müslümanların ortak sorunları

mumin olamamak. aslinda bir yandan "dindar" kelimesinin agirligi* ezilmek, dindar olmaktan cekinip (bkz: muhafazakar) olmayi tercih etmek. tavsanin suyunun suyunu dahi muhafaza edemememek.

elin ne diyeceginden olesiye korkmak da yalniz basina kaldiginda cevirmedik dolap birakmamak.

nefs icin, maddiyat icin turlu kuyular kazmak, bu kuyu kazimlarina masumlari dahil etmek, bir yandan baska masumlari kuyuya itmek.

bilmek ama idrak edememek.
devamını gör...
10.
şu devirde müslümanların çok fazla eksiği vardır ki bu eksiklik devamlı dile getirilen teknik ve beşeri ilimlerdir öncelikle. aslında tamam öncelik bu değil. dünyevi sorunlardan önce müslüman gençliğin uhrevi problemleri vardır ama o noktada herkesin kendi hayatı bana laf söylemek düşme diye düşündüğüm için diğer sorunlara değineceğim. o yüzden burada dünyevi sorunlardan bahsederken ' iman elden gidiyor sen neden bahsediyorsun ' demeyin.

gelelim müslüman dünyasının sorunlarına:

1. müslüman halkların çoğu dünyanın en geri kalmış milletlerini oluşturuyor ve evet en cahil milletlerini. halkları fakir. üretimleri yok. Allah vergisi 'petrol' olmasa açlıktan kırılacak çoğu ülke. belki de bu yüzden isyanlar müslüman dünyasının dört bir yanını sardı. heyhat ki bu isyanları bile kan dökerek bastırmaya çalışan aç gözlü liderleri onlarca yıl başında bekletti bu milletler. doğru düzgün bir yönetim olmadıkça o devletin geleceğinden ne ümit bekleyebiliriz ki? kaçımıza bugün suriye, ırak, iran gibi ülkeler hem coğrafi olarak yakın hem de din kardeşlerimiz rahat ederiz diye avrupa yerine bir gün oralar gitme hayali kuruyoruz? hiçbirimiz.

2.bugün arap ülkelerin çoğunda demokrasi uygulanmıyor. özellikle kadın hakları yok denecek kadar az. hadi söyleyeyim kadın hakları yok. eğitilmeyen kadınların yetiştirdiği nesilden bir şey bekleyemeyiz ki onlar da zaten atalarının cahilliğini devam ettiriyorlar.

3. çoğu müslüman genç iyi eğitimi fen ve teknik anlamda sadece avrupa ve amerika'da alabiliyor. yani kendi ülkelerinde bunu sağlayacak eğitim sistemi yok.

4. bütün bunlarla beraber tüm müslümanları terörist gibi göstermeye çalışan gayrimüslümler üstelik bunu desteklercesine bilimden fenden hatta medeniyetten uzak duran müslüman genler var ki ne yapsak faydasız.

gönül ister ki güzel ahlaka sahip müslüman toplumu aynı şekilde sosyal ve teknolojik imkanlara da sahip olsun.
devamını gör...
17.
namazın kadınlara da farz olduğunun, ve namaz için abdestin farz olduğunun idrak edilmemiş olmaması. daha açık sözle camilerde kadınlar için abdest alma mekanlarının olmaması, ya da küçük ve yoğunluktan* havasız olması.
devamını gör...
18.
hoşgörüsüzlük ve kibir. bir çoğu kibir ehlinin başını çeker ve fakat farkında bile değillerdir. en yazık olanda bu durumdur. iki rekat namaz kılıp kendilerini cennetlik diğer herkesi cehennemlik sayan kibir bombaları. bu kibirdir ki bir türlü kardeş yapamaz birbirlerini. herkes paşa, herkes padişah. farklı bir düşünceye sahip olmaya gör anında ismin belli; sapıtmış! kendileri cennet kadrosunda yerini aldıklarını tescillediklerinden dolayı böyle bir kibre ya da güvene! sahiptirler.
devamını gör...
20.
bir cogunun kendisini ezik hissetmesi. aksi durumdakileri tenzih ederim.
chp kadin kollari bilmem neleri olan kisilerin , muhafazakar kesimi sokmak istedikleri kalip vardir ya, heh iste tam olarak kendilerini bu tanimdakilerden birisi sanmalari.
genelde su sekildedir bu kalip: muhafazakar kesim cahil, okumamis etmemis, onemli yerlere gelememis, bir diger deyisle isci sinifini olusturan kisilerden olusmaktadir. daha dogrusu kisi alt tabakada oldugu icin muhafazakardir or vice versa bilemedim simdi.

misal: gecenlerde bir entry'de su sekilde bi tabir gordum kemalistlere ithafen "bankada calisan saclari fonlu dudagi boyali hanim ablalar ve saclari joleli kravati sonuna kadar cekili abiler".
yau tamam da ben en agir kemalistlerden birisiymisim de haberim yokmus. kravatsiz ise gidebilme luksum yok malesef ki.

hadi basortusu vs geyiklerini gecelim madem, peki muhafazakar bir erkek niye sacina kole suremesin ya da kravat takmasini gerektirecek prestijli bir ise sahip olmasin ki.
neyse daha fazla sinirlenmeyeyim. birakin artik su ezikligi de kendinizin farkina varin diyorum.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar