muaviye ye hazret demek

1. (Tematik)
peygamberin damadı olan halifeye karşı silahlı başkaldırı düzenleyerek sahabe arasına fitne sokan, saltanatı bu ümmetin başına bela eden, asabiyeti imanın önüne geçiren bir insana atfedilen değer, isminin başına konan saygı ifadesi olan "hz" tepkisel değilse, bilgisizlikden kaynaklanmıyorsa; nasıl izah edilebilir?
devamını gör...
4. (Tematik)
hz. muaviye (ra) de bir sahabedir ve resulüllahın (asm) hiçbir ayrım yapmadan bütün ashabını (temize çıkarmış) hangisi olursa olsun dil uzatanı lanet etmiştir.*

böyle zatlar hakkında "yorum yapmamak" en doğru iştir. yorum yapmayan kişi doğru yapıyordur. ya o da Allah'ın sevdiği bir kuluysa o zaman ne olacak? hiç mi korkmazsınız el-kahhar sıfatına sahip yaradandan.

sırf ben doğrusunu biliyorum diye atılganlık yapayım derken cumburlop...
devamını gör...
5. (Tematik)
rasulullah aleyhisselam'ın ashabından olduğu tartışmasız olduğu için, hazreti osman radiyallahu anh'ın katillerinin cezalandırılmasını istemekte haklı olduğu için, hazreti ali kerremallahu vecheh'in katilleri cezalandırmada hızlı davranmamasına tepki veren başta hazreti ayşe validemiz olmak üzere yüzlerce sahabi daha olduğu için ve aleyhinde anlatılan bir çok rivayet güvenilmez kişilerce aktarılmış veya şii kaynaklı ve siyasi karalamalar olduğu için tercih edilmesi gereken bir hitap türüdür.

hatalar yapmıştır, hesabını Allah'a verir. bir kısım propagandalara kanıp ileri geri konuşmamak lazımdır. ayrıca oğlunun yaptıkları onun kabahati değildir. belki ona yol açması sebebiyle muahaze edilebilir. ama onu yapacak olan da mutevehhim değil, ona eminim.
devamını gör...
7. (Tematik)
asıl problem olan şey dünde bir dostuma dediğim gibi bir adam hakkında konuşmayı reddetmenin bu kadar skandal bir şeymiş gibi gösterilmesi...

konuşmuyorum arkadaş muaviye hakkında.

hatta bir teklifim var gelin bir kağıda "muaviye şerefsiz ahlaksız densiz kitapsız" bir adamdır yazıp kabenin duvarına asalım.

ümmetin problemleri çözülüp Allahın rahmeti üzerimize gark olur belki böyle yapınca değil mi?


narrateur doğru söylemiş bin beşyüz yıldır yüz ellibininci kez yine başladık


hazret diyorum arkadaş hazret hazret hazret....
devamını gör...
8. (Tematik)
hz muaviye'ye dil uzatmadan önce için şu bir kaç örneği iyi bilmek gerekir.

- hz. hamza'nın katili hz. vahşi, tabiinin (sahabeden sonra gelenlerin) en hayırlısı veysel karani'den üstündür.

-abdullah b. mübarek’e şöyle soruldu:
(tabiinden) ömer b. abdülaziz mi yoksa (sahabeden) hz. muaviye mi fazilet itibarı ile hangisi daha öndedir?
şöyle dedi:
"vallahi, resulullah ile beraber halinde iken, hz. muaviye’nin atının burnuna giren toz, ömer b. abdülaziz’den şu kadar faziletle ileridir."
-peygamber efendimizin hz. muaviye ile ilgili hadisleri.
http://www.cogitosozluk.net...

tüm bunları es geçip sahabe arasındaki ihtilaftan dolayı ileri geri konuşmak, ucu hz. peygambere kadar uzanan bir kaymaya sebep olmakta. boyumuzu aşan konularda fikir beyan etmemek en iyisi.
devamını gör...
11. (Tematik)
ashab-ı kiram'a hürmetin faziletini bilen her kişinin, derecesine yetişebilmesi mümkün olmayan kişi hakkında tercih ettiğidir.

(bkz: muaviye)
devamını gör...
12. (Tematik)
ehl-i sünnet ve-l cemaatin öngördüğü gibi sahabenin cengaverlerinden muâviye b. ebi süfyana hazret demek iktiza eder. bunun aksini düşünmek, büyük bir yanılgıya kapılmaktır.
devamını gör...
13. (Tematik)
bu konuda benim ölçüm ebu zerr'dir. o da muaviye'ye hiç bir zaman hazret demedi. kaldı ki yezid'in ne tür bir mahluk olduğunu bildiği halde kendisinden sonra halife olarak göstermesi bile muaviye'ye hazret dememi engeller. artı parantez; gerek şam valiliği döneminde gerekse halifeliği döneminde tulekadan olan kimseleri devlet yönetimine almış olması da ayrıca göz önüne alınmalıdır.
devamını gör...
14. (Tematik)
hz. muaviye'nin faziletleriyle ilgili hadislerin mevzu olmasına delil isteyenler için :
suyuti'nin ifade ettiğine göre, hz.muaviye hakkında sıhhatine güvenilir üç hadis-i şerif vardır.birincisi onun "hz.peygamberin katibi olduğu" , ikincisi hz peygamberin onun hakkında "allahım ona yazı yazmayı öğret" duası, üçüncüsü de "allahım onu doğru yolda ve doğruluk rehberi kıl" hadisidir.(bk. ibn arrak, tenzihü'ş-şeri'a,ii,8)
siyasi olaylardan ötürü hz. ali için şia tarafından uydurulan hadislere karşın, muaviye taraftarlarınca da hadis uydurulmuştur.
prof.yaşar kandemirin mevzu hadisler kitabını okursanız detaylı bilgi almış olursunuz.
devamını gör...
15. (Tematik)
hazret kelimesi nedir arkadaş? saygı kıstası mıdır? ne zamandan beri kullanılagelmiştir? şahsen hiç enterese etmiyor hangi sahabiye hazret deyip demediğiniz.

ve fakat edepli olun, kimin hakkında konuştuğunuzu bilin. münafıkları hz. peygamber ifşa etti mi ki, bu görevi siz üstleniyorsunuz? bu yüzyıldan 14 asır öncesi hakkında ahkam kesiyorsunuz da konu hakkında okuduğunuz kitap sayısı, öğrendiğiniz rivayet sayısı kaç merak etmekteyim. bi rahat bırakın adamı mezarında, pir u pak olmasa da sayenizde Allah'ın karşısına bu şekilde çıkma ihtimali çok yüksek. yeter artık can sıkıcı olmaya başladınız, muaviye'nin imanı ile uğraşmayı kesip kendinize baksanız akibetiniz için daha hayırlı olur.**
devamını gör...
16. (Tematik)
emeviler döneminde, emevi zulmünü ve saltanatını meşrulaştıran sözleri hadis zannedenler; kimse sizden muhaddis olmanızı beklemiyor ama en azından bu sözler "ne zaman ve neden uydurulmuş?" diye düşünmeniz beklenirdi. google'de arama yapıp kes-yapıştırla ilk önünüze gelen yazıyı buraya taşımakla ilminiz önünde şapka çıkaracağımızı mı sandınız? komik değil gülünç oluyorsunuz. "dil uzatılıyor" sözü, sahibinin paçalarından akan cehaleti perdelemeye yetmiyor.
devamını gör...
18. (Tematik)
hazır olmak kökünden gelen bir ifadeyi bir kişi için kullanmak demektir.

köküne inildiğinde sadece Allah için kullanılması uygundur. Allah hazırdır her an onun huzurundayızdır.

başkaları için bu ifadeyi kullanmak kelimenin köküne bakıldığında hatadır.

ama anlam değişikliğine uğradığını düşünürsek sorun yok gibi geliyor.

muaviye içinse görüldüğü üzere kullanmıyorum.

islam'ı özünden ayıran, hiziplere boğan bir adama şahıslar adına pagan kökenli bir anlayışın tezahürü olan bu kelimeyi kullanmaktan utanırım.
devamını gör...
19. (Tematik)
takip ettiğim bir sözlükten alıntı

--- alıntı ---
emevi kabilesinden bir zat. mekkenin fethi ile müslüman olmuştur. muaviye işte oğluda yezid. hakem olayında hile ortağı adam. ehl-i beyte verdiği sözü tutmamış olan adam. hilafeti oğluna bırakarak islamiyeti krallığa çevirmiş olan adam. adı muaviye olan yezid olan bir sunni gösterin. başına bazı kesimin hazret eklemesi tamamen peygamber efendimiz (s.a.v.) zamanında müslüman olması ile ilgilidir. başına getirilen hazret ten dolayı bu kadar tantana yapmak ne kadar gereksiz ise, hazret eklemeyi bu kadar önemsemekte o kadar yersizdir. yıll olmuş 2013, cihan olmuş islama düşman hala uğraştığınız şeye bak. huzur mahşerde Allah size niye muaviyeye hazret dedin demedin diyemi soracak yoksa ashaptan devraldığın cihadı neden tamamlamadın diyemi soracak.
--- alıntı ---
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar