müzik cinsel arzuları tahrik ediyorsa günahtır

diyanetin taze fetvası.

“müziğin dindeki yeri nedir? hangi müzik çeşidi helaldir?”

- “kuran ve sünnette, müzikle meşgul olmanın, müzik dinlemenin mutlak anlamda günah olduğunu gösteren deliller bulunmamaktadır. bu itibarla, dinimizin temel inanç, amel ve ahlak ilkelerine aykırı olmayan, haramların işlenmesine sebep olmayan müzik türlerini dinlemekte dinen bir sakınca yoktur. ancak cinsel arzuları tahrik eden ifade ve tasvirleri içeren, haramları güzel gösteren müzikleri yapmak ve dinlemek ise günahtır.”


ayrıca katıldığım fetvadır.
devamını gör...
…bu sırra binaendir ki, şeriatça bazı savtlar (sesler) helâl, bazıları da haram kılınmıştır. evet ulvî hüzünleri, rabbanî aşkları îras eden (hatırlatan) sesler, helâldir. yetimane hüzünleri, nefsanî şehevatı tahrik eden sesler, haramdır. şeriatın tayin etmediği kısım ise, senin ruhuna, vicdanına yaptığı tesire göre hüküm alır.
devamını gör...
müziğin cinsel arzuları tahrik ettiğine dair bir gerçeklik olmadığına göre yanlış bir fetva olmuş.yani toplam yedi naturel ve diğer ara seslerle cinsellik çağrıştırmak çok zor bir şey,gelmiş geçmiş en iyi müzisyenler bile yapamaz,yani eşyanın tabiatına aykırı.edebiyat,resim ve diğer bir çok sanatla cinsellik vurgulanabilir ama müzikle olacak şey değil.diyanetteki fetvacılar büyük ihtimalle şarkı sözlerini kastetmişlerdir.
devamını gör...
müziğin cinsel arzuları tahrik ettiğine dair gerçeklik olmadığını düşünler tarafından yanlış bulunmuş fetva. ama fetva eksik dahi olmakla* doğrudur, şöyle ki;

müzik denen illet bir tür uyuşturucudur, kulaktan içeri girdiği an müziğin seyrine göre kimyanız değişmeye başlar. mesela hareketli müziklerde insana hareket etme düşüncesi, ağır müziklerde ise sakin bir teslimiyet hissi gelir.
müzikle birlikte empoze etme uygulaması daha kolay gerçekleşir, o yüzden sözlere müzik döşenir zaten.
devamını gör...
müzik diye youtube da aradıkları neyse artık, gördükleri üzerine fetva yayınlama gereği duymuş muhteremler. diyanetin internetine aile koruma programı konumlandırılmalı acilen. çok seksisin mozart, öyle böyle değil...
devamını gör...
bu fetvayı veren şunu da verdi:

damacana eğer cinsel arzuları kabartıp insanı tahrik ediyorsa damacana almak ve damacanadan su içmek de günahtır. müzik insanı tahrik etmez etse etse o kliptir. şu ayrımlara varsak iyi olacak artık. müzik insanı ziyadesiyle etkiler ama bu kişinin kendi hayatıyla özdeşleştirdiği durumdur. yani sen sevişirken dinlediğin müziği her dinlediğinde tahrik oluyorsan o müzik de olsa olsa sana günah olur. kişisel günahları dine yüklemeyi bıraksak mı artık?
devamını gör...
fetva vermek için malumunuz, öncekilerin rivayet ve dirayet tefsirleri göz önünde bulundurularak ortaya çıkan yeni durum ve şartlar muvacehesinde çeşitli mezheplerin görüşleri, çeşitli muteber görüşler gözden geçirilir. şimdi benim bu fetvayı eleştirmek için kuranda, sünnette açık olarak ne söylenmiş, çeşitli ekollerde, mezheplerde hangi görüşler benimsenmiş, müziğin insan üzerindeki psikolojik etkisi nedir vs. konusunda az çok bilgim olmalı.. fetva içimize sinerse ne ala, sinmiyorsa şayet diğer kaynaklar araştırılıp bir temel oluşturulmalı. hacı ben tahrik olmuyom, lan her şeyden tahrik oluyorsunuz, dur biraz da şu tarafa dönerek sallayım diyerek olmaz.
devamını gör...
cinsel birleşme öncesi diyalogları içeren müzikler hepimizin mâlumu. 2015 yaz müziklerini öyle veya böyle dinlemişseniz fark etmişsinizdir. müziği neremizle dinlediğimizi soran yazarın neresiyle dinlediğini çok merak ediyorum. bi güzellik yapıyorum
--- alıntı ---

bir güzellik yapsana, gece benle kalsana
kitabına uydur gel, uysa da uymasa da
çekeceğin var elimden, alacaklıyım teninden
ne dediğimi anladın sen, acil durum uyansana.


--- alıntı ---
ha bu da tahrik etmiyorsa direkt kendisine mesajla daha köşelisinden birisini yazayım.
devamını gör...
serdar ortaç, demet akalın, hande yener, sinan akçıl, murat boz dinlemek haram dese, yeminle ateistler bile fetvaya uyardı dediğim.
devamını gör...
26.99 yıllık ömrü hayatımda müzik dinleyip tahrik olduğumu ben hatırlamıyorum. zaten jazz ve metal müzik dinlerken "oh bana bir haller oluyor" tarzı biriyseniz en yakın zamanda psikiyatri uzmanına görünseniz iyi olur. belki bir gizli depresyon neyim içindesinizdir.
fakat klipler için aynı şeyi söylemem hele ki pop top tarzda takılan amerikanyalı kadın şarkıcıların klipleri için. her an johnny sins bir yerlerden geldi gelecek havası var.
devamını gör...
hayatı boyunca karşı cinsle iletişimi sınırlanmış, hatta bilinçli bir uzak durma geliştirmiş. masturbasyon yapmayı günah bulduğu için zaman zaman uyurken iç çamaşırına boşalmış, sevgililik flört gibi kavramlara tamamen zıt ve uzak. cinsel eğitim konusunda okulda utangaç ve çekincen hocaların anlattığı kadarıyla bilgi sahibi bir erkek çocuk, ergenlik sonrasında kadın sesiyle yapılan müzikten tahrik olabilir mi? işte başlığın ifade ettiği sonuç aslında bir anlamda budur. ve bunun cevabı malesef olabilir olacaktır. insan önce doğasını keşfetmek zorunda. yaşayan hayvan insanın da tıpkı hayvanlar gibi içgüdüleri vardır. iç güdüleri sağlıksız bir şekilde baskılarsanız, ortaya oldukça hazin sonuçlar çıkar.
devamını gör...
söz konusu haram olan makam, beste, çalgı aletleri mi; yoksa eserin çağrıştırdığı, algı verdiği; şehvet, isyan, malayani gibi hallere sevketmesi mi?

çünkü müzik duyguların ve düşüncelerin sanatsal ifadesidir.

çıplaklık, fuhuş, şirk, isyan vs zaten sanatın dışında da haram.

"hurma ağaçlarının meyvelerinden ve üzümlerden hem içki, hem de güzel bir rızık edinirsiniz. elbette bunda aklını kullanan bir toplum için bir ibret vardır"

nahl 67.

bu ayet hurmadan ve üzümdem hem helal olan , hem de haram olan iki şeyi birden edindiğimizin ibretlik durumundan bahseder. içkinin yasaklanacağına dikkat çeken ayet helalliği ve haramlığı tartışma konusu olmuş bir çok konuya da ışık tutacak durumdadır.

en doğrusunu Allah bilir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar