müslümanların siyasi birliğinin olmaması

#siyaset  #din 

bundan 100 yıl once hilafetin kaldırılmasıyla tamamen yok olan siyasi birliğin hiçbir zaman kurulamaması ile meydana gelen durum. hilafeti sadece dini bir makam zanneden insanlar bakıyorsun hilafetin kaldırılışını kutluyor. adam senin başını kesmiş, kafası kopuk dana gibi sağa sola vuruyorsun, kan kaybediyorsun ve bunu kutluyorsun. şaka gibi.

yüz yıl sonra bu fırsat tekrar ele geçmiş. müslümanlar acaba olabilir mi diye bir birlik oluşturmaya çalışmış, unutulmuş hisler yeniden canlanmış ve batı müslümanların yeniden siyasi birliğe kavuşmasından korkup var gücüyle bu oluşumun ve lideri olan şahsiyetin üzerine saldırıyor ama bakıyorsun hala bazı müslümanlar saçma sapan hesaplar peşinde. fetoyu zaten saymıyorum.

gelin ey müslümanlar yüz yıl once kaybettiğimiz birliğimizi yeniden kuralım. iyi kotu bir kulp tutmuşuz, Allah fırsat vermiş kıymetini bilelim.
devamını gör...
1) müslümanların zihin birliğinin olmamasındandır. insanlar ortak bir düşünceye sahip olmazlarsa ortak bir yapı da kuramazlar. aynı dili de konuşsalar (araplar), aynı mezhepte de olsalar (iran-suriye ya da türkiye-mısır), aynı coğrafyada da olsalar (suriye-lübnan) birlik kuramazlar, fakat farklı dilleri konuşan, farklı mezheplerde olan ab, bir birlik kurabilmiştir. çünkü bu birlik önce zihinlerde, sonra gerçek hayatta kuruldu.
2) islam birliği isteyen herkesin kendi ülkesini ve ülkenin yöneticisini ümmetin lideri olarak görmesindendir. türk'e sorsan "atalarım 600 yıl müslümanları yönetti, himaye etti", herhangi bir arab'a sorsan "atalarım islam'ı çin'den ispanya'ya kadar yaydı", suudi bir araba sorsan "kabe ve petrol ve benim elimde. benim param olmadan birliğiniz bir işe yaramaz" malezyalıya sorsan "en demokratınız, en çok teknoloji ihracatını yapanınız, en az terör olanınız benim" der. halbuki ab gibi kimsenin kimseye abilik taslamadığı, ortak parlamentoda her ülkenin eşit söz hakkı olduğu bir birlik lazım müslümanlara.
3) müslümanlar önce aynı ülke içinde beraber yaşadığı diğer müslüman kavimlerle bi barışsınlar. ülkeler arası ittifak ondan sonra gelir.
4) batı dünyasının yaptığı, birbiriyle kavga eden iki kardeşin eline birer sopa vermekten ibarettir. kardeşler birbiriyle kavga etmekten vazgeçerse kim ne sopa verirse versin etkisi olmaz.
devamını gör...
çünkü dini bir birlik olmamasından dolayıdır. kafirler elele vermiş islam'a hücum ediyor, biz müslümanlar onların işini kolaylaştırırcasına birbirimizi yiyoruz. gelin birlik olalım birbirimizle uğraşmayalım diyoruz, "sen münafıksın. münafık kafirden beterdir" diyor.

sonra gelip de niye birlik olamıyoruz diyoruz. çünkü böyle bir derdimiz yok. buna ihtiyaç duymuyoruz. birbirimizi tekfir etmeyi bırakıp birlik olmaya muhtaç olduğumuzu anladığımız gün iş çözülecek inşallah.

siyaset ile çözülseydi çoktan çözülürdü.
devamını gör...
dini siyasete alet etmek kötü bişidir kafasındaki müslümanlar var olduğu sürece maalesef bu böyle devam edecektir. sıyrıl da gel yavrum, kop da gel ingiliz fitnesinden.
devamını gör...
müslümanların siyasi birliğinin olmamasını ama müslümanların birliği yok ki diyerek açıklamak da hakkaten süper bir kafa. e biz de onu diyoruz. ama sen ne yapıyorsun? gidip cehapeyle ittifak kuruyorsun. kahrol git, git de ümmete daha fazla ayak bağı olma, daha ne denir sana.
devamını gör...
işçi ile patronun, aracı ile üreticinin, devlet ile milletin, karı ile kocanın, evlat ile ebeveynin, zengin ile yoksulun arasındaki adaleti sağlamadan müslümanlara ayağa kalkmak yasaklanmıştır.

bu iş öyle kolay değil.

islam düşmanları ümmeti bu hale getirmek için hz adem den beri uğraşıyorlar ve daha yeni yeni emeklerinin meyvelerini toplamaya başladılar.

onun için "müslümanlar niye bir araya gelmiyor ?"demekle bu iş olmaz.

müslümanların neden bu halde olduğunu bilen kişi bu daveti lüzumsuz görür.
devamını gör...
çünkü zarrtan çünkü zurttan dolayı. işte diyorum ki o zart zurtu yapmayın da birlik olalım. ama adam hala zarttan zurttan dolayı diyor. müstehak abicim size müstehak!
devamını gör...
müslümanların kendi çıkarlarına göre hareket etmesinden mütevellit olan olaydır. normaldir.
devamını gör...
pek çoğunun daha müslüman bile olmamasıyla açıklaması kolay olandır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar