muhafazakârlar neyi muhafaza ediyor

muhafazakârlığı sorgulayan gayet net bir soru. eskiden sözlük denilen yerlerde böyle bir soruya cevap vermek formata yani sözlüğün muhafazakârlığına aykırı bulunur paylaşım silinir ya da sözlük jargonuyla uçurulur, tekrarında da paylaşan cezaya maruz kalırdı.
1950 yılından beri bu ülkeyi yönetenler çok kısa dönemler haricinde muhafazakâr kesim. neyi muhafaza ettiler ya da etmişler bir sorun büyüklerinize ya da kendinize.
başka ülkelerde de muhafazakâr iktidarlar oluyor. mesela japonya çoğunlukla muhafazakârlığı şiar edinmiş partiler iktidarda ama görevini başaramadığını düşünen bir bürokrat ya da seçilmiş intihar etmese bile istifa ediyor ve japonlar kendi yağıyla kavrulabilen ender ülkelerden. keza almanya. çoğunlukla muhafazakar eğilimli partiler önderliğinde olur iktidarlar. alman disiplini deyince bütün dünya önünde eğiliyor. ne ki "disiplin" almanların muhafazakârlığının temel direği. örnekler o kadar çok ki.
şimdi asıl soru şu: türkiye'de muhafazakârlar neyi muhafaza etmeye çalışıyor?
benim cevabım net. kesinlikle türkiye ve türk sevdalısı değiller ve bu konuda mustafa kemal atatürk'ün tırnağı dahi olamazlar. tek bildikleri ve dahi yaptıkları iktidar olup, iktidarın nimetlerinden mümkün olan en fazla şahsi menfaati sağlamak ve maalesef muhafaza etmekte azami gayret sarfettikleri de iktidarda mümkün olduğunca uzun süre kalmak.
devamını gör...
bayat bayat bayat. bu başlıktan ancak galeta unu olur. olm az biraz açın lan gediği, duvarın ardında şelaleler şelaler walla bak. hala yosunda böcük bulup sevinme derdiyle eşeleniyor duvarlar.
devamını gör...
bir soru. cevaptan önce şuna dikkat çekeyim, sözlükte tam da bu başlık forumsal nitelikte olduğu için formata aykırı olduğunu ve silinmeye aday olduğunu bilmek lazım. sonra başlığımı sildiler diye ağlayanlar görüyoruz. başlık silindiyse niye silindi diye bir düşünmek lazım. bu bir. ikincisi bulanlar daima arayanlardır. hadi bakalım arayın biraz daha; belki bir gün bulursunuz...
devamını gör...
muhafazakar olmak; ideolojiyi ya da inancı hepsinden öte aslında sahip olunan durumu değişime uğratmadan korumaktır. muhafazakar görüş kısaca tutucu olarak bilinmekle birlikte dini görüşlerde daha çok anılır ama düşüncelerle de muhafazakar olunabilir. köklü bir değişim ya da diğer adıyla devrimi sevmez muhafazakârlık, yalnızca kısmî düzenlemeler yapmaya sıcak bakabilir. terimsel anlamı bu şekilde ama başlıktaki soruya değinecek olursak; "muhafazakar olanlar, muhafaza ettikleri düşünceyi ve değerler bütününü aslına uygun olarak idame ettirme" gayretindedirler. koruma altına alınan bu görüş; islam da olabilir, hıristiyanlık da, yahudilik de ya da solculuk gibi diğer türlü düşünce akımları da. buraya kadar her şey normaldir. ama anormal olan kısmı; yeniliğin arandığı bariz durumlarda bile değişime sıcak bakmamak ya da "el'ân" kavramındaki yaşanılan çağın sorunlarına çözüm önerilerini kapalı tutmak ve buna ilişkin "kıyas" yani analojiden faydalanmayı reddetmektir. bu red ile birlikte muhafazakarlık; olduğu yerde patinaj çekmeye ve güncellenen sorunlara cevap bulamamakla sıkıntılı bir sürece girmiş oluyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar