my name is khan

12.şŸubat.2010 yılında vizyona girmişŸ olan film.
bollywood yani hint filmi.
filmin başŸrol oyuncusu film hakkında şŸunları söylemişŸ..--- alıntı ---
"Film, kabiliyetsiz(hasta) bir adamın sakatlığŸa, güçsüzlüğŸe karşŸı yaptığŸı savaşŸını anlatmıyor. Hasta adamın, tüm dünyada olan Terör, SavaşŸ, Nefref ve DüşŸmanlığŸa karşŸı yaptığŸı savaşŸı anlatıyor. [...] My Name is Khan filmi aynı zamanda Islam'ıda ele alıyor. Islam'ı ve dünyanın Islam'a bakışŸ açısını ele alıyor. Fakat taraf tutmadık. Biz sadece iyi insanların ve kötü insanların var olduğŸunu söylemeye çalışŸıyoruz. Kötü Hindular, iyi Hindular, kötü Hristiyanlar, iyi Hristiyanlar olmaz. Ya iyi bir insanızdır, yada kötü bir insanızdır. Din kriter değŸildir, insanlık kriterdir."

--- alıntı ---
türkiye'de vizyona girmiyor.. o ayrı bir entrynin konusu.
ayrıca bir anekdot..filmin adında geçen khan ismi hindistan'daki müslümanları temsil ediyormuşŸ. zira hindistan'da soyadı khan olanlar müslüman.
devamını gör...
11 eylül sonrası müslümanların toplumdan tecrit edilmişliğini anlatan, anlamlı bir film. içinde aşk desen var, fikir desen var, ibret desen var dram desen o da var. var oğlu var. en iyisi izleyin.
devamını gör...
başrolde shahrukh khan ve kajol'un oynadığı 2010 yapımı hint filmi. yönetmenliğini ve yapımcılığını karan johar yapmıştır. gayet anlamlı bir film izlemeyen varsa rahatlıkla izleyebilir. hemen hemen her konuya değinilmiş.
devamını gör...
bu filmi neden bu kadar geç izledim bilmiyorum.
hint sineması bu kadar başarılı mıydı? sanırım önyargım vardı.
gerçekten muhteşem olmuş.
11 eylül sonrası abd'de müslümanların çektiği çileyi anlatması babında okullarda ders olarak okutulmalı.
khan(yazarken bile gırtlaktan söylüyorum *) bir çeşit hastalığı,
aşkı, mücadelesi, annesi, tam 160 dakika ekrana kitleniyorsunuz.

teşekkürler khan.
devamını gör...
görülen o ki çok fazla bilinmemiş ya da duyurulmamış. müslüman olduğunu iddia eden herkes tarafından izlenmeli bana göre.

/ spoiler /
annesinden, insanları sadece "iyi insanlar ve kötü insanlar" olarak gruplandırmayı öğrenen otistik khan'ın, "my name is khan and i'm not a terrorist" repliklerini sıkça duyduğumuz, amerika'da yaşayan müslümanların 11 eylül sonrası sıkıntılarını ele alıp sonra kendilerinin nasıl iyi kimseler olarak tanınabildiğini ele alıyor.
/ spoiler /

doğu filmleri izlemeyen şahsımın fikirlerinin yönünü değiştirmiş, bollywood'a sempati kazandırmıştır.
devamını gör...
izlemesi keyifli, bunu reddetmeyeceğim. fakat yaşanılan aşkla ve bir nevi otistik olan khan'ın idealizmiyle tüm göstermek istediklerine karşın hayalperestçe olduğunu düşünüyorum. kurtlar vadisi ırak mıydı neydi, onun gibi işte.
devamını gör...
az önce bitti film. o ne güzel bir filmdir öyle. herkesin iki buçuk saatini ayırıp izlemesi gereken bir film. yapımcısı da bizzat başrol oyuncusu. ve tartışılmaz bir yeteneği var.
filmde çocukların büyümeleri özellikle ilgimi çekti, çünkü çocuklar değişmeden ciddi anlamda büyüttüler çocukları. bravo diyorum. son olarak, Allah yapanlardan razı olsun.
devamını gör...
hollywood sineması'nın bollywood sineması'nın eline su bile dökemeyeceğinin ispatı olan, senaryo ve oyuncuların muhteşem bütünlüğüyle izlenilesi filmlerden bir tanesi.
devamını gör...
hintli bir müslüman olan khan aspenger sendromu hastalığına rağmen zekası ile herkesi kendine hayran bırakmaktadır. annesinin ölümünden sonra amerikaya abisinin yanına gider ve olaylar burada başlar. filmin süresi iki saat kıkbeş dakika olmasına rağmen her saniyesini keyifle izleyebilirsiniz. bir insanlık dersi olabilecek kadar önemli bir film. ayrıca müslümanların terörist damgası yemesini de eleştiriyor.
devamını gör...
bu sadece bir film diye kendinizi telkin etmeye çalışsanız dahi gözlerinizin yaşarmasına engel olamayacağınız film. insan olduğunuzu ve duygularinizin olduğunu derinden hissetmek isterseniz mutlaka izleyin diye tavsiye edeceğim filmdir.
devamını gör...
müslümanım eziliyorum mesajı verilip durdu. khan kendi çapında Allahın amerikasında islamı yaşamaya çalışıyor. ancak müslüman yaşama hiç yer verilmemiş. müslümanların o cafcaflı dünyada nasıl yer alması gerektiği konu edilmiş. işte böyle filmler beni boğuyor.orada müslümanlarla ilgili bir kanıtlama çabası var. ama müslüman yaşama dair hiç birşey yok.arada khan namaz kılıyor birkaç hadis ve ayet ile islamı açıklıyor. kilisenin güzellikleri san fransisco nun denizi amerikanın muhteşemliği..... tüm film "müslümanlar neden burada yer edinmesin" gibi birşey üzerinden yürüdü.

belki islamı hiç bilmeyen biri için faydalı olur ama artık bu aşağılık kompleksine gelemiyorum boğucu...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar