murad

--- ismididikle com http://www.ismididikle.com ---

MURAT Türkiye'de en çok kullanılan 5. isim (... 3. mustafa, 4. ahmet, 5. murat, 6. hakan, 7. hasan, ...). Ülkemizde yaklaşık her 67 kişiden birinin adı MURAT ve ismin yaygınlık oranı binde 14.94.

MURAT adının yaygınlık oranının Türkiye'nin resmi nüfus sayımı sonuçları ve günlük ortalama nüfus artış hızına orantılarsak ülkemizde 03-09-2009 14:41 itibariyle yaklaşık 1,084,360 kişinin isminin MURAT olduğu ve MURAT isimli kişi sayısının her yıl ortalama 17757 kişi arttığı tahmini yapılabilir.

MURAT adının Amerika Birleşik Devletindeki yaygınlık oranı ise bir milyonda 32.75 civarında ve bu hesaba göre ABD'de yaklaşık 10,072 MURAT yaşadığı tahmin edilebilir. ABD'nin nüfus istatistikleri dikkate alındığında Amerikada MURAT sayısı her yıl 86 kişi artıyor.

MURAT Türkiye'nin en yaygın 5. ismiyken, Amerika Birleşik Devletinde en yaygın 5. ad ise James ismi. MURAT adının yakın kullanım oranına sahip diğer Amerikalı isim kardeşleri arasında 3. Michael 4. Robert 5. James 6. William 7. Joseph isimleri de sayılabilir. "İsmiDidikle.com'dan alınmıştır" yazılarak ile bu ilginç, doğru ama gayet de gereksiz bilgi serbestçe dağıtılabilir ve kopyalanabilir.

--- ismididikle com http://www.ismididikle.com ---
devamını gör...
19. (Tematik)
murâd: arapça, istenen, maksad, vs. gibi manalara gelen bir kelime. iradesi kalmamış arife, murad
denir. bu durumdaki arif, nihayetlere varmıştır. haller, makamlar, maksadlar ve irâdeleri geçmiştir. bunlar
muhib değil (seven) mahbûb (sevilen) durlar. *
devamını gör...
20. (Tematik)
1. istenilen; arzu edilen şey.

sizden biriniz sefere çıkmak murad ettiğinde kardeşlerine (veda edip) selam versin.
zira Allah onların duaları sebebi ile o kimsenin hayrını artırır. (hadis-i şerif-ibn-i mace)

allah, bir kula zilleti murad ettiğinde, ona malını, binada, suda ve çamurda harcatır. (hadis-i şerif-ramuz-ül-ehadis)

ilim öğrenmeli ve faydalı işler yapmalıdır. ahlakı bozan kitapları okumamalı, zararlı yayınlardan uzak durmalıdır. iyi huyların faydaları ve haramların zararları ve cehennem'deki azabları hep hatırlanmalıdır. mal, mevki arkasında koşanlardan hiçbiri muradına kavuşamamıştır. malı, mevkiyi hayr için arayan ve hayır işlerinde kullanan rahata huzura kavuşmuştur. (hadimi)

*
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar