myanmar

batı komşŸuları hindistan ve bangledeşŸ,doğŸu komşŸuları tayland ve laos olan,yaşŸları 50 üstü olanların birmanya, 30'lu olanların ise burma olarak hatırlayacakları , 1989'dan bu yana da kendi dilinde "dünyanın ilk yerleşŸimcileri" anlamına gelen myanmar olarak anılan ülke.
gezdiğŸim 107 ülke arasında en bakir gördüğŸüm,askeri cunta yönettiğŸi için batılı turistlere zor vize verdiğŸinden ormanları ve sahilleri bozulmadan kalabilmişŸ görülesi ühttp://lkedir.geçen yıla kadar vize için mısır daki konsolosluğŸuna gitmek zorunda idik.şŸimdilerde bangkok tan da alınabiliyormuşŸ.
devamını gör...
burma veya birmanya , kutsal birmanya kedilerinin de vatanıdır . koyu kahverengi patileri ve yüzleri mavi gözleri ve ipek gibi tüyleriyle çok güzeldir , bu kedicikler .
devamını gör...
myanmar, güneydoğu asya da bir ülke. askeri yönetim biçimi mevcut. genelde her askerle yönetilen ülke gibi fakir.

mesela; 50 milyon nüfuslu bu ülke de sadece 500 bin araç mevcutmuş. 1 araca 100 kişi düşüyor haliyle. arabaların yıllar geçtikçe, eskidikçe değerlerinin arttığı nadir ülkelerden biridir muhakkak.

anlatmak istediğim; bizim gözlerimiz neden asya'ya bakıp sadece japonya'yı veya kuzey, güney amerika'ya bakıp sadece abd, kanada'yı görüp halimizden yakınmamızı gerektirir?

sahip olduklarımıza binlerce şükürler olsun.

insanız işte... bazı zamanlar, sahip olduklarımızın değerini bilemeyebiliyoruz maalesef.

devamını gör...
birinci dünya savaşında esir alınan bir kısım osmanlı askerinin götürüldüğü ülke. nüfusunun %5-10 arası müslümandır ve bu müslüman nüfus baskı altında yaşar, kaçabilirse kaçar ülkeden. 1962de askeri darbesinden sonra askerler yönetimi hala sivillere vermediler. öyle bir acayip ülke.
devamını gör...
dünya'nın en fakir ülkelerinden. nüfusu 50 milyon olmasına rağmen, sadece 500.000 aracın bulunduğu ülkedir. üstelik bu ülke de araçlar şarap muamelesi görür; eskidikçe değerlenir. çünkü; değerli olan plakadır...
devamını gör...
buda kültürünün gelişmiş varlığını görebileceğimiz fakir güneydoğu asya ülkesidir.bengal körfezine kıyısı vardır.müslümanlar azınlık olarak yaşar bu ülkede.asya ülkelerine olan ilgimden ötürü merak ettiğim ülkelerdendir.özellikle okyanusun sürprizi tropikal siklonlardan nasibini alır
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar