mustafa reşit akçay

1461 trabzon teknik direktörü. ilginç bir hikayesi var.

--- alıntı ---

van gaal’in çırağı filozof mustafa

galatasaray’ı arena’da 2-1 yenerek kupanın dışına itip 1461 trabzon’u bir üst tura çıkaran teknik direktör mustafa reşit akçay, trabzon’daki futbol ateşini yeniden harladı. van gaal’in yanında eğitim almak için arabasını bile satan “filozof” lakaplı mütevazı çalıştırıcı, tavşanlı linyit’te yakaladığı rüzgârı karadeniz’e de taşıdı.

yıl 1994… trabzonspor altyapısında çalışan genç bir antrenör dönemin ajax teknik direktörü luis van gaal’e ulaşır ve yanında staj yapmak istediğini bildirir. hollandalı çalıştırıcıdan gelen cevap olumludur. o dönem trabzon altyapısında görev yapan genç taktisyen, trabzonspor altyapı koordinatörü özkan sümer’e durumu anlatıp van gaal’in yanına gitmek için izin ister. ancak özkan hoca, “gidersen bir daha kulübe geri dönemezsin.” diyerek konuyu kapatır. lakin gemiler yakılmıştır ve 1461 trabzonspor’un çalıştırıcısı mustafa reşit akçay ideallerinin peşinden gitmeyi seçmiştir. işte o günlerde arabasını satıp hollanda’ya giden ve van gaal’den eğitim alan akçay, takımıyla zor bir işi başardı. öğrencileri, önceki gün akşam galatasaray’ı arena’da 2-1 mağlup edip kupa dışına attı. her teknik adamın böyle bir maç oynamak isteyeceğini anlatan başarılı çalıştırıcı, trabzon gibi bir futbol ekolünün temsilcisi olduğunu ve gençlere değer verildiğinde farklı şeylerin çıkacağını filozof yönüyle aktarıyor. herkesin aklına gelen kupada trabzonspor’la final oynama düşüncesine ilginç bir yaklaşım getiriyor akçay: “böyle bir final 1974’ten 1983’e kadar süren trabzon ihtilalinin ikincisi olur.”

futbol kamuoyu mustafa hoca’yı 2 sezon önceki tavşanlı linyitspor dönemiyle tanımaya başladı. uzun saçları, aykırı açıklamaları ile tavşanlı tribünleri ona “filozof mustafa” lakabını uygun gördü. tavşanlı macerasından sonra trabzonspor’un pilot takımının başına geçen akçay, şaşırtıcı bir karar almıştır. zira bu bir alt lig demektir. bir kere daha ideallerinin peşinden gider akçay; hem trabzonspor’a daha yakın olmak hem de altyapıda bir şeyler yapmanın hâlâ mümkün olduğunu göstermek adına 1. lig yerine 2. lig’de teknik adamlık yapmayı kabul eder. inişli çıkışlı bir başlangıcın ardından 2. lig’de 1461 trabzon fırtınası esmeye başlar. sezon sonunda ise 9 ay önce herkesin ümidini kestiği pilot takım 1. lig’e yükselmiştir. sonrası malum; akçay ve talebeleri yeni geldikleri ptt 1. lig’de 27 puanla ikinci sırada ve kupada da yoluna devam ediyor. 1923’te dönemin zor koşullarında günlerce süren vapur yolculuğu ile istanbul’a maç yapmaya gelen bir yörenin çocukları olarak 1461 trabzon’un hikâyesi çok tanıdık aslında. 1965’te istanbul’da beşiktaş’ı eleyen idmanocağı, lig’e gelir gelmez ertesi yıl şampiyon olan trabzonspor da benzer hikâyelerin sonuçları. bu anlamda mustafa reşit akçay ve 1461 trabzon’un hikâyesi nasıl sonuçlanır bilinmez ama gerçek şu ki; hoca ve talebeleri, şehirde küllenmek üzere olan futbol ateşini yeniden harladılar.

--- alıntı ---
devamını gör...
kendisinin gelişi isabet olmuş. bana seçim sürecinde muharrem usta daha sıcak geliyordu ama hacıosmanoğlu da iyi bir karar almış. normal şartlarda tolunay kafkas' ın durumuna üzülmek gerek belki ama gelişi itibariyle gidişine üzülmedim. enkaz devraldığı doğrudur fakat trabzonspor' u toparlayabileceği kanaatindeyim. lakin trabzonspor' u ve genel anlamda türkiye' de futbolu düşündüğümüzde kalıcı olmak istiyorsa ilk sezonda başarılı olmak zorunda.
devamını gör...
akhisar belediyespor ile ligin ilk dört haftasını lider kapatan hoca.....

geçen sene trabzonspor'dan kovulmuş hoca....

1461 trabzonspor ile bir başarı yakalamıştı...trabzonspor ile başarısız oldu...akhisar ile iy ibir başlangıç yaptı...küçük takımların büyük hocası mı acaba soruları akla gelmiyor değil şimdi...

neyse umarım başarılı olur...

gerçi geçen sene de akhisar takımı baya sempatik bir takımdı...
devamını gör...
avrupa ligi’nde 22 maçta 2,41 puan ortalaması yakalamıştır.

villarreal galibiyetiyle kupa tarihinin puan ortalaması en yüksek 3. teknik direktörü olmuştur.

devamını gör...
geçen sene osmanlıspor'a bayağı güzel top oynatmıştı, en azından top oynamak gibi bir niyeti vardı takımın.

bu sene de konya aynı ışığı verdi bejeke maçında.

o halde üstadı tebrik etmek lazım.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar