müslümanın eğlenmeye hakkı yok mu sorunsalı

''allah’ın helal kıldıklarını kendine haram kılan müslümanlar için yoktur''

müslüman erkekler, müslüman kadınlara göre dünyadaki eğlencelerin çok daha fazlasını kullanabiliyorlar. ancak konu kadınlara geldiğinde gerekmediği sürece çarşıya çıkmaması, lokantalarda yemek yememesi, minibüse bile binmemesi gerektiği hakkında vaazlar veriliyor.*

biz verilen vaazları göz önüne almazsak,her insanın eğlenmeye hakkı olduğu gibi her müslümanın da eğlenmeye hakkı vardır. içki içmezsin, kumar oynamazsın, karı kız ayağı yapmazsın olur biter.
devamını gör...
Allah* hazretlerinin haram kıldıklarını helal kılarsan yoktur.

müslüman erkekler kendilerine yüklenen fıtrat ve sorumluluk gereği, toplumsal süreçde daha fazla insanlar ile alakâdar olduğundan dolayı, kadının reel yaşantısının üstünde kendisine yüklenen annelik vazifesinin vermiş olduğu naif ve narin fıtrat gereği, erkekler sosyal kanalları daha fazla kullanma ve sosyalliğe daha fazla kanalize olma imkanı sağlıyorlar. ama hiç bir müslüman delikanlı yoktur ki kocasından izinsiz 7 adım attığı için karısını boşasın. *

verilen vaazları göz önüne alırsak, ne versek yerler medyasına kurban olmuş bir gençlik, okumaktan ve araştırmaktan bihaber bir toplum görmemiz mümkün. ön yargılar ne yazık ki çin seddinden daha zor yıkılıyorlar. peki kadın/erkek ayrımı yapmaksızın müslüman eğlenemez mi ? elbette eğlenir. helal dairesi keyfe kafidir.
devamını gör...
müslüman erkeklerin ve müslüman kadınların elbette eğlenmeye hakkı vardır lakin islam inancında dünyaya eğlenmek için değil Allah'a ibadet etmemiz için gönderildiğimiz gerçeği vardır.

içki içmek haramdır mesela değil mi?

"ya ben evde içiyorum sonra sızıyorum kimseye bir zararım olmuyor başkasına zarar verme ihtimalini ortadan kaldırdım artık haram olmaktan çıktı" diyebilir misiniz?

islamda her kural insan içindir ve bazılarının hikmetini asla idrak etmemiz mümkün olmayabilir. islam dinini işimize geldiği gibi eğip bükebilir miyiz oyun hamuru gibi. hayır. o zaman bir kural varsa uyarsınız veya uymazsınız ama haram olan bir şeye helal helal olana haram diyemez kimse.
devamını gör...
elbette hakkı vardır Allah'ın helal kıldığını da kimse bir başkasına haram kılamaz ancak müslümanlar arasında olanları, müslümanların başına gelenleri, müslüman olduğu iddiasıyla yaşayan insanların hayatlarını, cennette gideceğine iman ettiği bir peygamberlerin dahi tövbe istiğfar içinde geçen ömürlerine, baktıkca insanın öyle gamsız, tasasız eğlenceye dalmışken de zihnin bir köşesinde de hep şu hadis-i şerif'in yankılanması gerektiğini düşünüyorum.

"ben sizin görmediğinizi görür, işitmediğinizi işitirim. nitekim sema uğuldadı, uğuldamak da ona hak oldu. semada dört parmak sığacak kadar boş bir yer yoktur, her tarafta Allah'a secde için alnını koymuş bir melek vardır. Allah'a yemin olsun, benim bildiğimi siz bilse idiniz az güler, çok ağlardınız, yataklarda kadınlarla telezzüz etmezdiniz, yollara, çöllere dökülür, (belanızı defetmesi için) Allah'a yalvar yakar olurdunuz." [ebu zerr (radıyallâhu anh) ilâve etti:] "keşke sökülen bir ağaç olsaydım." [tirmizî, zühd 9, (2313); ibnu mâce, zühd 19, (4190).]
devamını gör...
başlığın tanımındaki kadın örneklemesine dinde takva diyoruz. (ben öyle biliyorum. sizin bildikleriniz size. onu zaten herkes yapamaz) müslüman diye ayrıştırılması garibime gitti. eğlenceden kasıt cuma günü fellik fellik gezen güruh gibi bir eğlence mi arıyorsunuz? eğlenceden kastınız ne ki? ula benim eğlence anlayışım ne kadar değişmiş. adamın eline kitap verirsin, okur. o ona eğlencedir. ailesiyle vakit geçirir, eğlencedir. evinde oturup spor kanalı açar, eğlencedir. kur'an okur, eğlencedir. çekirden çıtlat, eğlencedir. birini ziyarete gider de gönül alır, eğlencedir. çamlıca tepesine gider, eğlencedir. üsküdar sahilde yürür, eğlencedir. (bilerek şu örnekleri veriyorum, bu kadar basittir. illaki cebi de bedeni de yoran bir eylem mi yapmalı eğlenmek için) yani, hayatın içindeki herhangi bir şeyi yapar, bu eğlencedir.
değme keyfinedir.

burada yanlış olan şey insanların eğlenceden anladıkları şeyin bizlere yüklenen saçmalık ötesi, sığ eylemleridir. onların ne olduuğu şu tanımlarda açıkça yazılmasa bile biliyoruz. sanki adam mecbur öyle bir eğlence içinde bulunmaya. neresi eğlence bunun yani.

kalabalık ortamlarda bulunup, paranla rezil olmaya eğlence diyorlar ve günümüzde bunu yapmamayı da eziklik olarak görüyorlar. müslümanlarda uzaktan seyredip tek gözden yaş gelerek küçük emrah misali bu ölümüne eğlenen kişileri izleyerek 'ama ben müslümanım, öyle eğlenemem ki' diye iç geçirdiğini falan sanıyor demek. yazık. oysa bilse..
devamını gör...
eglenceden kasit nedir diye sordurabilen baslik. sevismek istiyorsaniz imam nikahi ile aninda durumu helale cevirip isinizi gorebilirsiniz..

kadinsaniz tek basiniza 89 km seyahat hakkiniz var.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar