peşin edit, başlık ekşi'den araktır.
çok da şaşırılmaması gereken düşkünlüktür, sonuçta şerbetli tatlılar daha geleneksel ve bu topraklara ait. babam mayışını aldığında baklava yerine krem brule getirmedi mesela bize hiç. *sütlü tatlılar ve pastalar ise biraz daha ithal. Gerçi hem benim iflah olmaz baklava manyağı olmam hem de üsküdar kafeleri sağolsun, muhafazakar kesimin magnolya ve cheesecake müptelası olması bu genellemeyi yerle bir ediyor ama olsun genelleme genellemedir. *
devamını gör...
keşke bu şekilde ötekileştiren herkes batının böyle zararsız özelliklerine özenti olmakla kalsa idi dediğim. zalim batıya özenmeyin, batı medeniyetlerinin temeli kan ve gözyası üzerine kuruludur. lafı nereden nereye getirmişsin elestirisine peşin not; ben ekşi tayfasının ekserisinin lafı ne demeye getirdiğini bildiğimi tahmin ediyorum.
devamını gör...
konya'nın sac arası, erzurum'um kadayıf dolması, antebin baklavası meşhurdur. bu şehirlerimizin muhafazakar sosyolojisi düşünülürse kısmen gerçekliği kabul edilecektir.
ayrıca 25-30 yıl öncesine kadar ülkenin çoğu bölgesinde tatlı çeşitliliği sınırlı idi. bulduğunu yemiş insanlar.
devamını gör...
ülkesi insanlarını tanımayan kişi ve kurumlarca yapılabilecek önyargılı beyan. bizim insanımız kar-pekmez ikilisini tatlı olarak sofraya koyabilecek kadar bol çeşit sunarken bunlar nerede yaşıyorlar merak ediyorum doğrusu. ayrıca da profiterol hepsini yer. *
devamını gör...
sütlü tatlının da müptelasıyımdır, şerbetli tatlının da.

bayburt'un ücra yerine trileçe, magnolia, kadayıflı muhallebi, çikolata geldi de biz yemedik????
varsa baklava babam yoksa baklava..
devamını gör...
bayram arefesinde olmamız nedeniyle elbette şerbetli tatlılar revaçta. bu bayram haricinde şerbetli tatlı daha bereketlidir. tane tane ikram imkanı sunar. ama sütlaç öyle değil, hangi misafire yetiştirilecek zor iş.
bu arada türk mutfağında sütlü tatlı konusunda baya geniştir.
devamını gör...
saçma. ulan biz dünyada en çok tatlı çeşitliliği bulunan mutfağa sahibiz. adını dahi bilmediğimiz tatlılarımız var. bizim tatlılarımız ikiye ayrılıyor: sütlü ve şerbetli. eğer seçenek fazla olsa ve muhafazakar kesim çoğunlukla şerbetli seçse eyvallah ama seçenek sadece iki adet. böyle dar bir genelleme ancak ekşide yapılabilirdi. bu başlığı araklamak da we born'e kısmetmiş.
devamını gör...
doğan kaymaklı ve fıstıklı dolama/sarma nedeniyle pençesine yakalandığım düşkünlük. muhafazakar da olduğum için ekşici kankalarımı desteklemiş oldum. neyse, canım sağolsun.
devamını gör...
doğrudur.
şerbetli tatlıları yiyecek karaciğer var adamlarda. ama muhafazakar olmayan adamlar alkollü içeceklerle karaciğeri yorduğundan fazla şerbetli tatlı yiyemiyorlar. ve kıskançlıklarından çatlayıp* böyle başlıklar açıyorlar.
devamını gör...
bu corona virüs salgını olmasa idi bayramın ilk günü tatlıdan başka bir şey yemeyecektim. bayramlaşmaya gittiğim yerlerde çeşit çeşit tatlılar. tabaktaki tüm tatlıları bitiririm, daha getireyim mi? diyene "yok demem" tabağını bitiremeyenlerin tatlılarını da yerim. bayram harbiden de midenin bayramı. insanlar bahane.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar