muhafazakar milliyetçilik

kültürel yaklaşımı esas alan bir damardır.
çoğunlukla islamcılıkla etkileşim halinde, dine milli kimliğin asli ya da “eşitler arası birinci” unsuru konumunu veren, genel olarak milliyetçiliği geleneğin yeniden inşa yolu olarak anlamlandıran yönelimler bütünüdür.

devamını gör...
eskiden beri milliyetçilik algısı farklı, milliyetçi denildiği an; atatürkçü, kemalist, çağdaş, din düşmanı vesaire geliyor akla... hoş, işin içine girince hak vermemek elde değil. bir muhafazakarın milliyetçiyim demesi ve güruhun içinde barınması çok zor. sayısız sınavdan geçecek, bayrağını öperken "diğer bayrakları" ayaklar altına alması istenecek. değmesin göğsüne namahrem eli satırlarını bangır bangır söylerken, osmanlı'nın politikasına tüü kaka diyeceksin baskısına maruz kalacak. milliyetçi durup düşünecek, ben kimim? sıradaki seçenek türkçülük; başlık hüseyin nihal atsız... muhafazakar girer girmez çıkacak buradan. yine bir muhasebe; yahu ben kimim? insansın kardeşim, elde var bir. inançlısın, müslümansın; al sana bir onluk daha. etti mi 20? sonra bir de milli duygular; etti 30. bunun adına yaş 35 daha yolun yarısı diyorlar, üzülme devam et...

-milliyetçilikte inanç ve inançsızlık detayı yoktur, milli duygular vardır. inançların çarpışması demek, mesele milliyet değil, mesele din demektir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar