mutsuz olma kılavuzu

şiir okuma kılavuzu kadar okuması zor olmayan ortalama her bünyenin anlayabileceği mühim bir klavuzdur.

ilk önce sevmeyeceksin. kendinden başlamak şartıyla. kendini, işini, eşini... bu şekilde gidebildiğin yere kadar git. sevmemeyi becerdikten sonra gözlerinizi kapatın. güneşli havada sokakta cıvıldaşan çocukları görme, bir annenin kucağındanki 6 aylık bebeği görme, masmavi gökyüzünü görme bol güneşli havada, kiraz ağacının dalında salkım salkım sallanan kirazları görme, içindeki kurtları ise hiç düşünme... dünyayı geçtik gökyüzünü, gezegenleri, evreni hiç düşünme. hatta kuantum evrenini.

gerisi ve devamı size kalmış, mühayyilenize.
devamını gör...
bir önsözü varsa eğer, o şu şekildedir:

kabullenme. her şeyi başarabileceğini san, her şeyi düzeltebileceğine sonsuz inan. başına gelen olayları asla kabullenme. hayırlısı de, ama tam olarak inanma. pişman ol, her ayrıntıdan, her hatadan ama yaşadığın vakte yönelik akıl getirme, sonra yine aynı hatalara düş. kısır döngüye gir.
tüm bu dediklerimi yaparak çok güzel mutsuz olabilirsin. belki de halihazırda zaten mutsuzsun.
devamını gör...
kabullenememe. bu bir.

bir'e dipnot düşelim ama. kabullenememe seçilen bir şey değil. o gelir sana yerleşir. eklemlenemez. değiştirilebilir belki. ama o da senin değil zamanın işi.

iki felek.

üç felek.

dört felek.

sonsuzuncu sayı, felek.

buna da dipnot düşelim tabi. bu akılla anlayabileceğimiz bir bilgi değil. şaşma bilgisi bunun adı. mutlu kılacak ne varsa bir şekilde "sahip" durumundaki insanları görmeyince anlaşılmaz. gerçi bu durumda "anlamak" fiili hep saçma olacaktır ya. neyse. felek işte. adı üstünde.
devamını gör...
güzel ahlak bağlamında bende niye yoklar yerine maddiyat bağlamında bende niye yokları dillere, gönüllere pelesenk etmek. yahu bir kabullen... kabullen yokluğu. ve yapabileceğini yap. iyi biri ol mesela. dimi? nerede ama.. isyan ya da itaat, işte bütün mesele bu. en çok da bana, en çok da bana gelsin bu tanım. ***
devamını gör...
evlen ama evin olmasın. yavaşça koş. soluna selam ver. önce parayı bul. sesli düşünerek hep içe doğru konuş. hep soluna selam derken sürekli batıya dönmeyi kastediyoruz. freud bizi ne kadar mutlu edebilir ki?

hep kendinle konuş. hep aynaya bak. aldığın nefesin bedelini ödemek için hiç birikim yapma. borsa düşünce sen de düş. yoldan çık, bekleme yapma.
devamını gör...
keder üstüne keder, hep biriktir de biriktir.

gaflette olmak yetmiyor bizzat gafletin kendisi ol.
dünya hayatı yani güncel olana dolan da dolan. yalandan değil.

sevmediğin işine hergün git babam git. işine git. git işine. iş oğlu iş.
bekleye dur. bir gün onun yahut o şeyin geleceğini ümitle. umut eyle.
mutsuz olduğunu söylüyorsun ya bu doğru değil. bence sadece öyle sanıyorsun.

elindekileri göremiyorsun diye onları kaybetmeyeceksin anlamına gelmez ki. elinin altına hep üfleyişin bundan olmalı. dokungaçların yani parmaklarının ucundaki izleri neden sildiğini şimdi anlıyorum. hissetmemek için.
be insafsız.
be zalim.
hiç mi merhametin yok.

neyi var ki insanın dokungaçlarından başka. dokunamıyorsak neye yarayacağız. doğrduğunda bir yavru, o bebek annesine dokunamadığında nasıl sevgiyi yudumlayacak.
ya nasıl?
ilan ettiğinde peygamber nasıl irşad edecek insanları. yanına gelenlere dokunmadan nasıl sevecekler biri-birini?
ya nasıl?

parmaksızlara merhamet edin. parmağı olup da parmak izi olmayanlara acıyın. parmaz izi olup da hissedemeyenlere...

görmeyi öğrenmeden dokunmayı öğren, ey insan!
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar