mvc

bir çeşŸit uygulama gelişŸirme modelidir. veri erişŸimini, tasarımı ve kod kısmını ayrı katmanlarda tutarak proje hazırlamayı öngörür.
php açısından halihazırdaki php frameworkleri kullanarak kolaylık mvc uygulama gelişŸtirebilirsiniz.
başŸlıca avantajları veritabanı bağŸımsız, birden fazla ara yüze uygulanabilir bir uygulamanız olur. Ek olarak oop gelişŸtirme imkanınız olduğŸundan kendi kütüphanelerinizi kolaylıka diğŸer projelerinize taşŸıyabilirsiniz.
devamını gör...
açılımı model-view-controller olan uygulama geliştirme mimarisi. web uygulamaları birbirinden bağımsız sayfalar halinde olduğundan ve bu sayfaların menü ve çerçeve gibi kısımları tüm sayfalar için aynı olması gerektiğinden, bu kısımlarda bir değişiklik yapmak için bu sayfaları tek tek değiştirmek gerekliydi. mesela diyelim bir sayfa daha eklemeye kalktınız. bu durumda menünün değişmesi gerek. bunun için de bütün sayfalara tek tek girip değiştirmek zorundasınız. ayrıca bunun dışında sayfaların içinde değişmesi gereken başka şeyler vardı ve düzenlemeyi çok zor hale getirmekteydi. işte bu gibi ihtiyaçlardan ötürü mvc modeli doğmuştur.

mvc modelindeki model kısmı programlamada bildiğimiz sınıf, class, nesne veya obje denilen veri yapısını ifade eder. yani verilerin modelini gösterir. veritabanından gelen veriler bu modele göre şekillenir. view kısmı ise kullanıcının gördüğü, html, css ve javascript kodlarından oluşan arayüzdür. controller ise bunları yöneten, arka planda organizatör görevi gören kodlardır. bütün bunları şöyle kısaca özetleyebiliriz. akıllı telefonlarımızı mvc mimarisi olarak düşünürsek, telefonların ekranı bizim view olur. android ve ios gibi işletim sistemleri de controller olur. tam uymuyor ama uygulamalar için ise model denilebilir.

mvc modeli sayesinde sayfanın değişmesi gereken kısımlarını dinamik hale getirip, diğer kısımlarına hiç dokunmadan sadece gerekli kısımları değiştirebilrsiniz. o kısımlar dinamik olduğundan bütün sayfalar da değişmiş olur. * *
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar