mustafa özel

fatih üniversitesi i.i.b.f işŸletme bölümünde profesördür.aynı zamanda çeşŸitli kuruluşŸlarda danışŸmanlık yapmakta ve yeni şŸafak gazetesinde köşŸe yazarlığŸı yapmaktadır.

amerikan yüzyılının sonu
piyasa düşŸmanı kapitalizm
küresel rekabet
stratejik yönetim ve liderlik
iktisat risaleleri
iktisat ve din
tarih risaleleri
devlet ve ekonomi
değŸişŸim ve kriz
istikbal köklerdedir
yöneticilik dersleri
refahlı türkiye
müslüman ve ekonomi
liderlik sanatı

gibi eserleri mevcuttur.
devamını gör...
iktisadın kendi zihninde tam manasını bulduğunu hissettiren şirin hoca. adam gibi adam, mütevazı, nüktedan.

yazdığı her makale saklanası. kısa ve öz cümlelerin üstadı. kalem üstadı.

iktisadı edebi bir dille, halk edebiyatıyla, hikmetle anlatan. hakkında makaleler düzülesi, saygı toplantıları yapılası, armağan kitaplar hazırlanası.

(bkz: mustafa özele armağan)
devamını gör...
hayatımda örnek aldığım nadir insanlardandır. zeki, çalışkan, espritüel, yardımsever, kitabı hayatına arkadaş yoldaş edinmiş bilge. halamın eşi.
devamını gör...
bilim ve sanat vakfının başkanıdır. konuşmakta ustadır gerçekten, konuları birbirine öyle doğal bir şekilde bağlar ki saatlerce dinlemekte güçlük çekmezsiniz.
devamını gör...
gazetelerin ekonomi sayfalarini atlayan kisilere bile saatlerce iktisat dinlettirebilen, zihni sentez yetenegi geliskin bir akademisyen, iktisatcidir. gicik ve kibirli bir gorunumu vardir, lakin bu sadece bir izlenimdir.
devamını gör...

--- alıntı ---

1964 Akhisar/Manisa doğumlu. 1975-1979 yılları arasında Kestanepazarı/ İzmir Kur'ân Kursu'nda hafızlık yaptı, Arapça okudu. 1986'da İzmir İmam-Hatip Lisesi'ni bitirdi. 1991'de, Uluslararası İslâm Üniversitesi'ni, İslamabad/Pakistan, bitirdi. 1994 yılında D.E.Ü. S.B.E.'nde yüksek lisansını tamamladı. Bu esnada, İzmir/Kemalpaşa'da imamlık, İzmir/Bergama'da öğretmenlik yaptı. Eylül 1994'te D.E.Ü. İlâhiyat Fakültesi İlâhiyat Meslek Yüksekokulu Tefsir Araş. Gör. Kadrosuna atandı. 1999 Mayıs'ında D.E.Ü. S.B.E.'nde doktorasını bitirdi. 07/02/2003 tarihinde, D.E.Ü. İlahiyat Fak. Tefsir Anabilim Dalına Yrd. Doc. olarak atandı. 24. 03.2006 tarihinde doçent olmuştur.

--- alıntı ---

devamını gör...
iktisatçı.

kendisini önemli kılansa iktisad/ekonomi denen şeyi derin ve engin tarih, sosyoloji, felsefe, din bilgi ve donanımıyla kavramış ve kavratma azminde olan türkiye'nin yaşayan en kayda değer iktisatçısı olmasıdır. bir ara dergah dergisinin doksanlı yıllar sayılarındaki yazılarını okumuştum. orda da görülüyordu ki hoca cumhuriyet türkiye'sinin gelişen ekonomisini cevdet bey ve oğulları kitabı üzerinden okumak gibi farklı bir tecrübe sergileyen alışılmadık bir iktisat teorisyeni.
devamını gör...
bugün tehlikeli şeyler söylemiş adam...

palazlanan yeni ve zengin müslüman sınıfın ''bari yaşadıkları sitelerde camii olmasın en azından namaz esnasıda halkın arasına karışınlar'' minvalinden şeyler söylemiş...
devamını gör...
7 yaşında iken öğretmeninin sorduğu kürt müsün, türk müsün sorusuna "evde kürt'üz, okulda türk'üz" cevabıyla adam olacak çocuklardan olduğunu göstermiş.
devamını gör...
ilahiyatçı profesör.

deu ilahiyat'ta tefsir alanında dersler vermektedir. modernist değildir. marmaranın ruhuna yakışan cinstendir.

sohbeti güzeldir. tefhim'e çokça atıf yapar halka hitabında.

izmir müftüsü oldu ama mazbatayı alamadı. fakat bizim çevrede o hariç herkes mazbatayı almış.

müftü bey aşağı müftü bey yukarı...
devamını gör...
yüksek lisans tez danışmanımdı. tez bittikten sonra ise manevi yaşam ve ilim koçum oldu. ilk tanıştığımız günkü çizgisinden çok uzak. ama yatay bir uzaklaşma değil dikey bir uzaklaşma onunkisi. kendisini geliştirerek, yeniliklere ayak uydurarak ama asla köklerinden kopmayarak. il müftüsü olmasının eli kulağındaymış. fakülte için büyük kayıp. kendisine de söyledim hocam o makam sizin için çok hafif, siz müftü olmamalı, müftü olacak adamı yetiştirmelisiniz diye. hayırlısı olsun.
devamını gör...
para ile ilgili şöyle bir tarifi vardır ki beni benden almıştır:


--- alıntı ---

para kedinin kuyruğu gibi bi şeydir. kedi kuyruğunu yakalayamaz. kedinin bi yere gitmesi lazım. kedinin gideceği bi yer varsa kuyruk peşinden gelir...

--- alıntı ---

aşağıdaki adresten paylaştığım ifadeyi dinleyebilrsiniz: *


devamını gör...
yine bugün bisav'da idim. ve kendisi yine kitap alıyordu. yine iletişim yayınları ve yine dostoyevski. var olmasıyla mutlu eden bir insan.
devamını gör...
kendisiyle ilgili attığım (olumlu) twiti favlamıştır. sanırım aramalarda kendisi hakkında yazılan twitleri okuyor. herkes dikkatli olsun.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar