müslümanların ortak sorunları

mumin olamamak. aslinda bir yandan "dindar" kelimesinin agirligi* ezilmek, dindar olmaktan cekinip (bkz: muhafazakar) olmayi tercih etmek. tavsanin suyunun suyunu dahi muhafaza edemememek.

elin ne diyeceginden olesiye korkmak da yalniz basina kaldiginda cevirmedik dolap birakmamak.

nefs icin, maddiyat icin turlu kuyular kazmak, bu kuyu kazimlarina masumlari dahil etmek, bir yandan baska masumlari kuyuya itmek.

bilmek ama idrak edememek.
devamını gör...
şu devirde müslümanların çok fazla eksiği vardır ki bu eksiklik devamlı dile getirilen teknik ve beşeri ilimlerdir öncelikle. aslında tamam öncelik bu değil. dünyevi sorunlardan önce müslüman gençliğin uhrevi problemleri vardır ama o noktada herkesin kendi hayatı bana laf söylemek düşme diye düşündüğüm için diğer sorunlara değineceğim. o yüzden burada dünyevi sorunlardan bahsederken ' iman elden gidiyor sen neden bahsediyorsun ' demeyin.

gelelim müslüman dünyasının sorunlarına:

1. müslüman halkların çoğu dünyanın en geri kalmış milletlerini oluşturuyor ve evet en cahil milletlerini. halkları fakir. üretimleri yok. Allah vergisi 'petrol' olmasa açlıktan kırılacak çoğu ülke. belki de bu yüzden isyanlar müslüman dünyasının dört bir yanını sardı. heyhat ki bu isyanları bile kan dökerek bastırmaya çalışan aç gözlü liderleri onlarca yıl başında bekletti bu milletler. doğru düzgün bir yönetim olmadıkça o devletin geleceğinden ne ümit bekleyebiliriz ki? kaçımıza bugün suriye, ırak, iran gibi ülkeler hem coğrafi olarak yakın hem de din kardeşlerimiz rahat ederiz diye avrupa yerine bir gün oralar gitme hayali kuruyoruz? hiçbirimiz.

2.bugün arap ülkelerin çoğunda demokrasi uygulanmıyor. özellikle kadın hakları yok denecek kadar az. hadi söyleyeyim kadın hakları yok. eğitilmeyen kadınların yetiştirdiği nesilden bir şey bekleyemeyiz ki onlar da zaten atalarının cahilliğini devam ettiriyorlar.

3. çoğu müslüman genç iyi eğitimi fen ve teknik anlamda sadece avrupa ve amerika'da alabiliyor. yani kendi ülkelerinde bunu sağlayacak eğitim sistemi yok.

4. bütün bunlarla beraber tüm müslümanları terörist gibi göstermeye çalışan gayrimüslümler üstelik bunu desteklercesine bilimden fenden hatta medeniyetten uzak duran müslüman genler var ki ne yapsak faydasız.

gönül ister ki güzel ahlaka sahip müslüman toplumu aynı şekilde sosyal ve teknolojik imkanlara da sahip olsun.
devamını gör...
bir türlü ortak zemin oluşturamamak.
devamını gör...
vahyi hayata geçirme konusundaki aksaklıklar, eksiklikler, tavizler olarak genelleyebileceğimiz sorunlardır.
devamını gör...
kuranı ve peygamberi yeteri kadar okumamak...
devamını gör...
namazın kadınlara da farz olduğunun, ve namaz için abdestin farz olduğunun idrak edilmemiş olmaması. daha açık sözle camilerde kadınlar için abdest alma mekanlarının olmaması, ya da küçük ve yoğunluktan* havasız olması.
devamını gör...
hoşgörüsüzlük ve kibir. bir çoğu kibir ehlinin başını çeker ve fakat farkında bile değillerdir. en yazık olanda bu durumdur. iki rekat namaz kılıp kendilerini cennetlik diğer herkesi cehennemlik sayan kibir bombaları. bu kibirdir ki bir türlü kardeş yapamaz birbirlerini. herkes paşa, herkes padişah. farklı bir düşünceye sahip olmaya gör anında ismin belli; sapıtmış! kendileri cennet kadrosunda yerini aldıklarını tescillediklerinden dolayı böyle bir kibre ya da güvene! sahiptirler.
devamını gör...
bir cogunun kendisini ezik hissetmesi. aksi durumdakileri tenzih ederim.
chp kadin kollari bilmem neleri olan kisilerin , muhafazakar kesimi sokmak istedikleri kalip vardir ya, heh iste tam olarak kendilerini bu tanimdakilerden birisi sanmalari.
genelde su sekildedir bu kalip: muhafazakar kesim cahil, okumamis etmemis, onemli yerlere gelememis, bir diger deyisle isci sinifini olusturan kisilerden olusmaktadir. daha dogrusu kisi alt tabakada oldugu icin muhafazakardir or vice versa bilemedim simdi.

misal: gecenlerde bir entry'de su sekilde bi tabir gordum kemalistlere ithafen "bankada calisan saclari fonlu dudagi boyali hanim ablalar ve saclari joleli kravati sonuna kadar cekili abiler".
yau tamam da ben en agir kemalistlerden birisiymisim de haberim yokmus. kravatsiz ise gidebilme luksum yok malesef ki.

hadi basortusu vs geyiklerini gecelim madem, peki muhafazakar bir erkek niye sacina kole suremesin ya da kravat takmasini gerektirecek prestijli bir ise sahip olmasin ki.
neyse daha fazla sinirlenmeyeyim. birakin artik su ezikligi de kendinizin farkina varin diyorum.

devamını gör...
türkiyeli müslümanlar için konuşursak önyargılı olmaktır. içinde bulunduğumuz ve yüzde 99'u müslüman olduğu iddia edilen ülkede son 100 yıldır hep birileri tarafından ötelendiğimiz, horgörüldüğümüz ve baskıya maruz kaldığımız için kendimizden farklı olan, rengi, teni, konuşması, giyimi ve sınıfı açısından bizimle örtüşmeyen herkese karşı peşinen duvar öreriz. ancak malesef haklıyızdır.
devamını gör...
sorunların nelerden ibaret olduğunu ve uyutulduklarını bildikleri halde çözüm için kolları sıvamamaları.
devamını gör...
--- alıntı ---
hep birlikte Allah'ın ipine -kitabına, dinine- sımsıkı sarılın. parçalanıp ayrılmayın. Allah'ın üzerinizdeki nimetini düşünün. hani siz birbirinize düşmanlar idiniz de, o, kalplerinizi birleştirmişti. işte o'nun (bu) nimeti sayesinde kardeşler olmuştunuz. yine siz, bir ateş çukurunun tam kenarında iken oradan da sizi o kurtarmıştı. işte Allah size âyetlerini böyle apaçık bildiriyor ki, doğru yola eresiniz.
Âl-i imrân / 103
--- alıntı ---

--- alıntı ---
kim bir kavme benzemeye çalışırsa, o onlardandır. (hadis-i şerif)
--- alıntı ---

sanırım Allah'ın ipi hariç her şeye meyletmemiz bunların başında geliyor.
devamını gör...
müslümanın müslümana tahammülsüzlüğü ve itibarsızlığıdır. müslümanlığı bir çekişme, münakaşa malzemesi haline getirmemizdir. birbirimizin günahlarını saymakla geçer günlerimiz. sen şunu yaptın, o bunu yaptı deyip dururuz. kardeşin kardeşe, komşunun komşuya, evladın ebeveyne, talebenin hocaya, zenginin fakire, cahilin alime yahut da sarı çizmeli mehmet ağanın kara kalpaklı hasan çavuşa tahammülü ve itibarı kalmamıştır. hiç sebepsiz öfkeler, dedikodular, çekişmeler yiyip bitirmektedir içimizdeki her şeyi. üstelik de bunu Allah rızası için yaptığımızı söyleriz. kimseden korkmam ve Allah'tan başka, diye cümleye başlayıp hiç Allahtan korkmadan kuldan utanmadan bir dünya dedikodu, aşağılama ve haddini bildirme operasyonları yapıp dururuz. müslümansa ne olursa olsun başımın tacıdır, diyen kalmamıştır hiç. müslüman sözünün itibarı kalmamıştır müslüman gözünde. müslümanın şiarı inanmakdır, sözüne mezar kazmışızdır. bu tahammülsüzlük ve sevgisizliği ortadan kaldırmadan Allah'tan islam alemine birlik beraberlik vermesini istemek tuhaftır. daha sen kardeşine, eşine, komşuna, işçine, amcana, eltine tahammül edemezken iran'ın suriye'ye, tunus'un türkiyeye yahut arabistanın pakistana ne bileyim koca bir milletin apayrı koca bir millete nasıl tahammül etmesini ve sevgi ile koşmasını beklersin bre ahmak.
ah bu tahammülsüzlüğümüz... camide cuma namazında saf tutarken birbirini ittiren, adam safa girmesin diye ayaklarını kocaman açan adamlar varken aramızda, islam birliğinden ne hakla bahsederiz biz.
bak elin gavuruna, fransa mali'ye girdi de hemen amerika, ingiliz desteklerini açıkladılar. Allah merhametimizi artırsın, budur duamız.
devamını gör...
tutunacakların ortak bir bağları bulunmamasıdır. aslında ortak bir bağları var da, o öyle tutulmaz, şöyle tutulur, şunsuz tutulmaz diyen çokça artist bulunmakta.

(bkz: allah ın ipi)
devamını gör...
sayılar üzerinden Allaha ulaşmaya çalışmak.
bunu 7 kere oku.
8 değil bak.
6 da değil. sadece 7.
devamını gör...
bir türlü müslüman olmanın getirdiği yükümlülükleri tam manasıyla yerine getirmemiz.
devamını gör...
o şucu,bu bucu aman uzak dur tavrımızdır.ümmet olma bilincinden uzak olmamız habire birilerini ötekileştirmeye çalışmamızdır.
devamını gör...
bilime olan ilgisizlik, okumama, gerçeğe saygı sızlık, devletlerin ve devlet aygıtlarının kobay-kölesi olmak, nefis olayını sadace ahlaksal-cinsel düzleme indirgeme, dünyayı okuyamama, muhasaracılık v.s v.s.. iyi tarafı yokmu var oda kuşkusuz islam dini gibi yüce ve ilerici bir din müntesipi olmaları. islam olmasa ne ehemmiyetimiz olurdu. tek tesellimizde hz muhamemdin gösterdiği ışık ve islam yoludur zaten.
dünyada acık ve gizli dönen bilgi paylaşımının idrakine varsak dudaklarımız ucuklar. faraza google earth dünyaya senin evinin çatısını gösteriyor. sana gösterdiği bu ise kimbilir kendinin gördükleri nedir. kuantum fiziği ile elin gavuru parelel evrenlere ulaşmayı amaçlıyor biz savaş tamtamlarıyla zevkler peşindeyiz.
devamını gör...
7 kişi toplanıp girilen danayı nasıl keseceğini düşünmek. tamamen kommünsal.
devamını gör...
. kibir ve kendini beğenmişlik;

kendini ve etrafındaki topluluğu cennet ehli görüp diğer tüm müslümanların inancından şüphe etmek..


. paylaşmayı bilmemek;

ihtiyaç sahibi müslümanlar için "biz çalıştık kazandık, onlar da yeteri kadar çalışırlarsa kazanırlar" deyip Allah'ın onlara verdiğini sanki kendileri çalışmış kazanmışlar gibi sahiplenmek..(nerdeee medine kardeşliği)

. hayat kılavuzumuzu bir müzik bestesi gibi okuyup-dinleyip gırtlaktan aşağıya sokmamak..
devamını gör...
çok acı ama ayakkokusu ile çok afedersiniz apışarası kokusu, yapmayın etmeyin, donunuzu, çoraplarınızı değiştirin sıksık, oturuyorsunuzda altta kalıyor, iyice kokuşuyor, sonra bir kalkılıyor, insanın genzi yanıyor,

sonra sağda solda kefereler bizi bu koku ile anıp, tenkit ediyor, dalga geçiyor, o senin pis ciğerinin kokusudur diye atar yapıyor olsak da, bu acı bir gerçek olduğu kadar büyük de bir sorun.

çok üzülüyorum.
devamını gör...
halı sahada aldığı topu kaleye şut çekmeyen adam bulmak. bu benim için büyük bir sorun dostlarım. sizlerinde sorunu tabi.
devamını gör...
susuz kalsam su,
parasız kalsam para,
ilaçsız kalsam ilaç,
yalnız kalsam arkadaş...
aslında her şeyimiz ortak değil mi?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar