muhsin bey

yavuz turgul imzalı şŸener şŸen ve uğŸur yücel filmi. muhsin kanadıkırık isimli müzik yapımcısının tüm yozlaşŸmışŸ değŸerlere karşŸı verdiğŸi insansı mücadeleyi anlatan süper film.
devamını gör...
muhsin beyâ´den:
"nerede o eski şarkıcılar, türkücüler. siz sahnedeyken çıt çıkmazdı. kaç kere evden kaçtım sizi dinlemek için. kaç defa dayak yedim filmlerinizden döndükten sonra. mikrofonu ne güzel tutardınız, ne güzel okurdunuz.. nereden sevdim o zalim kadını..
belki de sizin yüzünüzden bu işi seçtim. belki de sizin yüzünüzden hep bekar kaldım.."
devamını gör...
ipini koparan gelmezden, ''murat koyim de tur at'' cumhuriyeti olmazdan evvel güzeldi buralar diyen bir yavuz tuğrul filmi.

el verdikleri uğruna itibarını kaybetme noktasına gelen muhsin bey'in ''yansın ..... alayı, su veren itfaiyenin hortumunu ....'' demesi beklenirken demez. muhsin bey' dir o çünkü.

----alıntı---

'' çiçekler ölmüş. hepsi, eskiden bir yer ayarlardın güneşi iyiyse, yerini de sevdiyse ne biçim açardı. şimdi güneş aynı, ışık aynı, yer aynı. sunni gübre istiyorlar. bir iki gram potas koyunca bir coşuyor namussuzlar. ama sonra ölüyorlar.'' der.

---alıntı---
devamını gör...
özellikle uğur yücel in filmin başlarındaki o çocuksu hallerine ve sonra değişime ugrayıp ali nazik olduktan sonra masumiyetini yitirdiği haline dikkat.


--- alıntı ---
uğur yücel- kusura bakma kendimi kurtarmam gerekliydi.
şener şen- kurtardın mı bari?
--- alıntı ---


devamını gör...
bana bir günde kendisini altı kez seyrettiren filmdir. şener şen'in en iyi oyunculuğunu çıkarttığı filmdir.*

şehrin içinde 'anadolu ruhu'nu korumayı başarmış bir beyfendinin , anadolu'dan gelen fakat ruhu şehire karşı koyamayan bir genç ile girmiş olduğu kaset macerasını anlatır.

"yavuz turgul-ömer vargı" imzasının çakıldığı türk sinemasının eşsiz örneklerindendir.
devamını gör...

--- alıntı ---
(...)
bir kaybedişin öyküsü.
iki kaybetmiş adamın iç burkan öyküsü.
şöhret duygusunun, anlık kazanımların, büyülü dünya yalanlarının, para tutkusunun, nitelik karşısındaki, gerçek anlamda iyi olanın karşısındaki ezici üstünlüğü.
filmi kaç kez izlediğimi hatırlamıyorum. ama her seferinde final sahnesinde gözlerim doluyor. filmi hep tek başına seyretmeyi tercih ediyorum bu yüzden.
tercih sizin olacak.
bir yanda popüler olan, para kazandıran bir illüzyonun, diğer yanda gerçeğin, mutlak anlamda gösterişsiz ancak iyi olanın arasında kalacaksınız ve tercih yapacaksınız. bir çoğunuz güleryüzle ve anlamsız bir kibirle kaybedişi oynayacaksınız.
final sahnesi hep aynı olacak.
köksüz, piç bir kültürün insan hayatını nasıl avuçlarına aldığını ve kalpleri nasıl sıkıp bir kenara attığını izleyeceğiz. günübirlik olanın, hiçbir kutsallık taşımayanın zihinleri bir bir ele geçirip alay edercesine kullanıp attığına şahit olacağız.
çünkü gerçek, hep sessiz sedasız aramızda dolaşacak.
çünkü gerçek, hep gösterişsiz ve masum yüzüyle yürüyecek meydanlarda. bağırıp çağırmadan, munis ve müşfik yüzüyle.
gürültüye, makyaja, reklama, kostümlere tapınan modern kent sakinlerinin asla farkedemeyecekleri bir yüzle dolaşacak aramızda.
(...)
tarık tufan/ gece kulübü şarkıcıları
--- alıntı ---
devamını gör...
80 'ler sonrasındaki türkiyedeki arabesk populizme , ali nazikin gazete okuduğu (hoş gazete demesekte olur) sahnelerde magazinsel medyaya karşı tokat gibi bir film . sonundaki sahne yani üstteki yorumda olan sahnede ali nazik '' kendimi kurtarmam gerekti'' der muhsin bey ise sorar ''kurtarabildin mi bari'' ; gerçekten bizler kendimizi kurtarma ayağına ne kazandık koca bir hiç yani muhsin bey biz kaybettik , kendimizide kurtaramadık. belki ilerde kazanırız ,kendimizi kurtarırız belki ama bu tüketim toplumunda , populist toplumda pek olası gözükmüyor.....
devamını gör...
adamı olduğu yere gömen bir filmdir. åžener şen'e en güzel oturan rollerden biridir muhsin bey. "bu sefer olacak, bu sefer feleğe tokadı ben patlatacam" rolleri. åžener şen, son umudunu hayallerine kurban edenlerin trajedilerini oynar. züğürt ağa, selamsız bandosu, aşk filmlerinin unutulmaz yönetmeni gibi. tabii ki burada yavuz turgul için başlı başına bir sözlüğü kapatmak lazım.
devamını gör...
yavuz turgul sinema eleştirmenlerince ilk filmi fahriye abla’dan (1984) sonra; daha başarılı bir film, oturmuş bir sinema dili ile yani muhsin bey’le (1986) geri dönmüş oluyor.

muhsin bey en başarılı filmlerinden birisidir turgul’un. turgul’un müthiş senaryo ve yönetimi, åžener åžen’in oyunculuğu ile birleşince ortaya böyle güzel bir seyirlik çıkmış oluyor.

her karesinde samimiyet, insancıl bakış acısı, yitip giden değerlere, bizden olan değerlere özlem, aşk ve umut vardır özetle. film, 1987’de antalya altın portakal’da en iyi film ödülünü alarak da taçlandırır bu başarısını; ama asıl başarı zaten yakalanmış, halka mesaj iletilmiştir…
devamını gör...
şener şen ve uğur yücel'in şahane oyunculuklarıyla hafızalara kazınan, yavuz turgul'un yazıp yönettiği film. istanbul'a kaset çıkartıp meşhur olmak niyetiyle gelen ali nazik'in hayalini gerçekleştirmesine yardım etmeye çalışırken kendi hayalinin de peşinden giden istanbul beyefendisi muhsin bey'in hikayesi. bir ayakta kalma ve itibarını kurtarma mücadelesi.

devamını gör...
türk sinemasının en naif, en hakikatli filmlerinden biridir. yozlaşan, tüketilen, bozulan her şeyin karşısında varolmaya çalışan güzel bir adamın, sevdasıyla, çiçekleriyle ahlaklı bir yaşam sürmeye çalışmasının hikayesidir.

ali nazik, kusura kalma ağam kendimi kurtatmam lazımdı. der
muhsin bey, kurtardın mı bari diye sorar sessizce gider

dürüst olmak bu kadar zor mu diye sordurur muhsin bey, cevabı sadece kendimizin vereceği, film biter fonda bir şarkı taş plaktan;

ağlamakla inlemekle ömrüm gelip geçiyor
hayal içinde akıp geçti ömr-ü derbederim
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar