motive olmak vs gaza gelmek

motive olmak; girişimde bulunulan bir eylemde dostane ve iyi niyetli telkinlerle manevi destek almaktır. gaza gelmek ise; girişimde bulunulan eylemin doğruluğu ya da yanlışlığı belli olmaksızın "sen yaparsın aslanım" kırbaçlamasına maruz kalmaktadır. motive olmak daha iyi niyetli bir anlam taşırken, gaza gelmek her zaman iyi neticeler vermez. bazen gaza gelip de amacı dışına çıkan eylemlerle kötü sonuçlar doğabilir.
devamını gör...
motive olmak, isteklenmek, güdülenmek demek. kişi kendini bir amaç doğrultusunda heveslendirebilir, kendini teşvik edebilir. bu teşviklendirme ve istenç sağlama dışarıdan bir kaynaktan da gelebilir.

gaza gelmek ise anlamlı bir amaç ya da hedef bulundurmayabilir. kontrolsüz bir eylem de olabilir. yanlış güdülenme, taşkın duygulara kapılma içerebilir. motive olmaktan en belirgin farkı gaza gelmenin usul, kontrol, plan, program tanımamasıdır. bunun doğal sonucu olarak da motivasyon daha uzun soluklu bir hevesi anlatırken, gaza gelmek uzun vadede korunamayacak bir güdülenmeyi işaret eder.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar