mutsuz olmak

hayatın size yaptığı gıcıklıklar karşısında kendinizde meydana gelen ruh hali. önemli olan bu da geçecektir. önemli olan isyan etmemektir.
devamını gör...
gerçekten mutlu olmuş insanların algılayabileceği ruh halidir.zira bir şeye sahip olmayan onun yokluğunun ne demek olduğunu bilemez.
devamını gör...
bir wilhelm schmid kitabı.
insanın mutluluğun peşinden koşmaması, mutsuzluğu da kabullenmesi gerektiğini; aksi halde beklentisini hep mutluluk olarak belirleyen insanın gerçekçi bir beklentide olmadığından ötürü, yani illa ki mutsuzlukla karşılaşacağından ötürü daha çok mutsuz olacağını anlatıyor..
yani bir insan mutluluk bekler, mutluluk başına gelirse, çok sevinmez.. çünkü zaten umduğu budur, beklentisi budur ve karşılanmıştır. fakat iyi olur yine de.. mutluluk bekler, mutsuzluk gelirse, kişi hüsrana uğrar.. olması gerekenden daha çok üzülür..
fakat bir insan mutsuzluk geleceğini de hesaba katar, ona da eyvallah ederse, mutluluk geldiğinde artı bir sevinci olacaktır.. fakat arkasında bir mutsuzluk olabileceğini düşündüğü için çok abartmaz.. mutsuzluk geldiğinde ise, zaten bunu beklemektedir.. fazla bir üzüntüsü olmaz..
burada avantajlı olan ikinci bahsedilen kişidir..
devamını gör...
--- alıntı ---

mutluluk önemlidir ama anlam daha önemlidir. hayatta tek meselenin mutluluk olduğu, modern hayattaki anlam kaybını mutlulukla ikame etmek isteyenlerin bir masalıdır; ama mutluluğun sırtına kesinlikle taşıyamayacağı bir yük yüklemiş olurlar böylece.

--- alıntı ---
devamını gör...
--- alıntı ---

mutluluk üzerine çok fazla konuşmak, hiçbir zayiatı, hiç gölgeli yanı olmayan başarılı bir hayatın, başarılı bir ilişkinin mümkün olabileceği illüzyonunu besler. bunun sonucu, bir başarısızlık halinde iki kat, üç kat mutsuz olmaktır. her ne pahasına olursa olsun şımarıkça mutlulukta ısrar eden ve en ufak mutsuzluğu kabullenemeyen, mutluluğun gölgeli yanlarının kolayca bertaraf edilemeyeceğini fark ettiğinde, daha da mutsuz olur. o gölgeli yanlarla kavga ederken, onlarla daha iyi başa çıkmak için kendisine lazım olan kuvveti kaybeder, bunu izleyen takatsizlik daha da büyütür mutsuzluğu.

--- alıntı ---
devamını gör...
--- alıntı ---

insan kendini hoşluk haline ne denli bırakırsa, karşı kutbun potansiyeli o denli büyür. mutluluğunu sağlığa bağlarsa, bir nezle bile onu mutsuz edebilir. hep eğlence istiyorsa gönlü, bir saat sıkılmak onu mutsuz etmeye yeter. hep genç kalmayı istese, yaşlanmak ona daha fazla acı verir.

--- alıntı ---
devamını gör...
--- alıntı ---

mutluluk anları ve zamanları, mutsuzluğun nekaheti için anlamlıdır ama mutluluğu sürekli istemek anlamsızdır, çünkü ebediyen sürmesi mümkün değildir. en vahimi, birçoklarının mutluluktan tam da bunu ummasıdır: kesintisiz hoşluk hali, daimi neşe, keyifler hep yerinde olsun ve bol eğlence. ne var ki mutluluğu bir tür daimi zevkte aramak, mutsuz olmanın en emin yoludur.

--- alıntı ---
devamını gör...
--- alıntı ---

kimsenin en güzel anında bırakması gerekmez, fakat herkes güzelliğin sonuna kadar eğleşmeyeceğine, benzer veya başka bir tarzda dönüp gelebilmesi için vakitlice geçip gitmesi gerektiğine, vakitlice kendini alıştırabilir. güzelliğin olmadığı zaman, güzel bir zaman değildir. bu zamanı ne pahasına olursa olsun güzellemeye kalkmak, güzelliğin yokluğunu daha da sündürmekten başka bir işe yaramaz.

--- alıntı ---
devamını gör...
--- alıntı ---

"hep ileri bak"-geride kalanlardan bir şey öğrenmeye niyeti olmayanların şiarı budur. pozitif beklentilere sahip olmak ve iyimserlikle geleceğe bakmak iyi bir niyettir fakat negatif olanı göz ardı etmeye ve ona karşı vakitlice hazırlık yapamamaya sebebiyet verir.

--- alıntı ---
devamını gör...
--- alıntı ---

daimi bir gönül hoşluğunu gerçekleştirme isteğiyle başlatılan ilişkiler çabuk biterler. oysa bir ilişkide anlam görebiliyorsanız, çünkü onu kader ortaklığı cemaati olarak düşünüyorsanız örneğin, o ilişki mutsuz zamanları da daha iyi atlatabilir.

--- alıntı ---
devamını gör...
--- alıntı ---

kemale ermenin mutluluğu nefes alıp veren bir mutluluktur, çünkü mutluluğun da nefes alıp verebilmesi gerekir. hiçbir insan hep sadece nefes alamaz, yeniden nefes alabilmek için nefes vermelidir.

--- alıntı ---
devamını gör...
--- alıntı ---

ahenkten başka bir şey bilmeyen bir hayat, ahengin bozulmasını istiyor demektir. kesintisiz yaşam sevinci insanı takatten düşürebilir, yaşam kederinin sunduğu türden bir molaya ihtiyaç duyabilirsiniz. insan olmanın bütün imkanlarını yoklamak ve hayatın kemaline varmak için, ilk bakışta çok uzak gelse bile, galiba üzüntüyü de sonuna kadar tatmak gerek.

--- alıntı ---
devamını gör...
--- alıntı ---

mutluluğa erişme çabasındaki ısrar, anlam yoksunluğunun yol açtığı çaresizliğin bir işaretidir sadece. modern hayatın, aşkın ve çalışmanın stresli koşulları yaşam kuvvetlerini kemirdiklerinden, mutluluk beklentisiyle son yedekler seferber edilecektir. insanlar seziyorlar mıdır tehlikeyi? çöküşe karşı koyabilmek için çılgınlar gibi mutluluğun peşinde koşarlar, habire mutluluktan dem vurulması bundandır. böylece başka bir stres meydana gelir, mutlu olma stresi. insanlar mutlulukları için her şeyi yapmaya hazırdırlar, bunun tüm kuvvetlerine mal olduğunu fark etmezler. nefes alıp veren bir mutluluk değildir bu, kemale ermenin mutluluğu değildir, tükenmişliği engellemez, tersine tahrik eder.

--- alıntı ---
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar