müslüman genç aşık olur mu sorunsalı

sorunsal olmayan sorunsal.

başka bir dinden olan aşık olabilir ama müslüman olan olamaz öyle mi? hey Allah'ım.* aşık olan dinden çıkıyor öyleyse.

bugüne kadar aşık olan müslümanların hakkına girersiniz, diyeyim. nefsi, hissi ya da bilmem nessi istek olsun, bal gibi olur.
devamını gör...
önce bu : (#610521)


sonra bu:

ve o'nun âyetlerinden olarak sizin için nefislerinizden eşler yaratmıştır ki onunla teskin olasınız. ve aranıza sevgi ve merhamet koymuştur. muhakkak ki bunda düşünen bir topluluk için mutlaka deliller vardır." (rum, 21)
devamını gör...
olmaz tabi ki de ne münasebet.

kördüğüm gibi de sevmez. sonra sevdiği ona kördüğüm nasıl demez o da ilk günkü gibi demez.

müslüman genç burger king'de barbekü soslu hamburgerini sever ama insan sevemez.
devamını gör...
aşkı kötü bir şey sananlarca temkinli yaklaşılan sorunsal. aşk kötü bir şey değildir efendim. tv ve filmlerdeki gibi yaşanmaz her aşk. aşk eşit değildir cinsel duygular.
devamını gör...
rabbimizin beşeri aşkı yaratmasının tek sebebi cinsel çekim yolu ile türün devamlılığı ve zina imtihanı değildir. nasıl bebekler emeklemeden yürüyemiyor, koşamıyor hayatlarındaki asıl istikâmetlerine gidemiyorlarsa, mümin kadın ve erkekler de ilk önce dünyevi aşk yolu ile kaderlerindeki helalleri-eşleri vasıtası ile aşkı, sevgiyi, sevdayı öğreniyorlar yani bir çeşit emekleme dönemi yaşıyorlar. burada acısı ile tatlısı ile aşkın ateşinde yavaş yavaş pişip olgunlaşıyorlar ki rabbin aşkına doğru yürüyebilsinler, asıl istikâmetlerine varabilsinler.
devamını gör...
olur tabi, gözünü haramdan sakınmıyorsa olur. görmeden nasıl sevecek? bu işler hep kötü ya. bi yandan aşk acısı çekiyonuz, yetmez gibi bize de çektiriyonuz, bi yandan fotusuna bakıp günaha giriyonuz. seviyosan git evlenme teklif et bence.

ilk görüşte aşık olup daha da bakmayan varsa müstesnanın kralıdır, Allah kolaylık versin.
devamını gör...
aşk insan için olduğuna göre, müslüman da insan olduğuna göre olur diyerek bertaraf ettiğim sorunsal. mesele o değil, mesele zinaya yaklaşmayın emri şerifine uymakta. efendimiz bir hadislerinde bir insan aşık olduğu halde iffetini korusa ve o halde ölse şehittir buyuruyor. yaa, aşkın şehidi de var arkadaşlar.
devamını gör...
çok merak ediyorum aşık olmaktan ne anlaşılıyor..? filmlerde görülen cıvık cıvık bir şey mi gözünün önüne geliyor insanın bilemiyorum.. sanmıyorum ki öyle bir şey olsun.. insan kendini koruduktan sonra karşısındakinin yerini bildikten sonra nasıl davranması gerekiyorsa öyle davrandıktan sonra neden olmasın..? kimse demiyor ki git illa günaha gir..

demem o ki; sevmek/sevilmek insana has bir şey sonuçta.. kalpleri kör etmemek lazım.. "sınırlar çerçevesinde"
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar