müslüman muhaliftir

bizim popülist çevrelerden duyduğumuz sanatçı muhaliftir sözünün aslı olan sözdür...

hakikattır...çünkü peygamber efendimiz, islam güzel ahlaktır demiş...yani bizlere güzel ahlak timsali olun, onun sanatkarı olun demiş...

dünyanın son ahvaline baktığımız da ise durum çok vahim gibi gözüküyor...

işte bu hakikata ne kadar ulaştığımız meçhuldür müslümanlar olarak...

muhalif derken siyasi anlamda değil, reel hayatta tüm haksızlıklara olan muhalifliktir ve özellikle islam'ın onuruna karşı yapılan saldırılara yapılan muhalifliktir...

hele ki iktidar sahibi isen, bu sorumluluk kay be kat artmaktadır..
devamını gör...
--- alıntı ---
akrep gibisin kardeşim,
korkak bir karanlık içindesin akrep gibi.
serçe gibisin kardeşim,
serçenin telaşı içindesin.
midye gibisin kardeşim,
midye gibi kapalı, rahat.
ve sönmüş bir yanardağ ağzı gibi korkunçsun, kardeşim.
bir değil,
beş değil,
yüz milyonlarlasın maalesef.
koyun gibisin kardeşim,
gocuklu celep kaldırınca sopasını
sürüye katılıverirsin hemen
ve âdeta mağrur, koşarsın salhaneye.
dünyanın en tuhaf mahlukusun yani,
hani şu derya içre olup
deryayı bilmiyen balıktan da tuhaf.
ve bu dünyada, bu zulüm
senin sayende.
ve açsak, yorgunsak, alkan içindeysek eğer
ve hâlâ şarabımızı vermek için üzüm gibi eziliyorsak
kabahat senin,
— demeğe de dilim varmıyor ama —
kabahatın çoğu senin, canım kardeşim!

nazım hikmet

--- alıntı ---

nazım hikmet müslüman mı bilmiyorum ama, bu şiirinde dünya müslümanlarının içler acısı halini anlatmış sanki.
devamını gör...
müslüm gürses eşliğinde, haksızlıklara, adaletsizliklere olan muhalifliğimizi pekiştirmemizi sağlayan tespit. evet müslümanlar, her türlü haksızlığa muhalif olmalıdır, bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığıyla hareket etmemelidir müslümanlar. neyse uzatmayayım.

devamını gör...
duyduğum en saçma sözlerden biridir. Allah'ı inkar eden de muhalif. herkes bir şeylere muhalefet ediyor, herkes muhalif. bunun bir farklı versiyonu: (bkz: hz. muhammed en büyük devrimcidir) . kim üretiyor böyle sözleri anlamıyorum. şark kültürünün bir sonucu olabilir. özlü sözlerle hayatı anlamlandırma, keskin çizgilerle yaşamak, kafiyeli sözler savurmak...
devamını gör...
hadis-i şerif
“sizden herhangi biriniz bir kِötülük gِördüğünde onu eliyle değiştirsin. eğer buna güç yetiremezse diliyle değiştirsin. buna da güç yetiremezse kalbiyle (buğz etsin). bu ise imanın en zayıf mertebesidir.”
müslim; kitabu’l-iman.

haksızlığa karşı sessiz kalan dilsiz şeytandır.
hz. ali

evet. müslüman muhaliftir.
devamını gör...
bizim cahiliye dönemi olarak ifade ettiğimiz aralığın islami referanslarını bilecek kadar dönemin özelliklerine hakim değilim ancak şunu biliyorum ki hilfü'l-fudûl diye bir müessese kurulmuş.

olaylara tarihsel perspektif olarak bakarsak nasıl ki merkezi yönetim altında yaşayan ve bizzat yöneticilerinden zulüm gören bir kitle varsa bu durum siyasal birliğin olmadığı dönemin arap yarımadasında da bir benzeri var.

yine altını kalın şekilde çizerek diyorum ki sadece ezen ve ezilen ilişkileri bakımından bakarsak kaos'a düzen getirmek açısından hz. muhammed peygamber olması dışında aynı zamanda devlet başkanı ve başyargıç olması yönüyle de ele alınmalı.

mekke bölgesinin ileri gelenlerinden bir aileye mensup ve görece zengin bir insan olduğu halde kurulu ya da yerleşik düzene peygamberliğinden önce de dahil olmamış muhalif olmuş bir insan olarak insani yönüyle de ele alınmalı.
devamını gör...
islam'ın 5 şart olduğuna, imanın 6 şart olduğuna inananlar ancak kendi kulvarlarında muhalefet eder.

haç mı, işaret parmağı mı?

cami mi, kilise mi, sinagog mu?

ezan mı, çan mı?

mekkeye mi dönelim, kudus'e mi?

sarık mı takalım, takke mi?

kendi aralarında: namazda elimizi bağlayalım mı indirelim mi, önce sağa sonra sola mı; yoksa önce sola sonra sağa mı? üçkez mi bir kez mi vs.?

hiç ranta, çıkara, adalete dokunmayan, tamamen geleneğe yapışmış, gündemden uzak ( işi götürenler hariç!) inanca sahip olanlar elle tutulur bir şeye muhalefet edemezler.
devamını gör...
“neye, kime muhalif” diyerek açmaya çalıştığım mevzu. müslüman niye muhalif olsun kardeşim? müslüman illa muhalif olacak diye bir ayet var da biz mi bilmiyoruz? müslüman her şeye muhalif olmaz, olsa olsa şerre muhalif olur. bu “müslüman muhalif olur” sözünü çıkaranlar da korkarım ki içimize karışıklık vermek isteyen veya kendi muhalefet duygusuna islam’dan dayanak arayanlar olsun.
devamını gör...
islama kur’an ve sünnet harici kim zorunluluk getirebilir? tamam ayet ve hadislerden çıkan* kaideler vardır ama hemen hepsinin bir ‘ama’sı vardır. yani istisnalar mevcuttur ya da belirli şartlarda öyle olurluğu vardır.

insanların iki kolu iki bacağı vardır* öyleyse iki kolu iki bacağı olmayan insan değildir*. bu kadar düz ve katı düşünmeyin.
devamını gör...
içi doldurulmayan slogan. severiz böyle tumturaklı sözleri. ilginçtir bunu 15 senedir iktidardaki fikri savunanlar kullanır. hadi geçin bakalım muhalefete. kaç yıl durabiliyorsunuz. bu söyleme göre chp daha müslüman. çünkü muhalif. *
devamını gör...
muhaliflik bir tavırdır. iyi ve güzel olana muhalif olunmaz. dolayısıyla kimi durumlar da muhalif tavır takınmak doğru iken kimi zaman destekçi olmak doğrudur. yıl olmuş 2020, keşke şu basit ayrımı yapabilsek.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar