#siyaset  #özgürler 

8-10 senelik bir sürece sıkıştırmak zorunda kaldığı devrimleri sayesinde osmanlı'dan bağımsızlığını kazanan son ülke olan türkiye bugün dünyadaki diğer müslüman nüfus yoğunluklu ülkeler arasında batılı devlerle denk olabilen tek ülkeyi kurmuştur. zenginliğini ne petrol ve doğalgaz gibi yeraltı kaynaklarına ne de amerikan, ingiliz himayesine borçludur.
devamını gör...
insanların artık hakkındaki düşüncelerini en samimi bir şekilde söylemeleri gereken devlet adamı. bu ülkede hala insanlar atatürk ile ilgili duygu ve düşüncelerini olduğu gibi ifade edemiyorlar. bu devlet, bu insanlara baskı yaparak hep ikiyüzlü davranmaya itti onları. ikiyüzlü davranmayanlara ise zulmetti. atatürk'ü sevmiyorum diyebilmek ikibinsekiz yılına nasip oldu, o da ürkekçe haklı olarak. insanlar seksen küsür yıldır atatürk'ü sevmek zorunda bırakıldı, bu yönde korkunç baskılar yapıldı. peki ne oldu? şizofrenik ve ikiyüzlü bir millet oluştu. başkalarının yanında atatürk'ü överken kendi ortamlarında ana avrat dümdüz gitti birçok kişi. asıl sorulması gereken can alıcı soru şu idi: atatürk, insanların hür iradeleri ile sevebilecekleri bir insan değil miydi?
devamını gör...
hakkında yorum da bulunmanın yasaklandığı değil, kişiliğine ve maneviyatına hakaret etmenin yasak olduğu yüce insandır. 20. yüzyıla damgasını vurmuştur ve sevsek de sevmesek de, kimi çevreler tarafından zihinler bulandırılmaya, uyduruk sözler, anılar, belgeler çıkarılsa da kesinlikle pek çok şeyi ona borçluyuz. o da Allahın kuludur sonuçta yanlış yapmış olabilir, yanlış yaptığını düşünebilrsiniz ama kimsenin onu kötülemeye zan altında bırakmaya ya da hakaret etmeye hakkı yoktur. buna karşılık elbette kimsenin onu tanrılaştırmaya ya da kendisi onu öyle görse bile bunu dayatmaya da gücü yetmez elbette. ama naparsın işte, kandırılmaya son derece açık bi toplumda yaşıyoruz ve karşılıklı ahmaklıklar, enayilikler, saplantılar bundan sora da olmaya devam edecek malesef...
devamını gör...
tevafuk oldu diyelim, bundan tam 100 sene önce, yani 27 nisan 1909'da ii. abdulhamid han cennetmekan, sultanı halife; cahil, ahmak bir güruh olan ittihadçılar tarafından hal' edildi. bu mevzunun anlamı, yaralı bir arslan, hasta bir adam olarak tasvir edilen ama yeniden büyük olma vasfını kazanma potansiyeli olan devlet-i aliye için bir tükeniş noktasıydı. fakat bu tükeniş sanılanın aksine sadece ankara ve çevresine sınırlandırılmış bir toprak parçasına sıkıştırılmayla sınırlı değil, bir milletin tükenişiydi. belki planlanan buydu.

bugün hakkında ifrat ve tefrit noktasında yorumlar yaptığımız ve bir türlü itidali bulamadığımız m. kemal ve o'nun gibi düşünen bir kaç kişi olmasaydı ve bu halkı intibaha getirmeselerdi bugun belki bunları konuş[a]muyor olacaktık. hatasıyla sevabıyla bir devlet adamı ve askerdir. ve sırf bu millete ettiği hizmetlerden dolayı da en azından saygıyı hakeder. ölülerinizi hayırla yad ediniz! buyurmuyor mu kur'an-ı hakim...?

devamını gör...
mustafa kemal ve arkadaşları bu milletle beraber hareket ettiler. şimdi devleti muasır medeniyetler seviyesine çıkarmaya çalıştılar. milletin imanından, ülküsünden, bağlı olduğu ruhtan ayrılan milletle karşı karşıya gelir. millet, devletin köküdür; köksüz ağaç ayakta kalamaz. er ya da geç zaman doğuruyu gösterecektir.
devamını gör...
%90'ı müslüman olan bir ülkenin halkı için hayatının tamamını bu uğurda harcayan, hakkında atıp tutanların dillerinin götlerine kaçması kurtardığı insanlar tarafından hak'tan dilenen ulu önder. bu insanın yaptıklarını, karakterini reddeden mahluğun soluduğu oksijen bile haramdır. günlerce uyumayan, halkı açıktayken yatacak yeri yokken kendisinin de yatmasını kendisine yedirememiştir coğu zaman, uyanık kalarak çalışmıştır, mandacılık taraftarı yobazlardan korumak için halkını. çok da iyi biliyordu 100 yıl sonra bunların tekrar dirileceğini...
devamını gör...
yaşadığımız özgür ülkeyi borçlu olduğumuz insanın, heykellerini dikip ona olan vefa borcumuzu karşısında saygı duruşu yaparak göstermenin; put perestlik sayıldığını düşünen bazı örümcek kafalı zihniyetlerin dilinde sakız olmuş polemikler göbeğindeki türkiye cumhuriyeti kurucu lideri.
devamını gör...
askeri yönetimine dil uzatmanın saçma olduğu, politik görüşlerinin eleştirilebilir düzeyde oldugunu düşündüğüm t.b.m.m nin kurucusudur, büyük önderdir
devamını gör...
başıma birşey gelmeyecekse kendisini sevmiyorum diyenlerin başına birşey geldiği, hakkında dava açıldığı ve eşi işten atıldığı kişi. onun için kendisini çok ama çok seviyorum.
devamını gör...
en iyi neyzen tevfik anlatmıştır kendisini. şiirin hepsini yazamayacağım. bazıları sinirlenmesin.

işgaldeki hali sakın unutma,
atatürk’e dil uzatman gereksiz.
sen anandan yine doğardın amma,
baban kim olurdu bilemezdin şerefsiz.
devamını gör...
yapmak zorunda oldukları sebebiyle kendisini anlayanlar tarafından pek sevilen ama sonuçta insan olmanın getirdiği eksiklikten mütevellit hatalar yaparak bir kısım insanımız tarafından da haz edilmeyen, tarihimizin en değerli devlet adamlarından biridir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar