muhtıra

''son zamanlarda çok gözüme batmaya başladınız! ayağınızı denk alın,bilirsiniz tersim kötüdür'' anlamına hizmet edilirliğiyle tanınan kelimedir.
devamını gör...
herhangi bir şeyi hatırlatmak, uyarmak amacıyla yazılan yazı ve bir devletin başka bir devlete politik sorunlarla ilgili olarak yolladığı uyarı yazısıdır. türk siyasetinde ise türk silahlı kuvvetlerinin hükümeti istifaya zorlamak amacıyla kaleme aldıkları sert uyarılar için bu terim kullanılmıştır.
devamını gör...
hatırlatma yazısı, hatırlatmak ve izah etmek maksadıile yazılan yazı. [arap. is.]

hâtıralık.

not defteri, ajanda.

hâtıra yazısı, günlük. [edb.]

bir hükümetin başka bir hükümete verdiği diplomatik nota, memorandum. [siy.]
*
devamını gör...
ilk hecesi muhtarı, son hecesi de hatırayı çağrıştıran ilginç bir kelime. ikisinin birleşiminden ortaya çıkmış ve " muhtarın hatırası" gibi bir kelime.
devamını gör...
köprüden önce son çıkış olarak okunabilir. mesela trump ne yazdı bize, akıllı ol kabadayı olma senden büyük ben varım. papazı iade etmedin doları bir gecede 7.2 lira yaptım yine yaparım. bak halkbank üzerinden bankacılık sistemini amerikan şirketlerine ve bankalarına yasaklarım. ekonomik yaptırımlar nedeniyle fiziki doların biter ve merkez bankası dolar sürerek doları düşüremez. vadesi gelen 185 milyar dolar kredi borcunu ödeyemezin ekonomin çöker.

2001 de kriz oldu 2002 de sen geldin, 2020 de kriz olur başkası gelir akıllı ol yazdı trump.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar