müslümanların cevaplayamadığı sorular

ısıtılıp ısıtılıp müslümanların önüne sunulan sorular.genelde ''aha işte islamın açığını buldum eki eki'' havasıyla sorulduğu için iyi niyet barındırmazlar.buna rağmen yine de bu sorulara müslümanların tatmin edici bir cevap bulduğu söylenemez.sorular genelde kadın,peygamberin eşleri ve cinsel hayatı,kur'anda var olduğu iddia edilen çelişkiler,kur'andaki Allah tasavvuru...konuları üzerinedir.
müslümanlar bu soruları soranları kafir,kötü niyetli,gaflet içindeki insanlar olarak görürler.onlara göre küfür onların gözlerini kör etmiştir.gözlemlediğim kadarıyla bu tip tartışmalar dünyanın her yerinde herhangi bir dine sahip insan ile olmayan insan arasında görülür.mesela hristiyanlığı eleştiren bir ateist,bir hristiyana göre zavallı ve gaflet içindedir.gerçeği göremiyordur.genelde bu tartışmalar vasattır ve sonuç hiç bir yere varmaz.
biz ise bir yerlere varmak istiyoruz.o halde ayetleri tartışmak ve peygamberliği sorgulamak bizi bir yere götürmeyecek.inananların inançlarını çürütecek olan şey galiba zaman.aynı durum inançsızlar için de geçerli tabii.yıllar geçtikçe ve insan üzerindeki kaygı ve korkuları attıkça konuya daha sakince yaklaşmayı becerebilecektir.bundan yıllar önce güneşe tapmak delilik sayılmazdı ama şimdi bir delilik olarak görülüyor.yıllar sonra da bilgi,birikim ve irfanımız arttıkça dinlere daha sakin ve tutarlı bir şekilde yaklaşmayı becerebileceğiz.

edit:tartışma konumuz değil ama yine de söyleyeyim:inanmak istiyor ve kanıt arıyorsam ineğe bile inanıp tapabilecek kanıtlar yaratabilirim.mesele inandığım şeyin hakikat olup olmadığını nereden bileceğim?bunun bir cevabı var mı?bence yok.belki de soru saçma.bilemiyorum.
devamını gör...
müslümanlar herşeyi bilen kişiler değildir. gerçek müslüman falanca bir soru cevaplanamıyor diye kendisini boşluğa itmez. şüpheci bir insanın beyninde milyonlarca soru vardır. bunların çoğu cevaplanacak sorular değildir çünkü bunlar inançsız bir beynin hezeyanlarından ibarettir.
devamını gör...
(bkz: cevaplayamadı)

bu bir yarış değildir veya haha bilemedi mal meselesi değildir. müslümanın veya inanan kişinin sana bir borcu yok asıl senin bir derdin var o halde sen araştırmalısın, eğer kigerçekten böyle bir meseleden muzdaripsen, eğer ki inanmak istiyor ve kendine kanıt arıyorsan, öyle de bir güzel bulursun ki sen bile şaşarsın. yoksa derdin ''haha bilemedi salak haha' ise durum gerçekten senin için vahimdir kardeşim. ölüm var kimse inkar edemez. nasıl şu yaz mevsiminin sonu kıştır, nasıl gelen gider, gelen durmaz o halde bir yere gidiliyor. bunu görmek çok zor değil. peace ve de barış.

ekleme: her suale cevap vardır kuran güneştir ve o güneşi çıplak gizle görebilmemiz için rehberler de gelmiştir. kur'an mealden ibaret değildir. arayan bulur.eğer derdi buysa gerçeketen.
devamını gör...
islam dini akılcı değildir ama akla uygun cevapları aramak için tefsir, kelam, felsefe, akaid, mantık , matematik astronomi gibi ilimlerle müslümanlar ziyadesiyle uğraşmışlardır.

islama kadar hiç bir dinin zaten akla vurgu yapan bir yönü yoktu. ilk defa islam, aklı ilah edinmeyen ama inançlara akli yorum arayan bir din olmuştur.inanç ilkelerini ve metafizik altyapısını akılla açıklamaya çalışan ilk ve tek dindir. başka hiç bir dinde bu özellik yoktur.

devamını gör...
sadece iman ve amelle yükümlü oldukları için cevaplamak zorunda değildirler.

islam'la alıp veremediği olan varsa derdini bize değil Allah'a anlatsın.
devamını gör...
bediüzzaman derki kuranı kerimin mucizeleri vardır. muhakeme, tasdik, tefekkür, izan gibi insan zihninin şubeleri vardır. onları tatmin eder.imani bir durum elbette. ama işaret arayanlar için mutlaka o işaret vardır. kaldı ki bu cevapları işaretleri müslümanlardan ziyade asıl kaynağında bulmaya çalışılmalı. kuran, meal, tefsir. vesveselere yer bırakmamalı. diyelim ki bir tarafı uçurum olan bir yolda yürüyorsun, doğal bir refleksle güvenli olan tarafta yürürsün uçurumun kenarında değil.
devamını gör...
müslümanların islam'ı yaşamamasının sonucudur. yaşayan adamın cevabıyla, lay lay lom adamın cevabı, 'kelimeler aynı bile olsa', etkileyiciliği farklıdır. ben çok gördüm, dışarıda kükreyip alay eden adamın hakiki müslümanın karşısında bütün devrelerinin yandığını.
biz, bu işi diyalektik zannediyoruz. vefatının yıldönümüdür analım, necip fazıl, akıllı bir adam, sorbonne'da felsefe okumuş. sorbonne hocaları, türkiye'den çok talebe geldi, hepsi felsefe tarihi okudular, ama necip diye bir adam vardı, o farklıydı diyorlar.
böyle bir adam, abdülhakim arvasi'nin karşısında kendisini yeniden formatlıyor. necip fazıl şeyhinin sözlerini paylaşıyor, bakıyorsun öyle çok parlak sözler de değil. maharet sözlerde değil belli ki. kamil insanın karşısında sorular bitiyor. tatmin olan akıl değil, daha yüce bir şey. mürşid huzurunda o sorular saçma geliyor. o kadar güzel bir şey olmalı ki bu his, akıl ona uşak oluyor.
bu yüzden, oturup sorulara nasıl cevap veririm diye çalışacağına dinini yaşamaya çalış. o kadar yüzeydeyiz ki, okyanusun dibinde neler olup bittiğine dair en ufak fikrimiz bile yok.
devamını gör...
müslüman bir bireyin cevaplayamadığı sorular vardır, araştırmıyorsa, öğenmiyorsa cevap verme hususunda hassas değilde ceevap veremeyebilirz zira cevabı islam dinine hakim bir bireyden almak daha doğrudur aksi halde ki,taplardan tek başına alınmaya çalışılan bilgiler ters tepeblir, kayıtlılık biçimi ile diğer taraftan sahihlik derecesi ile ayetlerin indiği ortam ve koşullara hakim olmak üzere cevap vermek elzemdir aksi halde ayetlerin hangi konuya indiğini bilmeden ele almak altını boş tutacağından densiz kişilerce ordan yürüüyp türlü türlü hikaye ve mantık çıkarmalarına vesile olur ancak. söz konusu ateist bireylerin işlerine gelmeksizin araştırıp gerek eski döneme ait evrakların tarihlerini belirlemek adına yapılmış deneylerin ispatı ile tarihi zamanı ortada olan evrakları kabul etmeyerek gerek cevapları kabul etmemek üzere soru sormalarında ki mantıksızlığı da unutmamak lazım. yoksa ateistlerin ölüp bittikleri peşinden koştukları ilim ve methodları kendilerini ciddi cevapalr vermekte, bir çok sıkıntılarını çözmektedir tabi kabul ederler ise.
devamını gör...
o bu değilde şöyle bir hakikat var...

insan yaşadığı hayatın başrol oyuncusudur ve sanır ki herşey kendi ekseninde döner...
m
bu sebepden kendisi yada çevresinde ki bir soruyu cevaplayamazsa sanır ki müslümanlar bunu cevaplayamıyor...

heee heee canım o senin kabiliyetsizliğin yada tanıdıklarının diyende yok maaşallah...

iman ayrı şeydir akıl ayrı...

kur'an da çelişki olduğunu söykeyen varmış ( lan bi git sövecem şimdi diyorum)...

kadın meselesi varmış ( bin kere yazdık ama adam sokak ağzıyla nato mermer nato kafa ise ne yapcan misal bir kere daha yazsak desek ki islamın ilk inanı hazreti hatice, ilk şehidi hazreti sümeyye iken islam kadına daha ne yapsın eskilerin kadın bir eliyle beşiği bir eliyle dünyayı sallar kelamından sen ne anlıyon galan neyse)...

hırt zırt işte...

halid bin velid gelir akla kafamda sorular var diyen ebu süfyan'a söylediği geliyor aklımada hani "kafanı kesersem sorular kalmaz" misali ...

aferim evlat çok zekisin bak zekan karşısında un ufak oldum ooooovvv sana hadi git yat şimdi lütfen ama unutma dünyada 8 milyar insan var hayatın tek varlığı sen değilsin...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar