mustafa kemal atatürk

#siyaset  #tarih 

bir tabudur kendisi...
(daha fazla bilgi için daha özgür ortamlara gidiniz...)
devamını gör...
sonsuz saygı duyduğŸum 20.yy'ın en önemli liderlerinden birisi. türk halkı için büyük bir şŸans.
devamını gör...
şu anda rahatça evde entry girebiliyorsak türkce konusabiliyorsak düsüncelerimizi rahatca dile getirebiliyorsak bir toplumun haysiyetini şerefini kurtaran önünde saygıyla durulası yüce insan
devamını gör...
8-10 senelik bir sürece sıkıştırmak zorunda kaldığı devrimleri sayesinde osmanlı'dan bağımsızlığını kazanan son ülke olan türkiye bugün dünyadaki diğer müslüman nüfus yoğunluklu ülkeler arasında batılı devlerle denk olabilen tek ülkeyi kurmuştur. zenginliğini ne petrol ve doğalgaz gibi yeraltı kaynaklarına ne de amerikan, ingiliz himayesine borçludur.
devamını gör...
yaşasaydı onu salıncakta sallamak istediğim tek lider hatta ileri gidiyorum kadeh tokuşturmakta isterdim kendileriyle
devamını gör...
insanların artık hakkındaki düşüncelerini en samimi bir şekilde söylemeleri gereken devlet adamı. bu ülkede hala insanlar atatürk ile ilgili duygu ve düşüncelerini olduğu gibi ifade edemiyorlar. bu devlet, bu insanlara baskı yaparak hep ikiyüzlü davranmaya itti onları. ikiyüzlü davranmayanlara ise zulmetti. atatürk'ü sevmiyorum diyebilmek ikibinsekiz yılına nasip oldu, o da ürkekçe haklı olarak. insanlar seksen küsür yıldır atatürk'ü sevmek zorunda bırakıldı, bu yönde korkunç baskılar yapıldı. peki ne oldu? şizofrenik ve ikiyüzlü bir millet oluştu. başkalarının yanında atatürk'ü överken kendi ortamlarında ana avrat dümdüz gitti birçok kişi. asıl sorulması gereken can alıcı soru şu idi: atatürk, insanların hür iradeleri ile sevebilecekleri bir insan değil miydi?
devamını gör...
din kişi ile Allah arasındadır. dinine karışmak bize düşmesede bizim için yaptıklarını burada anlatmak imkansızdır anlatmak yetmez çünkü.allah iyiki onu bize göndermiş.
devamını gör...
hakkında yorumda bulunulması yasaklanan zat. her yerde resimleri asılı, heykelleri dikili olan...
devamını gör...
hakkında yorum da bulunmanın yasaklandığı değil, kişiliğine ve maneviyatına hakaret etmenin yasak olduğu yüce insandır. 20. yüzyıla damgasını vurmuştur ve sevsek de sevmesek de, kimi çevreler tarafından zihinler bulandırılmaya, uyduruk sözler, anılar, belgeler çıkarılsa da kesinlikle pek çok şeyi ona borçluyuz. o da Allahın kuludur sonuçta yanlış yapmış olabilir, yanlış yaptığını düşünebilrsiniz ama kimsenin onu kötülemeye zan altında bırakmaya ya da hakaret etmeye hakkı yoktur. buna karşılık elbette kimsenin onu tanrılaştırmaya ya da kendisi onu öyle görse bile bunu dayatmaya da gücü yetmez elbette. ama naparsın işte, kandırılmaya son derece açık bi toplumda yaşıyoruz ve karşılıklı ahmaklıklar, enayilikler, saplantılar bundan sora da olmaya devam edecek malesef...
devamını gör...
tevafuk oldu diyelim, bundan tam 100 sene önce, yani 27 nisan 1909'da ii. abdulhamid han cennetmekan, sultanı halife; cahil, ahmak bir güruh olan ittihadçılar tarafından hal' edildi. bu mevzunun anlamı, yaralı bir arslan, hasta bir adam olarak tasvir edilen ama yeniden büyük olma vasfını kazanma potansiyeli olan devlet-i aliye için bir tükeniş noktasıydı. fakat bu tükeniş sanılanın aksine sadece ankara ve çevresine sınırlandırılmış bir toprak parçasına sıkıştırılmayla sınırlı değil, bir milletin tükenişiydi. belki planlanan buydu.

bugün hakkında ifrat ve tefrit noktasında yorumlar yaptığımız ve bir türlü itidali bulamadığımız m. kemal ve o'nun gibi düşünen bir kaç kişi olmasaydı ve bu halkı intibaha getirmeselerdi bugun belki bunları konuş[a]muyor olacaktık. hatasıyla sevabıyla bir devlet adamı ve askerdir. ve sırf bu millete ettiği hizmetlerden dolayı da en azından saygıyı hakeder. ölülerinizi hayırla yad ediniz! buyurmuyor mu kur'an-ı hakim...?

devamını gör...
vatanı için ömrünü feda etmiş ulu önder.ülkenin yobaz ve himayeci zihniyetten kurtulması için bütün ömrünü vermiş yüce insandır.
devamını gör...
mustafa kemal ve arkadaşları bu milletle beraber hareket ettiler. şimdi devleti muasır medeniyetler seviyesine çıkarmaya çalıştılar. milletin imanından, ülküsünden, bağlı olduğu ruhtan ayrılan milletle karşı karşıya gelir. millet, devletin köküdür; köksüz ağaç ayakta kalamaz. er ya da geç zaman doğuruyu gösterecektir.
devamını gör...
%90'ı müslüman olan bir ülkenin halkı için hayatının tamamını bu uğurda harcayan, hakkında atıp tutanların dillerinin götlerine kaçması kurtardığı insanlar tarafından hak'tan dilenen ulu önder. bu insanın yaptıklarını, karakterini reddeden mahluğun soluduğu oksijen bile haramdır. günlerce uyumayan, halkı açıktayken yatacak yeri yokken kendisinin de yatmasını kendisine yedirememiştir coğu zaman, uyanık kalarak çalışmıştır, mandacılık taraftarı yobazlardan korumak için halkını. çok da iyi biliyordu 100 yıl sonra bunların tekrar dirileceğini...
devamını gör...
yaşadığımız özgür ülkeyi borçlu olduğumuz insanın, heykellerini dikip ona olan vefa borcumuzu karşısında saygı duruşu yaparak göstermenin; put perestlik sayıldığını düşünen bazı örümcek kafalı zihniyetlerin dilinde sakız olmuş polemikler göbeğindeki türkiye cumhuriyeti kurucu lideri.
devamını gör...
şu an sahip olduğumuz pek çok imkanı borçlu olduğumuz ulu önder. ayrıca cumhuriyet halk partisinin kurucusudur
devamını gör...
askeri yönetimine dil uzatmanın saçma olduğu, politik görüşlerinin eleştirilebilir düzeyde oldugunu düşündüğüm t.b.m.m nin kurucusudur, büyük önderdir
devamını gör...
doğru sayısının yanlış sayısı ile karşılaştırılmaması gereken liderdir. hatasız da kul olmazdır.
devamını gör...
başıma birşey gelmeyecekse kendisini sevmiyorum diyenlerin başına birşey geldiği, hakkında dava açıldığı ve eşi işten atıldığı kişi. onun için kendisini çok ama çok seviyorum.
devamını gör...
büyük saygı duyduğum, büyük işler yapmış insan. ayrıca şu son 100 yılı düşünürsek benim için diğerlerinden daha yararlı işler yapmış olan.
devamını gör...
kendisini Allah a borclu bulundugumuz fakat geri kalan her$eyi kendisine borclu oldugumuz kisidir
devamını gör...
en iyi neyzen tevfik anlatmıştır kendisini. şiirin hepsini yazamayacağım. bazıları sinirlenmesin.

işgaldeki hali sakın unutma,
atatürk’e dil uzatman gereksiz.
sen anandan yine doğardın amma,
baban kim olurdu bilemezdin şerefsiz.
devamını gör...
yapmak zorunda oldukları sebebiyle kendisini anlayanlar tarafından pek sevilen ama sonuçta insan olmanın getirdiği eksiklikten mütevellit hatalar yaparak bir kısım insanımız tarafından da haz edilmeyen, tarihimizin en değerli devlet adamlarından biridir.
devamını gör...
halifelik makamını fesheden, şeriatı kaldıran ve türkiye cumhuriyetini kuran devlet adamıdır.
devamını gör...
dış politikadaki dik duruşu "van münüt" olarak algılayanların asla değerini anlayamayacağı ve bilemeyeceği büyük lider.
devamını gör...
vatanı için,türk milleti için çok büyük icraatlerde bulunan ve "nedense" ülkemizde şu anda karşıtları türemiş durumda olan yüce şahıs.atatürkümüz!eğer onun gösterdiği yoldan gitmezsek neler olacağını aşağı yukarı kestirmek mümkün şu sıralar.mustafa kemal'in tüm zorlukları aşarak kurduğu bu devleti ve söylediği onca anlamlı sözü hiçe sayan insanlara dencek söz yoktur bence..
devamını gör...
eğer ben şu an sevgilimle sokaklarda elele dolaşabiliyorsam, arkadaşlarımla içkilerimizi alıp felekten bir gece çalabiliyorsam, ibadetimi özgürce yerine getirebiliyorsam, diğer tüm müslüman ülkeleri demokrat ve özgür kimliğimle kıskandırabiliyorsam hepsi bu adam sayesindedir. dünyanın saygı duyduğu, gelmiş geçmiş en büyük liderlerden. åžu 57 senelik kısacık hayatında yoktan bir cumhuriyet varetmiş, tapılası kişilik.
devamını gör...
bir kere daha dünyaya gelse türkiye için kılını kıpırdatmaz denilesi insan, deger mi bu ülke için canla başla ugrasmak. kimin için ugraşsın ki, tutup hümeyniyi seviyorum diyen zihinsel bulanıklık yasayanlar için mi, yoksa olmasaydı ne güzel gecinip giderdik diyenler içinmi. bugün cocukların babalarının kimliği belliyse nedeni odur. insan gibi gelip sevmiyorum uleyn diye bögürenlere bile bu hakkı o vermiştir.
devamını gör...
yaydıgı ısıgı, buyuk ugraslara ragmen, hala sondurulemeyen yuce sahsıyet.

edit:eksilenmiş, sizin gibi yobazların oldugunu bilmek bize guc verıyor.
devamını gör...
atatürk'e laf edenler heralde ingiliz sömürgesi olup kilisede ibadet etmeyi tercih ederlerdi. tam bağımsız müslüman bir ülke olmamızı borçlu olduğumuz lider.
devamını gör...
insanların ispatı olmayan lafları uydurup o söylemiş gibi anlatabildiği, ahiretteki hesabının kimseyi ilgilendirmediği, hiçbir dine inanma zorunluluğu bulunmayan (herkes gibi) büyük insan. yaptıklarına saygı duymayanlar tarafından fütursuzca huncarca asılsızca hakaret edilen dahi. öyle ki bizim dışımızda pekçok ülkenin ve liderlerinin saygısını kazanmıştır.
devamını gör...
liderlerin bir daha gelmeyecek olanı yuzyılın efsanesi düşmanlarının bile hayranlığını kazanmış kişi türklük bilincinden öte türklükle yatıp kalkmış bununla gurur duymuş zat sahış ve herşey
devamını gör...
türkiye cumhuriyeti nin kurucusu ulu önderimiz.
bir milleti yoktan varetmenin destansı hikayesinin başkahramını, kalbimizin her zaman birlikte olduğu büyük lider.
devamını gör...
üzerinde radikal islami kesimin ve radikal sol kesimin büyük tartışmalar yaşadığı, askeri dehasını tüm dünyaya kabul ettirmiş, eğer dünyaya gelmeseydi, hepimizin hayatının, bağımsızlığının,varoluşunun riskte olacağını bildiğimiz insan, lider..
devamını gör...
bazı kendini bilmezler hümeyni ile bir tutar ki tarihte onunla karşılaştırılacak başka bir lider yoktur. hümeyni kim ülen?
şu anda böyle bir platformda yazı yazıyorsak, hatta ikincil ihtiyaçları geçtim; rahat rahat tuvalate gidiyor, yemek yiyor, damacana da olsa su içebiliyorsak bu o muhterem şahıs sayesindedir. zamanında kafası örümcek dolu, insanların din kisvesi altında anadolu halkını galeyana getirerek ayaklanma çıkartan, daha yeni kurulan bir devletin parçalanmasını, manda altına girmesini isteyen pisliklerin kökünü "neredeyse" kuruttuğu için; yine aynı pisliklerin ona saldırdıklarını anlamamak güç değil. amma velakin gün gelir devran döner..

türk olmamla gurur duydugum ilk neden.
devamını gör...
7 åžubat 1923'te balıkesir'de hutbe vermiş, cumhuriyetimizin kurucusudur.herşeyden ve herşeyden önce o bir "gazi" dir...çanakkale cephelerinin muzaffer komutanıdır.izmir'de yunanı denize döken kahraman ordumuzun önderidir.hakkındaki tartışmaları,polemikleri bir an önce sona erdirip onun gibi ortak değerlerimiz altında birlik olmalıyız.
peki atatürk hiç eleştirilmemeli midir ? elbette eleştirilmelidir..fakat bu iş çirkin hakaretlere, nefret gösterilerine dönmemelidir.


ve balıkesir hutbesi :

ey millet, Allah birdir. åžanı büyüktür. Allahın esenliği, sevgisi ve iyiliği üzerinize olsun. peygamberimiz efendimiz hazretleri, cenabı hak tarafından insanlara dini gerçkleri duyurmaya memur ve elçi seçilmiştir. temel kanunu, hepimizce bilinmektedir ki, yüce kur'an'daki mânası açık olan ayetlerdir. insanlara feyz ruhu vermiş olan dinimiz, son dindir. en mükemmel dindir. çünkü dinimiz akla, mantığa, gerçeğe tamamen uyuyor ve uygun düşüyor. eğer akla, mantığa ve gerçeğe uymamış olsaydı, bununla diğer ilahi tabiat kanunarı arasında çelişki olması gerekirdi. çünkü tüm evren kanunlarını yapan cenabı hak'tır.

arkadaşlar; cenabı peygamber çalışmasında iki yere, iki eve sahip bulunuyordu. biri kendi evi, diğeri Allah'ın evi idi. millet işlerini Allah'ın evinde yapardı. hazreti peygamber'in mübarek yolunda bulunduğumuz bu dakikada milletimize; milletimizin bugününe ve geleceğine ait hususları görüşmek maksadıyla bu kutsal yerde Allah'ın huzurunda bulunuyoruz. beni buna eriştiren balıkesir'in dindar ve kahraman insanlarıdır. bundan dolayı çok memnunum. bu fırsat ile büyük bir sevab kazanacağımı ümit ediyorum. efendiler, camiler birbirimizin yüzüne bakmaksızın yatıp kalkmak için yapılmamıştır. camiler itaat ve ibadet ile beraber din ve dünya için neler yapılmasının gerekli olduğunu düşünmek yani konuşup tartışmak, danışmak için yapılmıştır. millet işlerinde her kişinin zihnini ayrı ayrı faaliyette bulunması zorunludur. işte biz de burada din ve dünya için, geleceğimiz ve bağımsızlığımız için, özellikle egemenliğimiz için neler düşündüğümüzü meydana koyalım. ben yalnız kendi düşüncemi söylemek istemiyorum. hepinizin düşündüklerinizi anlamak istiyorum. milli amaçlar, milli irade yalnız bir kişinin düşünmesinden değil, milletin bütün kişilerinin arzularının, emellerinin sonuçlarından ibarettir. bundan dolayı benden ne öğrenmek, ne sormak istiyorsanız serbestçe sormanızı rica ederim.

hutbeler hakkında sorulan sorudan anlıyorum ki, bugünkü hutbelerin şekli, milletimizin duygusal fikirleri ve lisanı ile medeni ihtiyaçlarıyla uygun görülmektedir. efendiler, hutbe demek topluma hitabetmek, yani söz söylemek demektir. hutbenin manası budur.

hutbe denildiği zaman bundan birtakım kavram ve manalar çıkarılmamalıdır. hutbeyi söyleyen hatiptir. yani söz söyleyen demektir. biliyoruz ki, hazreti peygamber'in hayatta olduğu mutlu dönemlerde hutbeyi kendisi söylerdi. gerek peygamber efendimiz ve gerek, dört halifenin hutbelerini okuyacak olursanız görürsünüz ki, gerek peygamberin, gerek dört halifenin söylediği şeyler o günün sorunlarıdır, o günün askeri, idâri, mâli ve siyasi, sosyal konularıdır. islam toplumunun çoğalması ve islam ülkeleri genilemeye başlayınca, cenabı peygamber'in ve dört halifenin hutbeyi her yerde bizzat kendilerinin söylemelerine imkân kalmadığından halka söylemek istedikleri şeyleri bildirmeye birtakım kişileri memur etmişlerdir. bunlar herhalde en büyük ve ileri gelen kişiler idi. onlar camilerde ve meydanlarda ortaya çıkar, halkı aydınlatmak ve doğru yolu göstermek için bir şart lâzımdı. o da milletin lideri olan kişinin halka doğruyu söylemesi, halkı dinlemesi ve halkı aldatmaması! halkı genel durumdan haberdar etmek son derece önemlidir. çünkü, her şey açık söylendiği zaman halkın beyni faaliyet halinde bulunacak iyi şeyleri yapacak ve milletin zararına olan şeyleri reddederek şunun veya bunun arkasından gitmeyecektir. ancak millete ait olan işleri milletten gizli yaptılar. hutbelerin halkın anlayamayacağı bir lisanda olması ve onların da bugünün gereklerine ve ihtiyaçlarımıza temas etmemesi, halife ve padişah sıfatını taşıyan despotların arkasından köle gibi gitmeye mecbur etmek içindi. hutbeden amaç halkın aydınlatılması ve ona yol gösterilmesidir, başka şey değildir. yüz, ikiyüz, hatta bin yıl önceki hutbeleri okumak, insanları cahillik ve çağın gerisinde bırakmak demektir. hatiplerin normal olarak halkın günlük kullandığı dil ile konuşmaları gereklidir. geçen yıl millet meclisi'nde söylediğim bir nutukta demiştim ki "minberler halkın akılları, vicdanları için bir ilim irfan kaynağı, ışık kaynağı olmuştur." böyle olabilmek için minberlerde söylenecek sözlerin bilinmesi ve anlaşılması, ilim ve fen gerçeklerine uygun olması lazımdır. hutbeyi verenlerin siyasi olayları, sosyal ve medeni olayları hergün izlemeleri zorunludur. bunlar bilinmediği takdirde halka yanlış aşılamalar yapılmış olur. bu nedenle, hutbeler tamamen türkçe ve günün gereklerine uygun olmalıdır. ve olacaktır.


m.kemal atatürk
devamını gör...
''dağlarda tek tek ateşler yanıyordu.
ve yıldızlar öyle ışıltılı, öyle ferahtılar ki şayak kalpaklı adam
nasıl ve ne zaman geleceğini bilmeden güzel, rahat günlere inanıyordu
ve gülen bıyıklarıyla duruyordu ki mavzerinin yanında,
birdenbire beş adım sağında onu gördü.

paşalar onun arkasındaydılar.
o, saati sordu
paşalar: "üç", dediler.
sarışın bir kurda benziyordu
ve mavi gözleri çakmak çakmaktı.
yürüdü uçurumun başına kadar,
eğildi, durdu.
bıraksalar
ince, uzun bacakları üstünde yaylanarak
ve karanlıkla akan bir yıldız gibi kayarak
kocatepe'den afyon ovasına atlayacaktı.''

bundan gayri ne yazılsa boş..nazım hikmet ran.

devamını gör...
ingiliz kralına verdiği muhteşem ayarla beni benden alan güzel insan.
onu sevmiyenlere,seni sevmiyorum deme özgürlüğü veren güzel insan.
anamızla bizi kovan değil((bkz: ananı da al git)), anamıza bacımıza dokunulmasın diye bağımızlık mücadelesinin önderi güzel insan.

--- (alıntı) ---

kral edward istanbul'a geldiği zaman, yatından bir motora binerek dolmabahçe sarayı'na yanaştı. atatürk de rıhtımda o'nu bekliyordu. deniz dalgalı idi ve kralın bindiği motor inip çıkıyordu. kral rıhtıma çıkmak istediği bir sırada eli yere değdi ve tozlandı. o sırada atatürk de kral'ı rıhtıma almak üzere elini uzatmış bulunuyordu. bunu gören kral bir mendille elini silmek istediği bir anda atatürk:
- ''vatanımın toprağı temizdir, o elinizi kirletmez!'' diyerek, kral'ı elinden tutup rıhtıma çıkarıverdi

--- (alıntı) ---
devamını gör...
eğer tanrı varsı, türklere yaptığı en büyük sınavdır sanırım atatürk.
kendisinin müslümanlıkla sadece sözde alakası olduğu halde, şu an türkiye' deki müslümanların hepsi bu adam sayesinde özgür olup, ibadet edebiliyorken, gene kendisinin sahip olduğu görüş sebebiyle üniversitelere girememektedirler. (bkz: tanrı'nın ironi anlayışı)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar