müslümanların itikadi meselelerde çok cahil olması

eğitim sistemimizin sonucu. insanlara din adına namaz hocası seviyesinde bilgiden başka bir şey verilmiyor. adam daha küfrün sembolü olan şeylerin övülmesinin küfür olduğunu bilmiyor. yani neye nasıl tavır koyması gerektiğini bilmiyor.
devamını gör...
cehalet, yalnızca bir dine, ırka ya da mezhebe yahut bir inancın bazı meselelere karşı olan tavırlarına göre sınırlandırılmamalı. bir topluluğa bu konuda çok cahiller demek için, o topluluk adına bunu kanıtlamış ve bu kanıtları da sunmuş olmak gerekir.
verisel olarak buna hazır değilseniz ve konular açısından da yeterli data oluşturmadıysanız, iki satır ile bunu açıklayamazsınız.
devamını gör...
cumhuriyetin getirdiği sorunlardan. gerçi cumhuriyette başladı bu iş desek yalan olur, osmanlı'nın son dönemlerinde de farksızdı. cumhuriyet döneminde ise dini komple kaldırmak mümkün olamayacağından kendi din anlayışlarını empoze etme yolunu tercih ettiler. imam hatip liseleri, ilahiyat fakülteleri ve diyanet işleri başkanlığı bu işi en başta yürüten kurumlardır. ermeni patriğinin kardeşi diyanet işleri başkanı oluyor varın siz düşünün gerisini. çakma tarikatleri ve şeyhleri de unutmayalım. en baş kıstası da söyleyeyim. bir tarikatte, cemaatte en başta kur'an ve şeriatı, temel akaid bilgilerini öğretmek yerine şeyhine bağlanmayı ve ne derse yapmayı, döner sermaye ile ilgili faaliyetleri anlatıyor ve müridlerine yaptırıyorsa bilin ki o herif orul orul ortadoğu çocuğudur. keramet falan göstermesine bakmayın. günümüzdeki çakma şeyhlerin birçoğu cincidir, cinleri kullanıp sanki keramet sahibiymiş görüntüsü verir. imam-ı rabbani hazretlerinin ''kutta-i tarik'' dediği bu bozuk oluşumlar insanı şirke kadar götürebilir. nitekim imam-ı rabbani hazretlerinin yaşadığı dönemde hindistan sahte tarikat ve şeyhlerle iyice ehl-i sünnet itikadından uzaklaşmıştı.

tüm bunları topladığınızda da halkın temel itikadi meseleleri bilmemesi de doğal oluyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar