müslüman devletlerin peş peşe bölünmeleri

maalesef son yıllarda hızla gerçekleşen olay. hafızamızı bir yoklayalım:
libya: bölündü
suriye: bölündü
ırak: bölündü
yemen: s.arabistan’ın desteğiyle fiilen 3’e bölündü
cezayir: bae ve macron’un desteğiyle öyle bir anayasa hazırlanıyor ki, 2 dilli, 2 bayraklı ve 2 meclisli bu yapısıyla doğal olarak bölünmüş olacak.
sudan: güney ve kuzey sudan olarak 2’ye bölündü. bütün ab ülkeleri petrol kaynaklarına sahip güney’in hristiyanlarda kalmasına uğraştılar ve maalesef becerdiler.
fas: bae sağolsun orayı da bölmeye çalışıyor.

neden başka yerde olmayan şeyler bu coğrafya’da oluyor? neden bu haldeyiz? bunun dış sebepleri de olmakla birlikte bize bakan tarafına ben dikkat ediyorum, biz müslümanlarda böyle anlarda bu birlik şuuru ve ruhu çok zayıf ve bu durumda da din düşmanları kolayca emellerine ulaşabiliyor. biz “kendi halimizde inancımızı yaşarsak idare ederiz” sanıyoruz ama öyle olmuyor işte. tamam bu da iyi ve lazım ama bunun bir getirisi olarak cemaat ve ümmet ruhu da olmalı. yoksa örnekler yukarda.

ha bir de zurnanın zırt dediği bir yer var: türkiye. türkiye bütün bu bölünmelere ve fetö’sünden pkk’sına, abd’sinden fransa’sına kadar iç ve dış yığınla düşmana rağmen tek parça kalabilen nadir müslüman ülkelerden. hatta bu bölünmelere bir de istisna katıldı: azerbaycan. evet azerbaycan da fiilen bölünmüştü lakin topraklarının bir kısmını alarak ve nahcivan yolunu açarak bu bölünmüşlüğe zıt yönde bir hareket yaptı. tabi ki türkiye’nin ciddi desteğiyle oldu bu. uyanık olmalı, birlik olmalı, bilinçli olmalı ve bu bilinci çevremize aktarmalıyız. bunun da yolu daha çok ve “bir hedefe yönelik olarak okumalar yapmaktan” geçer. yoksa bölünen ülkelerden olabiliriz Allah muhafaza.
devamını gör...
bu devletlerin hiç birisi halk tarafından kurulmadı. ingilizin işgal ettiği yerden hayır çıkmaz. bak, istanbul'u işgal etti ingiliz, 3 yıl bekledi, sonra gitti. bugün pkk terör örgütü neden var? beynini azıcık kullanan bunu görür. hakkı görmeye inat eden, batılın içinde boğulur.
devamını gör...
adamlar * üç beş günlük plan yapmıyorlar. 100 yıllık plan yapıyorlar. 100 yıl öncesi için şimdiden çalışıyorlar. Önce fitne tohumu atıyorlar, parçalıyorlar sonra parçala yut taktiği ile lokma lokma yiyorlar. bu daha kolay tabi.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar