mustafa kemal'i sevmek zorunda değilim

fatih tezcan beyanı.
sahi
ülkede "bağzı "kesimler cumhurbaşkanına küfür ederken , "bazılar"ı islamın kutsal değerlerini dahi abuk sabuk tartışmaya açarken ve "bazıları " sevgili peygamber efendimize hakaret ederken dahi yüzü kızarmaz hala ortalıks gezinirken.

hala bu mustafa kemal ön yargısı ne zaman kırılcak acep?korkmayın "sizin"yaptığınız gibi hakaret etmeyecek küfretmeyeceğiz.
velakin artık mustafa kemal ve koruma kanunun ciddi bir şekilde değerlendirilmesi lazım.
devamını gör...
hayattaki tek başarısı partizanlık olan birinin son derece demokratik sözü. akp şu kendini islamcı sanan şuursuzlardan kurtulmadığı sürece son şansını kullanamayacaktır.
madem sevmiyordun o zaman delikanlı olup seçimden önce söyleseydin sevmediğini. bu nasıl bir riyakarlıktır?
devamını gör...
kac saattir gördüğüm ve ısrarla yazmamak icin kendimi tuttuğum bir ifade. küfür ya da saygısızlık anlamında degil her okuduğumda güldüğüm icin. nedir bu iki yüzlü siyasi oyunlar? ulan ismet bile sizin yaptığınızı yapmamıştır.
devamını gör...
'o da bir şey mi, nefret bile edebilirim' diye geliştirilebilecek argüman biçimidir. ama tabii başka bir ülkenin vatandaşı isen. çünkü bu ülkede halen 'atatürk ü koruma kanunu' diye bir şey var. neyse ki 'kemalistleri koruma kanunu' diye bir şey akıllarına gelmemiş zamanın demokrat yöneticilerinin. ondan rahat rahat kemalizmden nefret edebiliyoruz.

demokrasi, hak ve özgürlükler, 'diktatörlük mü geliyor' konularının ateşle tartışıldığı ülkede hala kimsenin çıkıp 'kardeşim bu ne böyle, hangi gelişmiş ülkede böyle bir kanun var' demediği toplum ise bir başka başlığın konusudur.
devamını gör...
hemen her gün cumhurbaşkanına hakaretten birilerinin gözaltına alındığı bir ülkede "cumhurbaşkanını seven çocuklar"ın çokça söyledikleri bir söz. erdoğan'a hakaret edilince "tuh hain", atatürk'e hakarete alkış.

biz de sizden nefret ediyoruz ampuller, meraklanmayın.
devamını gör...
atatürk'ü sevenler tarafından 'sevmek zorunda değilim' kelimesi bile hakaret olarak görülüyor ve bununla cumhurbaşkanına edilen küfürler denk tutuluyor.

demirleşmiş bir anlayışla girişilen tartışmalar boşadır, tanım olarak bu söz de gereksiz bir sözdür.
çünkü tabii ki kimse kimseyi sevmek zorunda değil.
devamını gör...
sevmediği birine/bir şeye paso hakaret etmeye alışmış kişilerin tepki duyabileceği cümle biçimidir. mantalite genel olarak böyle. seviyorsan: tapın. sevmiyorsan: hakaret et. sonra 'toplum çok kutuplaştıaaaooooo'. kemalist ile kemalizm arasındaki kavramsal farkı çözemeyen fazla gazlı kişiler ise bir başka başlığın konusudur.

(bkz: benim babannem de kemalist)
devamını gör...
tanım: yaşadıkları ülkenin kurtuluş savaşı'nın liderine ve kurucusuna karşı nefret besleyen zat-ı muhteremler.

bak canım kardeşim, sizinkiler neredeyse 15 yıldır iktidarda, ee noldu, laikliği kaldırdılar mı? halifeliği mi getirdiler? eğer o eleştirdiğiniz kanun olmasaydı ne küfürler edecektiniz. sonra kalkmışlar "cumhurbaşkanımıza edilen küfürlerle bir tutulamaz" diyorlar. arkadaş nefret raddesine geldiysen neden bu adamın kurduğu ülkenin vatandaşısın?

kemalist kelimesini hakaret niyetine kullanan adamlar ampul lafına gocunmuşlar, kıyamam.

sonra sözlük akmıyor, yazar gelmiyor. bunlarla gelmez tabi.
devamını gör...
yahu hem cumhurbaşkanına diktatör deyip hemde ona küfürde sınır tanımayacaksın ve burada düştüğün mantıksızlığı görmeyeceksin, bir de kanun olmasa sen bizimkine ne küfürler ederdin diye hayalden mağdur edebiyatı yapacaksın. ardından da benim ülkem ben kurdum sen kim vatandaşsın deyip diktatörlüğün ala göstergesini takınacaksın.

bi kere ben buranın köklü vatandaşıyım ceddim de yüzyıllara dayanıyor, sonradan gelen kişilere de zihniyetlere de kimseye de aslımı ve düşünce yapımı kanıtlamak zorunda değilim. kimi beğenmiyorsun ve buna ne hakkın var. hiç bir hakkın yok, size verilen bu hayali üstünlük algısından biraz silkinirseniz o ampül diye lakap taktığınız 'insanlarla' daha insanca iletişim kurabilirsiniz.
devamını gör...
mevcut cumhurbaşkanına diktatör demeyen adama "yahu hem cumhurbaşkanına diktatör deyip hemde ona küfürde sınır tanımayacaksın ve burada düştüğün mantıksızlığı görmeyeceksin" diyen zatların sözü.

uydurup uydurup varmış gibi inanıyorlar. neyse konu dağılmasın. kimsenin sözde mağdur edebiyatı yaptığı yok. bu sözlüğün de ampul tayfanın da genel hali malum. adam nefret ediyorum diyor, kimse yoktan mağduriyet bulmuyor.

dünyanın hiçbir yerinde düşman işgalinden kurtulma savaşının başkomutanına ve ülkenin kurucusuna bu denli kin besleyen insanlar yoktur. çok garip bir ülkeyiz, valla bak. nefret nedir ya? adam bir de senaryo yazmış, sanki kendimizi yönetici, üstün bir sınıf olarak görüyoruz da bunları durup dururken aşağılıyoruz.

adam gecenin köründe "mustafa kemalden nefret ediyorum" diyecek, biz de sizden nefret ediyoruz diyince biz suçlu olacağız. ne mağdur adamlarsınız ya.

o ampul dediklerimle de daha düne kadar ulu insanlar olarak görüp bugün sövdüğünüz cemaat takımıyla da bolca temas kuruyorum. halktan kopuk değilim çünkü halktanım. Allah bilir, chpli sanılmışımdır. ee kapasite o kadarını anlıyor tabi.
devamını gör...
'batıcılık' ile kafayı sıyırıp, batı ülkeleri hakkında öğrendikleri nutuk'ta yazanlardan ibaret olan kişilerin abuk sabuk atıp tutarken antitez sunduklarını düşündüğü ifade biçimidir.

dünyanın hiçbir demokrat-gelişmiş-temel hak ve hürriyetlerin sağlandığı ülkesinde herhangi bir kişiyi koruma kanunu yoktur. ek olarak, aynı ülkelerin tamamında kişilerin kendilerine edilen hakaretlerden rahatsız olup 'hakaret davası' açabilme özgürlüğü vardır. 'diktatörlük geliyoooaaaarrr' diye çığırıp, sonra atatürk'ü sevmeyen kişilere abuk sabuk hakaretler eden pisliklere 'allah fırsat vermesin' denilebilir. ne de olsa 'toplum kutuplaştı' masalları, aslında kendi içlerindeki kini kanalize edebileceği en ufak bir gücü eline geçirse, toplumun yarısını bir kaşık suda boğacak tiplerin umutsuzluğunun sembolüdür. 'sevmiyorum kardeşim, zorla mı'? 'se-ve-cek-sin!! sevmiyorsan karaktersizsin, şerefsizsin, küfürsüz sözlükte başka hangi hakaretlere izin veriliyorsa hepsisin işte!!!' sonra da 'ayh diktatörlük geldi, başıma bişey gelecek diye bişey demeye korkuyom!' siz busunuz işte.

tekrar belirteyim: bu tip koruma kanunları sadece komünist diktatörlüklerde bulunuyor. insanların zır cahil olabilme özgürlükleri vardır. kendinin sevdiği kişileri sevmeyenlerden nefret etme özgürlüğü de vardır. ancak herkesin kendisi gibi zır cahil olmasını dayatma gibi bir özgürlük yoktur. (bkz: zır cahil olmak gibi bir özgürlük asla olamaz)

tek başına bir ülkenin alfabesini değiştirerek bir toplumun komple hafızasını sildiği için dünya diktatörler tarihinde (türkiye'de değil) özel bir madde olarak incelenen kişi ise bir başka başlığın konusudur. (bkz: işte bunlar hep batı bilimi)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar