müslümanları eleştirmenin dayanılmaz hafifliği

bir takım şuursuzun popüler kültüre endeksli budalaca yönlendirilmelerinin tezahürü. zannediyorlar ki ekseriyetin hobi haline getirdiği bu hadsiz söylemleri dillerine pelesenk ettiklerinde prim yapıp tasdik edilecekler ama ney uğruna neye zar attıklarını inanın bilmiyorlar. çünkü her satırları buram buram cehalet her kelamları buram buram yoksunluk kokuyor. bir okuyup beş konuşuyor, iki yaşamadan on anlatıyorlar. tüm bunları sükunet ve sabır ile seyre dalsak da nadiren seviyelerine inip istediklerini verdiğimizde yine suçlu biz oluyoruz malesef.

beni üzen bunlar da değil. bizim içimizde gözüken terazisisinin endazesi kaymış, özeleştiri gösterişinde kendini kaybeden, yatıp kalkıp yine bizlere söven zihniyettir. zannedersiniz ki dünyaya bizim inancımız, bizim sistemimiz, bizim insanlarımız hükmediyor. dört gözle bizim camiamızdan birilerinin hatalarını kollayan bu zavallıları ise doğrudan Allah'a havale ediyorum. inşallah yan yana durduklarıyla, ekmeklerine yağ sürdükleriyle, bizi iman fukaralarının iğrenç ağızlarına meze ettikleri ortaklarıyla beraber haşrolurlar. Allah kimseyi şaşırtmasın.
devamını gör...
yine yeniden bizi aydınlatmaya ! gelen bir grup arkadaşın üzerindeki hafiflik.

bir kaç güne geçer merak etmeyin, sonuçta ya sıkılırlar ya da bizim aydınlanamaz ! olduğumuza karar verip çekip giderler .
devamını gör...
tüm dinleri eleştirirken ekseriyeti müslüman olan ülkede müslümanları eleştirebilmenin dayanılmaz hafifliğidir.

sözde islamiyet hoşgörü dinidir. ancak müslüman olmayanlara gösterilen hoşgörüyü görebiliriz. bu ülkede muhalifseniz kötüsünüz. yalakaysanız iyisiniz. ayrım bu kadar basit. neye muhalif olduğunuzun önemi yok. sürüden ayrılırsanız sizden kötüsü yoktur.

yaşasın şeytan.
devamını gör...
sözlüklerde edilen eleştiriler nezdimde hiç bir şey ifade etmiyor. yıllardır git gel de yapsam bu sözlükteyim, müslüman başlığına çömüp abuk subuk cevap vermeye bile değmeyecek derecede saçma manasız her yerinden +17 yaş akan tanımlar gördüm. kendi kendine selefi takılandan tut diğerlerinden farklı görünmek için müslüman olduğu halde müslümanları alaya alan karakterlere, sadece laf olsun mevzu olsun dahası dikkat çekme olsun diye müslüman ve islam temalı başlıklara sacmalayan karakterler gördük. lakin artık bayatladi şahsi fikrim oy bile verilmeye değmeyecek tiynetsizlikteki bu tarz dikkat çekmeler üzerine yorum yapmak değerlendirmek bile oldukça gereksiz. ben ortada müslüman eleştirme görmüyorum hiç bir fikri birikimi dahasi mantığı olmayan sacma salak tanımlar görüyorum eleştiri negatif de olsa yapıcı olur çünkü hiç bir şeye hizmet etmeyen saçmalamalar kümesi değil de...
devamını gör...
bir ideoloji eğer çöpse, karşısına sağlam bir düşman bulup önce kendi adını duyurmaya çalışır. sonra taraftar çekmeye çalışır. şimdi müslümanları eleştirmek kolay geliyor. anlamaya çalışmaktan çok daha kolay ve böyle prim kasmak inanılmaz derecede rahat. her ortamda muhakkak destekçi bulurlar ve kendilerinin haklı olduğunu düşünürler. kendi kimliklerinden bahsetmezler ve zaten anlayamazsınız. löm löm konuşurlar insanları sinir ederler ve rahatlarlar.
devamını gör...
bazı insanlar var, ülkedeki müslümanların bazı konularda yanlış düşündüğüne veya yanlış hareket ettiğine inanıyorlar. kendilerince doğru olanı ortaya koyup bir tartışmanın, bir beyin fırtınasının fitilini ateşliyorlar. ben onlara saygı duyuyorum. evet ülke müslümanlarının kahiri ekseriyetine nazaran farklı düşünüyorlar ama sonuçta düşünüyorlar. ortaya bir görüş bırakıyorlar. hakaret yok, öfke yok...

bazıları da var ki hiçbir şey düşünmüyorlar. sadece eleştirmek istiyorlar. hem de şuursuzca. kendilerince yanlış olan şeyi söylüyorlar ama doğru ne olmalıdır ona değinmiyorlar. çünkü doğru ne olmalıdır onu bilmiyorlar. hakaret edip, tozu dumana katıp geçiyorlar. onların içinde müslümanlara karşı öfke ve haset var. o yüzden aşağı gördükleri müslümanların aksine kendileri aşağılıklar ve işin kötü tarafı bunun farkında değiller.
devamını gör...
doğrusu müslüman olup eleştiriye tahammülü olmamanın dayanılmaz hafifliğidir.tam da bu göze battığından dünyada islamofobi yükselişte ve doğrusu kendine "müslüman" deyip her yaptığını mükemmel zanneden bu karanlık zihinler yok olmadığı müddetçe huntington'ın tezgahında "medeniyetler çatışması" diye eğirdiği birer yün parçası olmaya devam edecekler.

islam toplumlarının refah endekslerinde sonda,sefalet endekslerinde başta olması,rakamla ifade edilebilen bütün çokluklarda az,bütün azlıklarda çok olması sizin için bir şey ifade etmiyorsa,matematiği yadsıyor ve evrenle çelişiyorsunuz demektir.burada bu hataları söyleyene kılıç doğrulttuğunuz müddetçe de elde ettiğiniz tek şey kin ve nefret olur.

ki yaklaşık 14 asırdır,kendi içinde bile "en doğru müslüman" konusunda karar kılamamış bir cemiyetin,yanlıştan bu derece münezzehmiş gibi hareket etmesi sonunda yine en çok kendi kanıyla ödediği bir yanlış.işte bu kafa bu yanlışın bir numaralı müsebbibi ve muhattabıdır.

hutbede sakınmaksızın eleştirildiği için Allah'a hamd eden ömer'den daha mükemmel insan ve müslüman olduğunu düşünen bu zevata ne denir?ne denebilir ki.bundan dolayı "en doğru benim" kibrinin işlediği o sakil kalpleriyle sefalete mahkum,kapalı yıpranmış toplumlara dönüştü alem-i islam.bu yüzden mehmet akif "nerede bir müslüman ararsan makberdedir." dedi.

biraz cehlinizi kırın,kabuğunuzdan çıkın.kendinizi dünyaya ve eleştirilere açın.baptist gana'lı bir arkadaşınızın müslüman türk vatandaşlardan önce ramazan'ınızı kutladığını,bari'li işgalci osmanlı hikayeleri dinlemiş bir arkadaşınızın sizin nasıl bir durumda olduğunuzu anlamak için oruç tuttuğunu görebilirsiniz böylece.ben gördüm.

yoksa kabadayı gibi etrafa ahkam kesemezsiniz.kestirmezler.rüzgar eker fırtına biçersiniz.

iyi fırtınaytlar ehli müslimin.
devamını gör...
bu eleştiriden kurtulmak için rivayetleri, içtihatları, fetvaları, akaidi vs şöyle ayrı bir yere koyacaksın; kur'an'ı ayrı bir yere koyacaksın.

sonra kur'an'ı ortaya koyacaksın. karşısına da gerçek hayatı ve vicdanı...

islam'ı bir vücut olarak kabul edersek, kur'an o vücudun iskeleti, organları, damarlarıdır. o vücut kur'an'la ortaya çıktıktan sonra zaten onunla uyumlu hadisler " ben şuraya aitim, ben şu konunun açıklamasıyım " diye "albeni " derler.

e kardeşim, kur'an cariye ile yatmayı nikaha; mezhebler ise keyfe bağlarsa,

kur'an ihtiyaç dışı malı din yoluna, mezhepler 1/40 sadaka hariç mal sahibine harcarsa,

faiz alan, iftira eden, tecavuz eden dururken namazı bırakanı öldürürsen,

nisa suresinde geçen 4 kadın alma işini savaş esnasında yetim kalan kadınları korumak, kollamak anlayışının dışına çıkarıp işi şehvet gidermeye getirirsen vs vs.

eleştiriden kurtulamazsın, eleştiriye cevapta veremezsin.

bizim birbirimizi yemekten ve batıya yem olmaktan kurtulmamızın tek yolu bu. önce salt kitaba dönmek, sonra kitabın hükümlerini açıklayan peygamber sözlerinin doğru olanlarını ortaya çıkarmak.

bir yandan işleyişiyle toplumun belli bir kesimini fakir eden, bir yandan da imtiyazlı kesimin sadakalarıyla hem zenginleri ve güçlüleri yücelten, hem de yoksulların karınlarını doyuran mezhep anlayışı çökmüştür kardeşim, bunu kabul edin artık.

bu toplumun gençlerini ateist, deist, laikçi, komünist, demokrat eden din kur'an dini değil bizzat mezheb dinidir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar