasının sürmesi muhtemel. 2013 yılı, gelişmekte olan piyasalardaki zorlu şartlarla belirlendi. bu yıl yaklaşık 50 milyar dolar sukuk ihracı gerçekleştirilirken, bu rakam geçen yılki seviyesinin gerisinde kaldı. bununla birlikte, zorlu çalışma ortamı göz önüne alındığında, bu seviye faizsiz finansal araçlar için yatırımcı iştahına olumlu yansıdı. 2013 yılında sukuk ihracı 2011 yılındaki 51 milyar dolar seviyesinin biraz üzerine çıkacak" denildi.

--- alıntı ---
devamını gör...
moodys: parasal sıkılaştırma, bankaların kredi notu açısından olumsuz

türkiye cumhuriyet merkez bankası, liranın hızla değer kaybetmesi sonucu artan enflasyon baskılarını düşürmek için geçtiğimiz hafta faiz oranlarını sert şekilde yükseltti. faiz artışının, yerel fonlama maliyetlerinin artmasına ve ekonomik büyümenin yavaşlamasına neden olmasını bekliyoruz ki bu da 2014'te bankaların karlılığını ve varlık kalitesini baskı altına alacaktır.

alınan tedbirler, lira ile sermaye piyasaları üzerindeki finansal stresin bir kısmını ortadan kaldırmayı ve aşırı dercede yüksek volatiliteyi önlemeyi amaçlıyor. ancak merkez bankası'nın attığı adımlar, bankaların gelirleri ve karlılığı üzerinde baskı yaratacak. sistem fonlaması temel olarak kısa vadeli mevduatlara dayanıyor: tüm mevduatların üçte ikisinden fazlasının vadesi üç ay. ancak sistem varlıkları genellikle daha uzun vadeye sahip olma eğiliminde. yapısal olarak vadelerin birbirini tutması nedeniyle fonlama maliyetlerindeki ani artış banka marjlarını azaltacaktır.

bu durum, bankaların varlık kalitesini de olumsuz etkileyecektir. teminatsız tüketici kredileri ile küçük ve orta büyüklükteki işletmelere verilen krediler vadelerinin kısa olması ve değişken faizli olmaları nedeniyle en yüksek risk grubunu oluşturuyor. sistem genelindeki kredi portföyü ilk kez bu büyüklükte bir faiz artışı ile test edilecek. dahası, para politikasının sıkılaştırılması 2014 için belirlediğimiz yüzde 3'lük ekonomik büyüme tahminimiz için de aşağı yönlü risk oluşturuyor.

buna ek olarak, kurumsal kredilerin yaklaşık yüzde 50'si döviz cinsinden kullandırılıyor: bu döviz kredileri ile kurumların borçlarını ödeyebilme kapasiteleri lirada süregelen değer kaybından olumsuz etkilenecektir.

sert şekilde gerçekleştirilen parasal sıkılaştırmadan kaynaklanan ekonomik büyümeye ilişkin aşağı yönlü risklerin mevcut kredilerin kalitesine zarar vermesini ve kredi büyüme fırsatlarını sınırlandırmasını bekliyoruz. ancak türk bankalarının karlılık göstergeleri 2008'den bu yana bazı bölgesel ve küresel rakiplerine kıyasla oldukça güçlü.
devamını gör...
siyasi istikrar yerine çevremizde yaşanan siyasi istikrarsızlıklar , yüksek özel sektör dış borçlanması gibi sebeplerle şu an türkiye'yi kıskaca almak için bekleyen kuruluş. her ne kadar bazı hususlarda güzel analizleri olsa da anlaşılması gereken ciddi bir durum var. liranın hızla değer kaybetmesi sonucu artan enflasyon baskılarını düşürmek için faiz oranlarını sert şekilde yükseltiğimizde bize uyarı veren moody's benzer durumda olan hindistan'ı es geçmişti. tabi bundan obama'nın en büyük finansörü hindistan devlet başkanın yardımları esirgenemez.

eğer bir insan evladı gelip evet kardeşim moodys , fitch ratings ve standart poors delikanlı gibi sadece ekonomik sebeplere rating veriyor diyorsa bana bunu saf şekilde ispat etmesi lazım gelir lakin ben zıttını 217 sayfa da harfiyen ispat ederim. o açıdan şu an yaşanması muhtemel olaylarda filistin meselesine yaklaşımımız , rusya ve arjantin'den yaşanan parasal çıkışların bize uğramaması ve ırak petrolünü kullanacağız açıklamalarımızla irdelenmesi daha doğru olur.

der spiegel'den tutun , londra bankacılığına kadar bizi 2 yıldır yerden yere vuran siyasi içerikli gazetelerin bizden daha kötü durumdaki ülkeler hakkında bize ayırdıkları yerin %10'ununu ayırmaması kesinlikle ne hakkaniyetle ilintilidir ne de yanlışlıkla yapılmış bir harekettir. hepsi planlı ve düşünülmüş bir sistematiğin oyuncuları olarak hareket eden paravan kuruluşlardır.

elimizden geldiğince ülkenin çok kaotik bir ekonomik buhrana gittiğini söylerken iş bu durumların yaşanmaması bu tarz lobilere ekmek verilmemesi açısından dillendirdiğimiz hususlar bazen yanlış anlaşıldı. acizane fikirlerimiz bu ülkenin montaj sanayi olmaması , dışa bağımlı kalmaması ve ar ge ile kendi malını kendi geliştirmesine yönelik hususlardı. yoksa bütçe açığı hususunda avrupa'nın en iyilerinden bir tanesi olan , kamu finansmanının sağlanmasında çin ile rekabet edebilecek düzeye gelen bir ülkeye edilebilecek laf sınırlıdır.

lakin bu durumda bile her zaman bize çelme takmaya çalışan gruplar firmalar varken daha iyi olmamız gerekliliği şarttır. partizan olmak ile doğruyu söyleme , hatalı durumda bu yanlıştır deme zaten müslümanın yapması gereken şeyler. ak parti iktidarının en büyük sıkıntısı yöneticilerin yanlarında her şeye doğrudur diyen afaki hayaller peşinde koşan dalkavuklar. kafa sallayarak teknik yardım verilmez , memleket hayrın dokunmaz..

işte bunlar olmazsa da elin faiz lobisi ukrayna - rusya gerginliklerinden seni vurmaya çalışır..

selametle.
devamını gör...
türkiye piyasalarını önce heyecanlandırdı. sonra dirsek gösterdi. yeni bir kredi notu açıklaması bekleyen ekonomi gurularının heyecanını kursağında bıraktı ya lan. pis herifler. baa3 nelan? askıya alınan nota bak.
devamını gör...
türk ekonomisi iyiye gitmiyor dediğimizde radikal cevap verenler biraz daha akil olsunlar.. memletin hayrına yazılanlar!

uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu moody's, türkiye'deki bankacılık sektörünün görünümünün, kurlardaki oynaklık ve ekonomik büyümedeki yavaşlama nedeniyle "negatif" olduğunu belirtti.

moody's'in resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, "moody's yatırımcı servisi bankaların büyüme fırsatlarını azaltacak ve borçlananların ödeme gücünü zayıflayacak olan ekonomik büyümedeki yavaşlama ve kurdaki oynaklık sebebiyle türkiye bankacılık sisteminin görünümünün negatif olduğunu belirtmektedir" ifadesini kullandı.

moody's açıklamasında, "varlık kalitesindeki ılımlı aşınmayla birlikte, sermaye piyasalarından finansmana olan bağımlılık, bankacılık sistemini uluslararası yatırımcı güvenine ve dolar cinsi faizler üzerindeki yukarı yönlü baskının ışığında borçlanma maliyetlerinde oluşacak olası artışlarının etkisine maruz bırakıyor" ifadesini kullandı. konuya ilişkin açıklamada bulunan moody's'in başkan yardımcısı kıdemli analist ırakli pipia, "düşük seviyelerde olmasına rağmen tüketici ve kobilere ilişkin sorunlu kredilerde artış bekliyoruz. ekonomik yavaşlamaya karşı bu zamana kadar direncini ispatlayan kurumsal krediler, halen kur volatilitesine karşı hassas" ifadelerini kullandı. mevcut zorlukların bankaların varlık kalitesini baskılayacağını belirten pipia, sorunlu kredilerin toplam varlıklar içerisinde yüzde 3-4 seviyesine yükselebileceğini belirtti.

türk bankalarının mevcut varlık kalitesinin hala iyi olduğunu ve tier 1 rasyosunun 2014'te yüzde 13'ten yüzde 14'e çıktığını belirten pipia, "fakat bunu azalan kredi büyümesi ve ülkenin devam eden yüksek enflasyonunun bankacılık karlarını zayıflatmasına karşı dengelememiz lazım" dedi. türkiye'de bankaların sermaye piyasalarından borçlanma maliyetlerinin artmasıyla azalan net faiz marjı baskısı ile karşılaşabileceğini belirten pipia, "bu durum daha sık yeniden finansman gerektirecektir. büyük ihtimalle de olumlu şartlarla" dedi. raporda ayrıca 2015 yılı için kredi büyümesinin yüzde 14-17 ile ılımlı düzeyde artmasının beklendiği belirtildi.
devamını gör...
10 nisan 2015 itibarıyla türkiye 'nin baa3 olan kredi notunu ve 'negatif' görünümünü değiştirmeyen kredi derecelendirme şeysi.

türkiye'nin kredi notuna ilişkin bu yıl diğer değerlendirmelerini 7 ağustos ve 4 aralık tarihlerinde yapacakmış.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar