maalesef kanayan yaramızdır. keşke gavur meraklısı olmakla ilgili bir masturbasyon olsa bu, ama öyle değildir. adamlar ne faturada yamuk yaparlar, ne malınızdan çalarlar, ne de size a malını satıp, b malını gönderirler size. elbette bunun yahudi insanının dürüstlüğü ile alakası yok. azınlık oldukları bir toplum içinde tutunma çabalarının bir ürünüdür bu. millete "yamuk yapıp" adları çıkarsa, yok olacaklarını bilirler.

aynı yahudilere bir de yerel değil, uluslararası ticarette bakarsanız, ne dürüstlük görebilirsiniz, ne ahlak.
devamını gör...
yok böyle bişey.

bakınız pier loti ne diyor ;
“eğer bir yahudi ile alışveriş yapıyorsanız istediği paranın 4 te 1’ini verin, ermeni ile yapıyorsanız yarısını verin, türklerle alışveriş yapıyorsanız istediği parayı verin. onlar dürüsttürler.”

hüsn-ü zan ediyorum bugünler içinde.
devamını gör...
hep o kemal sunal filmlerindeki istifci, karaborsacı esnaf hacı yüzünden bunlar.
esnaflık konusunda bilmiyorum ama işveren konusunda gerçekten yahudi ve ermeni bildiklerim var işçiye emeğinin karşılığını veren. müslümanlarda bu duruma pek rastlamadım demek isterdim ama hiç rastlamadım.
devamını gör...
dürüst olmak için müslüman olmak şart değil.
ancak müslüman olmak için dürüst olmak şart.
bu bağlamda o karikatürlerinden nefret edilen ateistler özellikle insan ilişkilerinde, ticari ilişkilerde çok dürüst olabiliyorlar.
devamını gör...
çok ahmakça bir yaklaşımdır .

azınlık olan ve azgınlığı ile meşhur bir milletin dürüst olmaktan başka çaresi yoktur . yani yiyorsa sahtekar olsun. düşün ki trilyon yıldır devletin bile olmamış. ve az biraz palazlanınca hemen horozluğa başlamışsın ve bütün tarihin boyunca gittiğin her yerden sürgün yemişsin.

"vali olacam" desen olamazsın, "devlete bir yere kapağı atayım" desen kimse zırnık yedirmez sana. kesinlikle güvensiz insanlar oldukları için askere dahi alınmıyorlar. yani toplumsal bir statü kazanmak için tutunacakları tek dal var o da "parayı bulmak". onun da her yolunu bulmuşlar. bunun başka türlü izahı her şeyden önce kendini yahudi kafasıyla tanımlamaktır. diğer türlüsü ise yahudi yalakalığına girer.
devamını gör...
kesinlikle doğrudur.

islamın şartı 5 beyler. bunun içinde doğru esnaflık yok. namaz var. ticarette yapılan hileler de iki namaz arasında, mubarek gecelerde, hacc' da affediliyor nasılsa! neden müslüman esnaf hayati idamesini riske atsın ki? açlığın, yoksulluğun getirdiği şartlardaki imtihan daha mı kolay sizce?
devamını gör...
yahudiler, yahudi olmayanları kendilerine hizmetkar ve mallarını da kendilerine ait görüyorlarken katılmadığım durum. oysa biz gayrimüslimlerin canlarını ve mallarını emanet bilen bir dinin mensubuyuz.

tabi bunlar fikirde böyleyken bizim paranın köpeği olduğumuz, onların da paranın sahibi olduğu gerçeği değişmez.
devamını gör...
geçen yıllarda antalya' da tişört çalarken yakalanan bir yahudiye neden böyle yaptığı sorulunca " aslında çalmıyorum. bunlar zaten benim mallarım. tanrı bu malları ve sizi bize hizmet etmeniz için yarattı. zaten benim olana neden para vereyim? gibi faşizanca bir açıklama yapmıştı.
israil'li firmaların, kendilerine gebe bırakmak için tohumları kısırlaştırmalarını, bununla birlikte bazı bölgeler için özel ürettikleri ürünlerle bazı kesimlerin nüfusunun azaltılması için çalışmalar yaptıklarını, bize sattıkları heronları bilerek zamanında teslim etmediklerini, ettiklerinin de çalışmadığını, çalışanlarının da bilgilerini önce düşmanımıza, sonra bize verdiklerini görmezden gelip; yahudi esnafı dürüsttür demek büyük saflık.
yahudi esnaflarının ne kadar düzenbaz, ne kadar pinti, ne kadar üçkağıtçı ve hilekâr olduklarını görmek istiyorsanız yahudi fıkralarına bakın. fıkra komik gibi gelebilir ama her fıkra yaşanmış bir anıdan oluşarak ortaya çıkmıştır.
devamını gör...
yahudi siyasetçiyle memleketimizdeki esnafları - işverenleri karıştırmayalım.
yahudi lobisinin ahlaksızlığını, yahudi esnaf ve işverenlerin üzerine yıkmak da pek ahlaki değil.
devamını gör...
yahudi nedir, tarihsel olarak dini bir perspektif ile yahudiliğin analizini yapmayı vs bir kenara bırakalım.

adamlar şunu çözmüş olabilir. ticaret uzun soluklu bir macera ise bu mecraya atılacak insanlar için olmazsa olmaz derecede önemli olan en az malların kalitesi kadar kişisel itibardır.

alış veriş sadece ihtiyaç duyulan bir malı satın almaktan ibaret değildir. hepimiz sosyal insanlarız. dükkanına gittiğinizde sizi güler yüzlü bir şekilde karşılayan, size ihtiyacınıza uygun ürünü makul bir fiyata veren insan sizin için güvenilir kişi olduğunda neden başka bir yere gidersiniz.

avukat, doktor, diş hekimi gibi mesleklerde bu durum zirveye çıkar. mesleki yeterlilik muhakkak ilk sıradadır ama güven vermeyen biri bütün ceza mevzuatını yalayıp yutsa ne olur.
devamını gör...
dinsiz ahlak gayet mümkündür ama ahlaksız bir din imkansızdır. bu denklem çözülmüş olsa bu başlıkta açıklığa kavuşur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar