murat bardakçı

#tarih 

fazla sinirlendiğinde ağzını sağa sola kıpırdatması sebebiyle cümlelerinden çok çenesine baktıran,yüksek ego sorunu yaşayan, konukların sürekli arapça ve osmanlıcalarını sınayan, devamlı söz kesen, tahammül zorlayan saygısız kişi.
devamını gör...
mason olmadığını kanıtlamak için sanırsam ritüelleriyle bol bol eğlendi programında..
devamını gör...
kabe'nin iç görüntülerini programında yayınladığŸı için arabistan topraklarına girişŸi yasaklanmışŸ tarihçi. lakin tarihi bilgisi çok sağŸlam vesselam.
devamını gör...
programı esnasında kendisine atılan eleştirel e-postalara çok sinirlenen ve hemen karşılığını verme ihtiyacı duyan tarihçidir.tarih bilgisinin muazzam olduğu tartışılmazdır.
devamını gör...
hiperaktif tarihçi. ilber ortaylı ile olan sohbetlerine dahil olmak, o masada oturmak, arada iki çay kapıp muhabbetlerini harlandırmak, dinlemek ve de dinlemek isterdim.
edit: araştırmacı- gazeteci. gönüllerin tarihçisi. *)
devamını gör...
zekidir.fermanları ezbere bilir.küçümsemeyi çok iyi http://becerir.geçenki programda ebru sanatına sulu boya dedi.ondan önceki haftada türk tarih kurumunun çıkarttığı seri kitapların hatalı olduğu, raportörden geçmediğini görünce kitapları yere attı.kızmasında haklıydı çünkü kitaplar çok hatalıydı ancak programın sonunda türk tarih kurumu yerlerdeydi.(utanç verici)
devamını gör...
ebru sanatı hakkında hiç birşey bilmemektedir. mustafa düzgünmana ait olan bir ebruyu necmeddin okyay öncesidir diyerek bu konudaki cahilliğini kanıtlamıştır. erhan afyoncunun uyarıları da kar etmemiş necmeddin hocadan önce de böyle çiçekler yapılmıştır diyerek hem kel fodul konumuna düşmüştür.
devamını gör...
pelin batu'yu ikidebir bozup sinir etmesi nedeniyle sevdiğim tarihçi ve televizyon programcısı.
devamını gör...
biçok kişinin elinde olmayan tarihi belgelere sahip olması kendisini özel bi konuma oturtmuş vefakat kendisi hakkında zihinlerde büyük soru işaretleri uyandırmış tarih yorumcusu.
devamını gör...
tarihçi değil ideologdur. komik durumlara düşmekten bıkmayan biri!!!
devamını gör...
şu sıralar haber türk gazetesinin trajlarını arttırma atraksiyonlarına kapılıp gitmektedir. bilim adamının yönlendirici halleri'de hiç çekilmiyor hocam diyeceğim şahsiyettir.o güzel ilmi adamlığını niçin gündem'e meze yaparsın ey hocam! diye de sitem edeceğim değerli bilim adamı.
devamını gör...
tarih konusuna meraklı bir tip, bunun dışŸında hiçbir sanı yok. ama benim için önemli olan bu değŸil hiçbir eğŸitim almayan birinin çok çalışŸarak bir konuda yetkinliğŸe ulaşŸabilceğŸine inanırım(lakin gerçek tarihçiler kendisin pek çok bariz maddi hatalarını göstermekteler.)

benim bu kişŸi hakkında asıl canımı sıkan kişŸiliğŸi ve tavrı. ã‡ok saygısız ve kibirli birisi. kendinden başŸka begendiğŸi birini görmedim bugune kadar. programına konuk ettiğŸi insanlara bile saygı göstermeyen , sözleri, mimik ve jestleriyle gerçekten sinir bozan birisi. bir programda esaslı birine rastlarsa ağŸzı burnu dağŸılacak diye korkmayım.
devamını gör...
tarih konusuna meraklı bir tip, bunun dışında hiçbir sanı yok. ama benim için önemli olan bu değil hiçbir eğitim almayan birinin çok çalışarak bir konuda yetkinliğe ulaşabilceğine inanırım(lakin gerçek tarihçiler kendisin pek çok bariz maddi hatalarını göstermekteler.)

benim bu kişi hakkında asıl canımı sıkan kişiliği ve tavrı. çok saygısız ve kibirli birisi. kendinden başka begendiği birini görmedim bugune kadar. programına konuk ettiği insanlara bile saygı göstermeyen , sözleri, mimik ve jestleriyle gerçekten sinir bozan birisi. bir programda esaslı birine rastlarsa ağzı burnu dağılacak diye korkmayım.
devamını gör...
tarihçi olarak bilinir ama aslında bir arşivcidir kendisi. son zamanlarda haberturk tv de sürekli kendisini görmekteyiz. fatih altaylı ile kankadır, tanbur çalmaya çalışır arada sırada ama iyi icra eden birilerini programa davet etse de tanbur dinlesek dedirtir bazen. misal özer özel, murat aydemir vs.
devamını gör...
başkası olsa ayar yemekten feleği şaşardı ama arkadaşın gönü sağlam dedirten yazar.
devamını gör...
çok ilginçtir ki; fikriyle uyuşmayan tarihçilere(misal; taner akçam) 'osmanlıca okumayı bilmez' der. ama başka bir tarihçi, mustafa armağan da, murat bardakçı'yı osmanlıca okuyamamakla itham eder...

bu kısır döngü içerisinde, osmanlıca'dan zerre haberdar olmayan bizler, anlamsız tartışmaların öznesi konumuna geliriz.
devamını gör...
istanbul üniversitesi iletişim fakültesi'nde bulunabilecek tarih bilgisi son derece yüksek gazeteci, yazar.
devamını gör...
mustafa armağan hocamızın pek sevmediği çakma tarihçi dediği insandır...kaç haftadır zaman gazetesindeki yazılarında ondan bahsetmektedir..ve müntehasında beni çok sinir etmektedir...

severiz seni mustafa hocam..ona buna laf atarak değil tarihi bilgilerini bizimle paylaşarak sevdirebilirsin kendini...
devamını gör...
geçen haftaki programında azeri milletvekillerini konuk edip malüm meseleleri koşurken, "bedelli askerlikle" ilgili aşırı derecede mail gelmesi üzerine sinirlenip ilgili mailleri gönderenleri azarlamıştır.helal olsun.
devamını gör...
tek başına tarihtir bu adam. ermeni meselesi üzerine ermeni tehciri planını gerçekleştiren talat paşa'nın eşi hayriye hanım ile ölmeden 6 ay önce 1982'de röportaj yapmış ve ses kaydına aldığı bu röportajı son programında yayınlamıştır. hayriye hanım'ın o dönemdeki taşnakların hamile kadınları öldürüp karnındaki bebekleri almalarına dair anlattıkları insanın kanını donduracak cinstendi.
devamını gör...
türkiye cumhuriyeti'nin osmanlı imparatorluğu'nun devamı olduğunu söyleyerek laik kesime kıstıran araştırmacı. yani "tc yeni bir devlet değil, sadece yönetim biçimidir" der...
devamını gör...
karizmasını fena halde çizdiren tarihçi.adam gitmiş osmanlıcadan çeviri yaptığı eserin üzerine, kitabın yazarından daha büyük puntolarla adını kazıtmış.mütavazı insanın hali böyle olur deyüp geçelim efendim.
devamını gör...
bugünkü yazısıyla duygulara tercüman olmuş adam.

--- alıntı ---
Murat Bardakçı
Ayyy, siz yoksa Türk müsünüz? Ne kadar ayıııp!
24.04.2009 05:34:15


ANADOLU'daki aşiretler hakkındaki çalışmaları sayesinde sadece bizde değil, batı üniversitelerinde de otorite kabul edilen tarihçi bir dostum anlattı:
Geniş ve etkin aşiretlere mensup DTP'li iki önemli isim, her nedense meraka düşmüşler, aşiret uzmanı dostumdan Osmanlı Arşivleri'ndeki kayıtlara bakmasını ve soylarının aslında hangi etnik gruba dayandığını bulmasını rica etmişler.
Neticede, politikacılardan biri safkan "Türk" çıkmış, diğerinin ise büyük dedelerinin bilinenden başka bir etnik gruba mensup olduğu anlaşılmış.
Cedlerinin söylenenden başka bir soydan geldiğini işiten politikacı "Zaten biliyordum, çocukluğumda evde hep konuşulurdu" deyip omuz silkmiş fakat "Türk" çıkanın tepkisi başka olmuş. Aşiret uzmanı dostum, bana, bu politikacının "Sağol hocam ama aslımızın Türk olduğu lütfen işitilmesin" dediğini anlattı.
Bu politikacı, varlığını şu anda mensubu olduğu zannedilen etnik temel üzerinden siyaset yapmasına borçlu, dolayısıyla da aslının öğrenilmesinden endişe duyuyor diyelim ve -görmememiz gerekir ya-, bir yerde mazur görelim... Ama aynı zihniyet, yani "Türk" sözünden ve Türk olmaktan irkilme, çekinme ve hattâ utanma sadece o siyasetçiye ârız olan bir utanç değil; yayılmış, neredeyse salgın hâlini almış bir garabet!

TÜRK" SÖZÜ, IRKÇILIK OLDU

Tuhaf bir memleket olduk... "Türkler şu kadar Ermeni'yi, Rum'u ve filânca milleti kesti" deyip "Hepimiz Ermeniyiz" diye bağırmak entellektüellik, "özür dilemek" aydın olmanın ilk şartı, cedleri Kafkasya'dan gelenlerin bile kendi dillerinde eğitim ve televizyon yayını istemeleri "Uluslararası bilmem ne anlaşmasının sağladığı haklar doğrultusundaki kültürel talep"...
Ama, kasaplık ettiğimiz suçlamalarına karşı "Biz kimseyi kesmedik, o olaylar vakti zamanında yaşanmış olan mukateleydi. Sadece karşı taraftan değil, Türkler'den de çok can kaybı oldu" cevabını vermek "devlet yanlılığı", hattâ "ortak acıyı umursamayan bir duygusuzluk". "Hepimiz Ermeniyiz" çığlıklarına "Ben de Türk'üm" demek faşizm, "Kardeşim, git, o kültürel haklarını cedlerinin geldiği memleketten, yani Rusya'dan iste" demek ise ırkçılık! Hele, "1915 öncesinde Balkanlar'da katledilen ve İstanbul'a ulaşmak uğruna yarısından çoğunun can verdiği yüzbinlerce Türk'ten, hattâ 1980'lerde Todor Jivkof'un kapımıza dayadığı çaresizlerden ne haber?" diye hiç sormayın; size "ilkel" derler.

VATAN, GURBETE DÖNERSE!

İşte, bu hâle geldik. İsmi "Türkiye" olan bu memlekette "Türküm" demek yahut "Türk" kavramıyla ilgili bahisleri açmak ayıp, kötü ve utanılacak bir iş! Türk Müziği mi diyorsunuz? Bizans kırması nağmeler! "Türk Edebiyatı" denilen terâne Arap taklidi; sanatı ise hiç sormayın, asırlar boyu hiçbir şeyimiz yok...
Ama, filânca etnik gruba mensubiyeti yahut aslının bilmem ne olduğunu söylemek seçkinlik, hele bu grubun isminden İslâm ile bir arada bahsetmek ise asalet ve burası, Türkiye!
Eski bir şair "Gâh olur gurbet vatan, gâhî vatan gurbetlenir" diye boş yere yazmamış...
--- alıntı ---
devamını gör...
an itibariyle ömer çelakıl karşısında infilak etmiştir. birazdan dalacak gibi bakıyor.
devamını gör...
laftan sözden anlamayan, nezaketli ömer çelakılın açıklamalarını hiç dinlemeyen, dinlemeye de hiç niyeti olmayan, zaten muhtemelen kavga çıkarmak için gelmiş olan kişi.. fatih altaylının kıkır kıkır gülmesi ise ayrı bir konu
devamını gör...
her tartışmadaki tek argumanı 'sen arapça biliyor musun? sen osmanlıca okuya bilir misin?'. osmanlıca bilen bir tarihçi şunu yerden yerde vurduğunu görmeden rahat edemem.
devamını gör...
bu geceki teke tek programı performansıyla nezdimdeki notunu düşürdüğüm şahıs. bundan sonra tarih değerlendirmelerine de biraz daha septik yaklaşacağım. hayırlara vesile olduğu için ömer çelakıl'a da teşekkür ederim.
devamını gör...
son programlarında zıvanadan çıkmış şahıs.

artık kendisini ne kadar ciddiye alırım bilemiyorum.
çünkü, dün geceki pelin batu dansı ve bu geceki çemkirişleri kendisini yeterince sıfırlamasına yetmiştir.
bitmiştir.
devamını gör...
sinirleri çok zayıf sözde tarihçi. o sinir sistemiyle poker masasına otursa; iç çamaşırlarıyla eve gidecek adam.
devamını gör...
tarzı, tavrı 80'li yılların evinde atarisi olan çocuklarına benziyor, her sıkıştığında karizmayı toplamak için evine gidip, evden neyi var neyi yok sokağa getirip 'baaak benim buyumm var' diyen tiplere benziyor. ve hiç büyümeyecek sürekli heyecanlı, tükürük saçarak konuşması, ayrı bir sorun. horr horrr diye cümleye girişleri başka bir olay ad hominem yapmıyorum. ama, kendisi acayip yapıyor. yine de gramofonuna hasta olduğumu ve plaklarını kıskandığımı belirtmeliyim. pelin batu'yu tavlayamaz bence. rakip olarak gördüğü gözlüklü tarihçi'yi sürekli paylayarak pelin'e sinyal çakışı gözlerden kaçmıyor. yine de şeker adam diyelim. ah murat abi sen ne acemi çapkın ve utangaçsın, utandıkça agresifleşiyorsun. yapma abi.
devamını gör...
26 nisan tarihli teketek programında ömer çelakılın karşısında dr.sinan sağıroğlunu ( şahanın ünlü tiplemesi ) canlandırmış şahıs
devamını gör...
son günlerde tarih benim dediğim gibidir gerisi yalan dercesine çıkışlar yapan;

otoriterimsi

ve hatta giderek fatihterimsi

do re mi fa sol la si

en nihayetinde zurnanın bilmem kaçıncı deliği...
devamını gör...
10 gerçeğin yanına 2-3 tane yalan sıkıştıran, bilinçli bir şekilde osmanlıyı ve padişahlarını küçümseyen, kötüleyen, osmanlıca okurken de bir çok hata yaptığını mustafa armağanın köşe yazılarından öğrendiğimiz, tombul tv sunucusu.
devamını gör...
halil inalcık, ilber ortaylı dan sonraki en iyi tarihçinin erhan afyoncu olduğunu söyleyerek bende garip bir tebessüme neden olmuştur
devamını gör...
tarihin derinliklerinde sörf yapan televizyoncu.
devamını gör...
bir programına içinde kadir mısıroğlu ismi geçen bir mail gönderdiğimde o tür kişiler tarihten anlamıyor, olayları çarpıtıyor demiştir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar