mülk Allah'ındır

çoğu evin girişinde gördüğüm cümle. maden yazmışsın oraya kocaman kocaman soruyorum o halde; hani mülk Allahındı?, hani sevgi hoşgörü yardımlaşmaydı. her ay ver beşyüz ver beşyüz ne ayaksınız?
devamını gör...
elimizde can dahil bir emanettir.. bizler birer emanetçiyiz ve elimizde sahip olduğumuz Allah ın lütfu olan değerlere sarılıp onlara sahip cıkmalıyız...
devamını gör...
"koca bir apartman, devasa hatta, üstüne mozaiklerle mülk Allahındır yazılmış. apartmanın ikinci katından oturan ev sahibi, bahçeye top atan çocukları azarlıyor. "allaım sen sabır ver" deyip çayını yudumluyor o sırada gözleri sokaktan geçen genç kıza takılıyor, öylece bakıyor. sakalını sıvazlayıp, keh keh gülüyor."

evet bu sahne gerçektir, yaşanmıştır. eminim ki bu giriyi okuyan üstadlar bana hak vereceklerdir. çünkü buna onlarda şahit olmuşlardır.
devamını gör...
osmanlı dönemi başlangıcında özel mülkiyet kavramı yoktur. mülk= devlet anlamına geldiğinden padişah kollektivite adına bu mülke temsili olarak sahip çıkan kişidir. kişiler bu tarla benim "mal" ımdır derler, ancak mülkümdür diyemezler. çünkü mal osmanlı devletinde "entia" gelir getiren kazançtır. mülk Allah'ın olduğu için padişahın da mülkiyet hakkı yoktur, padişah bu mülkiyet hakkına duraklama döneminde sahip olmaya çalışacaktır.
devamını gör...
bazı apartmanların üzerinde yazan soytarıca bir laf.

bunu yazan bir tanıdığım olsa da Allahın mülkünü nasıl işgal edersin diye girişsem.
devamını gör...
islam hukuğunda çok tartışma yaratmış bir söylemdir. en sonunda insanların milki, Allah ın mülkü var diye karar kılınmıştır.
devamını gör...
mülk Allahındır diye basbas bağıranlar biriktirmek, paylaşmamak için fetva arayıp durular, 40 takla atarlar vermemek için.

paylaş, biriktirme adaleti ve eşitliği gözet dediğinde de yemediğin söz kalmaz.solcu derler, komünist derler, bozguncu derler, derler, derler.
devamını gör...
eşya hukuğunda kuralları belirlemek için zorunlu olan bir tartışmadır kelam yönünden bakınca tartışma yaratmış; fakat hukuk açısından zorunlu olduğu için böyle bir karar alınmıştır.hayatı düzenlemek için zorunlu olarak gereken kanunlar için yapılmıştır.
edit: neden eksi aldığımı anlamadığım tanım. islam hukuğundan bi haber olanların eksi verdiğini düşünüyorum. ya da srıf zevkine eksi veriyorlar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar