ibretle müşahede etmekteyiz.
muhafazakarların modernlere özenenlerinde var bu. bir olaya genelde olmadık tepkiler verirler. bir yanlışa genelde aşırı tepkiler verirler. genelde gereksiz tepkiler görürsünüz. giyimleri de belki de bunun yansıması. şu kot-türban kombinesi mesela, ya da benzer giyimler. başörtülü ve pardesülü ablalarda bu durum daha az görülmekte.

ne bileyim, alır hatunu yanında yürütürsün, geride bırakmazsın problem olmaz da, aşağılık psikolojisi taşıyan birisi ise her yerde problem bu.
devamını gör...
kaç muhafazakar kız tanıdınız ki böyle bi genellemenin ( çuvallamanın da tabi) dibine vurdunuz? diye bi soruyu akla getiren tanım.
devamını gör...
insanların dine bakış açısı değişmiyor ki hafız, farklı bir pencereden bakmak fayda etmiyor kirli olduktan sonra.
başörtü takan yobaz, erkeklerle el sıkışmayan gerici, flört etmeyen çağ dışı geçelim bunları geçelim...
sen eşcinselleri, feministleri, demokrasi adına mazlumları hedef alanları destekle, modern çağa bakan insan modeli oluştur.
devamını gör...
muhafazakar erkeklerin bi türlü sakal bırakamaması, bi türlü batılı giyim tarzından vazgeçememesi gibi bi şey. bildiğin aynı pisikoloci.
devamını gör...
yanılsamadır çünkü dini sorumluluğun moderniteyle çelişmesi aşağılık komleksine girildiği anlamına gelmez.

mahalle baskısı ve modernite etkisi arasında kalmış durumdalar çünkü din erkeklerden görünür bir kimlik istemezken muhafazar kızlar kimliklerini üzerlerinde taşımaktadırlar.

(bkz: bi elinizi çekin lütfen şu konudan)
devamını gör...
kendileri gibi ahlaksız olmaları için atılan bir zarftır. insanların iç dünyalarındaki tabuları, korkuları ve yaşadıkları çelişkileri kullanarak onlara kendinden ödün vermeye zorlarlar. ve çevreden gelen bu zarflar dolayısı ile verilen her ödün başka bir ödünü doğurur.
devamını gör...
fevkaledenin fevkinde bir tespit olmuş. şuraya bakarak dahi teyid edilebilir bu. direkt inkar, yaftalama ve saptırmalarla örtülmeye çalışılmış ancak nafile.
türban-kot kombinesi diyerek bir eleştiri yapan ancak ''başörtülü ve pardesülü'' ablaları da zikrederek onları ayrı bir yerde tutan adam sizce pardesülü ve başörtülü ablalara mı özendiriyor yoksa kot-türban takanlara mı ? tespiti kaldıramayıp bu yazılanı görmeyip direkt inkara yönelen mi ödün taraftarı yoksa tespit sahibi mi ?

hazmedilememiş. feci acıtmış. ben problemi kabul bekliyordum; gerçi kabullenip yazmayanlar da vardır. işte onlar için iyileşme ümidi var.

devamını gör...
sıfatta bir hata olabilir, "muhafazakar" denmeyebilir ama herkesin muhafazakardan aynı şeyi anladığını düşünürsek;
karaköydeki abidik kubidik kafelerde çay içmeyi bi şey zanneden, kendi gibi birini görünce illaki baştan aşşağı bi süzen, siyaset hakkında illaki bir fikri olan, aman genellememek lazım deyip herşeyi kaypak bir zemine oturtan, kot pontullu mudur şallı mıdır bilmem ama böyle bir lumpen güruh var. bunu kabul etmek lazım.
devamını gör...
çirkin ve şişman olmalarından kaynaklıdır.
devamını gör...
şu toplumda muhafazakar kız olmak zaten zorken bu durumlar anlayışla karşılanır. şöyle zor, örtüsüyle kimliğini taşıyanlar için söylüyorum. erkek topluma girdiğinde merhaba ben inançlıyım muhafazakarım... gibisinden konusmaya baslamıyor nihayetinde. ama kızlarda durum farklı. böyle bir hal varken bazı ortamlarda istemsizce dayatılmıs bir duyguya kapılabilirler bence.
devamını gör...
instagram sayfalarıyla,like sayılarıyla,check in mekanlarıyla çok kolay çürütülecek tez.
devamını gör...
burada bahsi geçen ''muhafazakar kız=başörtülü kız'' gibi bir ima anlıyorum.
vaktiyle bastırılan, sindirilen kızlar.
bir zamanlar ikinci sınıf muamelesi gören, başörtüsü öncelikli tercihiyse bırakın bir sosyal aktiviteyi, bir sinemaya gitmeyi; eğitim hakkı elinden alınan, neredeyse toplumun her alanından uzak tutulmaya çalışılan, sindirilen kızların aşağılık psikolojisinden kurtulamaması hali.
üniversite hayatım tam da başörtüsü yasağının kalktığı döneme denk gelmiş olsa dahi bu süreçten etkilenmememi sağlayamadı, psikolojik anlamda yani.
afedersiniz eşek kadar adamlar -sınıf arkadaşlarım- bir başörülünün hayatının ev-okul arasında geçmekten başka bir ihtimali bulunmayacağını düşündüklerinden tam katılımlı bir sınıf etkinliği beceremeyen insanlardı.
işin helal-haram kısmını bırakın başörtülü olan düşünsün, konu bu değil.
toplumda, kafalarda kırılamayan tabular devam ettiği sürece bu aşağılık psikolojisi zor alt edilir.
yani bunu kadın kendi başına halleder fakat toplum bu düşüncelerini nasıl tedavi eder, bilemiyorum.
öncelikle kafalarındaki arızanın farkına varmaları gerekmekte.
devamını gör...
sürekli muhafazakar oldukları için her şeyde yasak, ayıp ve uygunsuz gibi eleştiri ve uyarılarla karşılaştıkları için olabilir. toplum baskısı nedir bilir misiniz? peki sırf kurallarınız var diye özgüvensiz olarak yaftalanmak zorunda kalmak? basörtüsüyle sınırlandırmıyorum bunu ona da dikkat çekeyimde çünkü muhafazakarlık sadece kafanı örtmek demek değil.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar