muazzez

nedense 25 yaş altı kişilerde bulunmayan* ad. hadi şaban ismi kemal sunal filmleriyle öldü. behçet ismini aydemir akbaş'ın filmleri bitirdi ama bu muazzez'e ne oldu anlamadım? "döktür muazzez döktür" sözü o kadar ağır mı ki?
devamını gör...
ﻣﻌﺰّﺯ sıf. ar. ta‘zіz “aziz kılmak, kuvvetli kılmak”tan mu‘azzez
1. hürmete lâyık, büyüklük, yücelik, izzet ve şeref sâhibi.
2. büyüklüğüne, üstünlüğüne saygı gösterilen, hürmetle ağırlanan, îzaz ve ikram edilen.
3. değerli, kıymetli, yüce.
devamını gör...
(a.s. izzet'den) 1. ta'zîz edilmiş, izzetlendirilmiş. (bkz: izzet). 2. izzet ve şeref sahibi. 3. ikram ve îzaz olunan, ağırlanan, hürmetle, saygı ile kabul olunan. 4. kıymetli, değerli, azîz. 5. kadın adı (osm.) *
devamını gör...
sabahattin ali'nin kuyucaklı yusuf romanında kaymakamın kızı, yusuf'un da karısıdır. kendi hâlinde, iyi niyetli, sade kişiliğiyle yusuf gibi soğuk bir adamın gönlünü ısıtabilecek kadar da merhametliydi. ancak kitabımızın sonunda annesi olacak gudubet kadının çirkin emellerine alet olmuştur.

muazzez'in varlığı yusuf için büyük boşlukları dolduracak mahiyette bir şey değildi, fakat onun yokluğu müthişti. onun bu kadar sebepsiz yere, bu kadar insafsızca yusuf'un hayatından koparılması çıldırtacak kadar acı idi. hayatında asıl aradığı şeyin muazzez olmadığını biliyordu, fakat muazzez olmadan bunu aramaya muktedir olmayacağını sanıyordu.
(bkz: monna rosa)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar