sayısı oldukça fazla olan insandır. bunu islam'a hakaret olarak görüp de sözlükte boş yapanlar da ayrı kafa. ulan benim inandığım dine hakaret edecekler ve ben sözlükten tanım kasacam, peheyy. çık babacım istiklal'e anlat derdini o islama hakaret edenlere, artık dayak mı yersin, dayak mı atarsın, o senle bu vatandaşlar arasında.
devamını gör...
bireysel bazda öfke değil de üzüntü doğuran durum. islamın günlük hayata güzel bir yansıması ramazan ayı. bireysel olduğu kadar toplumsal da bir ibadet. yiyen içen bollaştıkça insan üzülüyor tabii nereye gidiyoruz diyerek?
devamını gör...
oruç neydi? oruç sabırdı. oruçlu iken oruç tutmayanlara sinirleniyorsanız sadece ağzınıza mühür vuruyorsunuz demektir ki bu da yarım oruçtur. öte taraftan insanlar oruçlu olduğu için kamusal alanda yiyip içmemek edeptendir.
devamını gör...
ben oluyorum efenim. bugün yorulduğum bir zamanda dinlenmek için oturduğumda oruçlu bir esnaf önce niyetli misin diye sordu. değilim deyince bir bardak su getirdi. bu inceliği anlamak zeka ve akıl gerektiriyor ne yazık ki.
devamını gör...
belki şeker hastasıdır, yobaz zihniyetin dinsiz diyerek saldırısına maruz kalabilir. herkes ibadetini kendisi için yapar, kişinin yaptığı veya yapmadığı ibadetin sevabı veya günahı bir başkasına yazılmaz. ve Allah kimseye yargılama hakkını vermemiştir. siz hangi akıl ve yetkiyle böyle konuları gündeme getirebiliyorsunuz anlamak güç.
devamını gör...
büyük olasılıkla zımmidir, ya da mustakbel zımmi. "yallah arabistan'a" demesi yok mu bir de ağzının ortasına kürekle vurası geliyor insanın. geniş müslümanlar da savunur bu tipleri. yahu arkadaşım, tevbe suresi'nden hiç haberdar değil misin sen. tevbe suresi böylelerine bir ultimatomdur, bundandır besmelesiz başlar.
devamını gör...
bizim iş yerinde 300'e yakın çalışan var. Allah-u alem 30-40 kişi niyetliydi arkadaşlar. yemekhane tıklım tıklım, çay-sigara gırla, su zaten herkesin elinde... insanın canının çekmesi değil mesele. mesele müslüman yurdunda(?) farz ibadetlerin bu denli terk edilişi ve edep-haya çizgisinin dışına çıkılması. yani en azından kamuya açık alanda bir şeyler tüketmeye çekinmeleri gerekmez mi? nihayetinde ortada bir ibadet var, bir nefis terbiyesi var, Allah'ın rızası var.

vallahi ben orucuma saygı beklemiyorum, Allah'ın dinine saygı duysunlar yeter. benim derdim bu.
devamını gör...
vallahi kimse kusura bakmasın. elin ateisti bile sırf ben oruç tutuyorum diye saygısından bir şey yiyip içmiyor da, kendisine farz olduğu hâlde tutmayan, tutması yetmemiş gibi bir de tutana karşı yiyip içen müslümanın zaten... söveceğim ama ramazan... ateist tutar tutmaz, ama kimse kusura bakmasın, sen adamın ibadetine saygı duymuyorsan bu söylediklerine laf söyleyemezsin. nedense sorumluluklar hep tek tarafa yükleniyor.

- kadın orasını burasını açar sokakta gezer. erkek bakınca da...
- "sen müslümansın, gözlerini kapat."
- eşek sıpası sen de müslümansın bir zahmet sen de oranı buranı kapat.

bu basit bir örnek. şahsın oruç tutmasına karşın karşı taraftan da en azından bir saygı bekler. o saygıyı sen göstermiyorsan kusura bakma, o zaman senin inancına da saygı duyulmaz. sözüm gayrimüslimden ziyade kendine "müslümanım" diyene... çünkü bu tarz tipler bunlarda daha çok.
devamını gör...
yenilebilir. üzülüyorum bu duyarsızlığa ama kendimi bir müslüman olarak görüyorsam şu arınma ayında, onları ayıplayıp yerden yere vurarak, tekfir ederek kalbime fazladan gölgeler düşürenem. dinde zorlama yoktur. çoğu kişi orucun sadece yeme içmeyi kısıtlamayla olduğunu sanıyor. madem müslümansın güzel kardeşim, onlara bunun tüm vücut ve ruhla, kalple yapılan bir ibadet olduğunu güzel güzel anlatmalısın, rabbim hidayet verir belki. öte türlüsü ötekileşmek, berileşmek, kinleşmek ki, hiç yakışmıyor mübarek ramazan ayına.
devamını gör...
oruç nefsimizi terbiye etmek ise, elbette yiyenler olacaktır ki terbiye olalım. olaya böyle yaklaşınca kızamıyorsunuz. amma velakin buzlu limonata içenler, bu tanımın dışındadır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar