mustafa akıncı

#siyaset  #özgürler 

kktc'nin yeni cumhurbaşkanı.

--- alıntı ---
28 Aralık 1947'de Limasol'da doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Fakültesi mezunu olan Akıncı, 1975'te Kıbrıs Türk Federe Devleti Kurucu Meclisi üyeliğine seçildi.

Akılcı, 1976’da 28 yaşındayken seçildiği Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanlığı’nı 1990'a kadar sürdürdü. Başkanlığı sırasında Lefkoşa Rum Belediye Başkanı ile Lefkoşa Kanalizasyon Projesi ve Lefkoşa İmar Planı konularında uzlaşma sağlayarak bu projelerin işbirliği içinde hayata geçmesini sağladı. Akıncı, bu çerçevede Lefkoşa İmar Planı 1989'da Dünya Habitat Ödülü’ne, 2007'de de Ağa Han Mimarlık Ödülü'ne layık görüldü. 1987’den 2001'e yılına kadar Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP) Genel Başkanlığı görevinde bulunan Akıncı, 1993-2009 döneminde KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde milletvekilliği görevini sürdürdü. Akıncı, 1999-2001 arasında Başbakan Yardımcılığı ve Turizm Bakanlığı görevini üstlendi.

2003’teki Annan Planı döneminde oluşturulan Barış ve Demokrasi Hareketi’nin (BDH) kurucularından olan Akıncı, hareketin bir süreliğine başkanlığını yaptı.

İyi derecede İngilizce bilen Akıncı, evli ve üç çocuk sahibi.

--- alıntı ---


devamını gör...
genel olarak ada'daki sol kesimin oylarıyla seçimi kazandığı söylenen kktc'nin yeni cumhurbaşkanı. kendisi türkiye-kktc ilişkilerinin anavatan-yavru vatan değil "iki kardeş ülke" boyutunda olması gerektiğini savunuyormuş. az önce bu ifadesi cumhurbaşkanı erdoğan'a sorulduğunda "ağzından çıkanı kulağının duyması gerekir" şeklinde cevap verdi. bence gayet de iyi yaptı.

mustafa akıncı işbaşına geldiğinde kaç ülkeden tebrik mesajı almış, önce bunu görüp sonra barış güvercinliğine soyunmalı.
devamını gör...
bugün havalimanı açılışında herkes dua için ellerini açmışken beyefendi ellerini bağlamış bekliyor. belli ki rahatsızlığını açıkça sergilemekten çekinmiyor.

t: kıbrıs'ın sevimsiz cumhurbaşkanı.
devamını gör...
başa geldiğinden beri karın ağrısıyla dolanan tip. yavru vatan konusunda da zırvalamıştı evvelinde. zaten adamı bi biz tanıyoruz o da bize atar yapıyor. insan biraz haddini bilir.

seni bir biz tanıdık biz de yanlış tanıdık.*
devamını gör...
eoka ve diğer rum ve yunan çetecileri aratmayan taze ingiliz kani. bu kahpece açıklamayı yaparken boynundaki haçtan guc aldigina adım gibi eminim. yıllarım geçti kıbrısta, halkın da bu hadsizden aşağı kalır yani yok!

pkk'li domuzları dolaylı/dolaysiz destekleyen kim varsa Allah nin belasını versin.
devamını gör...
türkiye'nin hem 74 operasyonunu hem barış pınarı operasyonunu savaş olarak tanımlarken ben de mücadele ettim savaş kötü bi şeydi diye salağa yatan kktc'nin yüz karası cumhurbaşkanı. hayır sen ışid'e dönük bir operasyon için bunu demeyecektin. pkk'yı terör örgütü olarak göremediğin için ve türkiye'yi kıbrıs'ta emperyalist gördüğün için böyle bir şey dedin.

cevabı kktc başbakanı tarafından verilmiştir. maalesef akıncı gibi aymaz bir güruh var kıbrıs'ta. nasıl ki burda birgün tayfası varsa orda da bir afrika gazetesi tayfası var.

https://m.ahaber.com.tr/vid...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar