müslüm [film]

warnerbros türkiye'nin üst yapımcılığını, hakan günday ve gürhan özçiftçi'nin senaryosunu yazdığı, ketche'nin ( kim lan bu) yönetmenliğini ütelendiği film. aşırı gerçek hikaye diye sunuluyo. müslüm gürses'in hayatı anlatılıyo. fragmanını izledim, şimdilik iyi. hadi bağalım.

devamını gör...
ben 2. sınıftan beri müslüm gürses dinleyen 400 un üzerinde şarkısını bilen biri olarak şunu söylüyorum. müslüm gürsesin hayatının film yapılmasına rızası yoktur. vasiyeti vardır. hiçbir müslümcü çıkıp bir şey demiyor. hanımı dahil. bu adam bu filmi asla istemedi. kapısına kadar kaç tane yapımcı geldi. ama istemedi. ölünce bile çekilmesini diye vasiyet etti. biri şunu anlatsın.
devamını gör...
müslüm gürses'in hayatını filme alıyorlarmış. müslüm gürses'in yaşamı boyunda birkaç yapımcı gelip müslüm gürses ile görüşmüştür. ama hiçbirini müslüm gürses kabul etmemiştir. son olarak 2010 da vefat etmeden önce, ölüm döşeğinde bile eşi muhterem hanıma hayatının film olarak çekilmemesini vasiyet etmiştir.
hal böyleyken hiçbir müslümcü çıkıp da bu filmi eleştirmiyor. hiçbir gerçek müslüm gürses dinleyicisi bu filme izlemez. destek vermez.
devamını gör...
müslüm gürses hakkında bilgisi sınırlı olan benim bile ilgili çekmeyi başaran bir fragmana sahip ayla filminin de yapımcıları olan kişilerin çektiği film.
devamını gör...
timuçin esen, ayça bingöl gibi ünlü isimlerin olduğu, müslüm gürses’in hayat hikayesini konu alan film. müslüm gürses’in eşi muhterem nur hanımı da zerrin tekindor canlandıracakmış. severiz. film 26 ekim’de gösterime girecek.

devamını gör...
çok meşhur müslüm gürses şarkıları hariç bir takibim, yakın ilgim yoktur. sadece ölümcül bir trafik kazası geçirdiğini ve haberlere düşen jiletlilerini biliyorum ama sadece fragmana bakarak söyleyebilirim; öncelikle adamda da ne hayat varmış bea. ne kadar gerçeğine sadık kaldığı muhtmelen tartışılır ama kurgu ve bağlantılar pek yerinde göründü gözüme. profesyonel bir iş olmuş belli. bu arada göz torbalarıyla sevip benimsediğimiz timuçin esen bu filmin mutlak sürprizi olmuş. ucunda kıyısından göstererek seyircinin merakını da canlı tutmak istemişler. neyse göndersinler bakalım.
devamını gör...
jiletçi ergenlerin sinemaları işgal edip nara atmalarına vesile olacak film.

düşünün! ne kadar havaalanına futbolcu karşılamaya giden ergen taraftar, ne kadar şahin ve doğan gibi tofaş grubu arabalara 6 şarlı, 7 şerli binerek trafik terörü oluşturacak ergen varsa o gün sinema salonunda olacaklar.

arkadan şarkı sesleri, çekirdek kabuğu çıtlatma sesleri yükselecek. bacak bacağın üzerine atıp tesbih sallamalar vs.

sonra siz de arkaya " ne oluyoruz yav " tavırlarıyla dönüp bakınca,

" nea vuar! neayea buahdıınn!" çıkışıyla karşıkarşıya kalırsınız.

onun için izlersem bu filmi evde izlerim.
devamını gör...
26 ekim itibariyle vizyona girmiş film. bugün gidip izledik. bazı sahnelerde timuçin esen'in sahiden müslüm gürses olduğunu sanıyorsunuz, öyle bir benzerlik var. rahatsız eden tek şey tüm şarkıları timuçin esen'in sesinden dinlemek oldu. bazı şarkıları heba etmişti. en azından son şarkı müslüm gürses'in sesinden dinletilebilirdi. o salondan ağlaya ağlaya da çıkabilirdik ama bunu hedeflememişler. garip. genel anlamıyla güzeldi. dehşet veren, gülümseten, şaşırtan sahneleri mevcuttu. sevdim. ancak sonunun çok daha etkileyici olmasını beklerdim.
devamını gör...
dün gece sıfır beklenti ile gidip izlediğim filmdir. film boyunca gelip boğazıma düğümlenen yumruylayım hala.

çocukluk yıllarına ait görüntüleri çok çok iyiydi. ah oralarda olsam şu karelerde fotoğraf çeksem dedim sık sık. çocuk oyuncular çok başarılı seçilmişti filmi alıp götürdüler. ayça bingöl iliklerime kadar acıyı yaşattı bana. Yüzüne bakmak gözlerini görmek yeterliydi. timuçin esen oynamamış yaşamış adeta. yürek ve gırtlak isterdi bu rolü oynamak.baba gelip filmi görse aha benim bu derdi.

çok sinema ağzı ile tahlil edebilecek insan değilim. hani film izlersin üzülürsün dersin içinden aman nasıl olsa film bu gerçek değil. ama bu filmi izlerken biliyorsun ki gerçek bu adam bu acıları yaşadı üst üste. nasıl ayakta durdun be adam nasıl dayandın. ayık olamaması çok normaldi ki. o halini tavrını anlayıp ona hak veriyorsunuz. muhterem nur ile olan turne sahneleri çok eğlenceliydi. babanın kur yapması gülümsetti.

dolu bir salon nefes almadan izledik. çoğu şarkıyı hep bir ağızdan konser edasıyla söyledik. itirazım var da koroya dönüştük. çıkışta herkesin gözü yerdeydi. baba denilen adamın baba olmaması ve kendi babası. insan ister istemez kendi hayatına kendi babasına bir bakıyor. ailemizi kendimiz seçemiyoruz ama onlar bizim bütün bir hayatımızı etkiliyorlar.

dip not: belki yeniden gider izlerim cazip bir teklif gelirse. türk filmlerine burun kıvıran kitlelere saygılarımla.
devamını gör...
cazip teklif bekleyen bi arkadaşla birlikte izlediğim film. yeni nesil türk filmlerini pek sevmeyen ve izlemeyen biri olarak sıfır beklentiyle gittim. hiç ummadığım şekilde gayet beğendim, 1-2 tane sağlam damar parça da olsa iyi olurmuş, şarkılar özellikle daha ortalamaya hitap eden türdeydi. filmin ilk yarısı, adana yılları ayrı güzeldi, o fakirliği, o dramı izlerken gözleriniz doluyor. başı sonu derli toplu, güzel görüntülerin olduğu, iyi oyunculuklar barındıran iyi bi filmdi, tavsiye edilir.
devamını gör...
genel olarak müslüm filmini beğendim ancak beğenmediğim olsaydı çok daha iyi olurdu dediğim noktalar var.

mesela filmde 80li 90lı yıllar yansıtılamamış yani bir kaç istanbul sahnesinde yeni model araba falan gördüm.
benim için ikinci önemli ekside filmde bir tanede olsa müslüm gürses'in kendi sesinden şarkı dinlemememizdi.tamam anlıyorum pavyon sahneleri ara sahneler falan timuçin esen gerçekten çok iyi söylediği şarkılar var abes kaçmamış filme ama bari son sahnesinde hatırası niyetine bir şarkısı koyulabilirdi.çok ayıp edilmiş ilk önce kendisine sonra o kadar şarkısına.
üçüncü eksikte hikaye kurgusu bölük bölçük kopuk halde olmuş gibi geldi bana, hatta sinemada millet birbirine soruyordu şimdi niye buraya atladı diye.

ama genel olarak izlenebilir müslüm gürses'in o acılı hayatına uygun bir film olmuş.
devamını gör...
müslüm gürses’ i pek dinlemem ilgilenmem ama böyle filmler de bana hiç samimi gelmiyor. günümüzde insanlar yüzde doksan sahte duygularını dışarda yaşadığı için.
bu film güzel olduysa sebebi timuçin esen’ dir diye düşünüyorum. müslüm gürses duyarı nedir. komik. insanların karşılıklı oynadığı bir rol gibi.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar