naber sorusuna genelde olumlu cevap verilmesi

genelde cevabı verenin, kendi içinde bulunduğu durumu ayaküstü anlatmaktan üşenmesi neticesinde, soruyu kuru bir 'iyi' ile geçiştirmesidir. cevap hep olumlu olduğundan, karşımızdaki kişinin iyi mi yoksa kötü mü olduğunu 'iyi' deyişindeki ses tonundan çıkarırız. eğer cılız bir sesle söylüyorsa muhabbet, 'nen var kuzum, iyi görünmüyosun ama' şeklinde uzar.
devamını gör...
kişinin kendi derdiyle başkalarını da yük olmak istememesi ile alakalı olabilir. dışarıya gülersiniz, içiniz kan ağlar. ama 'elhamdülillah' dersiniz. demelisiniz.
devamını gör...
kimse mutlu değil ! herkes alışılagelen bir soru olduğu için ;
+naber la ?
-iyi,senden?
diyor. kimse iyi olduğu için demiyor. artık anlayın şunu sırf birileri ne oldu? neyin var diye peşine düşmesin diye insan, hiç iyi değilim diyemez.
devamını gör...
"naber?" (daha güzeli "ne haber?") sorusunun hayatımızda olan biteni cilt cilt anlatalım diye değil selamlaşma maksadıyla sorulmuş olmasından ileri gelir.

- naber?
+ iyi ya nossun
- e iyi o zaman
devamını gör...
bir keresinde bir arkadaşa naber diye sordum "iyi ya nossun" dedi.

aynı gün bir daha karşılaştık, bu sefer "hayatında neler olup bitiyor, anlatsana" dedim ve bana aslında 7 yıllık sevgilisinden ayrıldığını anlattı.

işin ilginci ardından bana dedi ki: bunu neden anlattım bilmiyorum.

işte bazen bu tip ince nüanslar biz farkında olmadan daha sıkı iketişim kurmamızı, yani muhabbet etmemizi, sohbet etmemizi sağlıyor.

katalogdan çıkma sorularla iletişim kurunca katalogdan çıkma cevaplar alıyor insan.
devamını gör...
"evet demek kolaydır hayır deyince bir sürü iş çıkar" sözünün kısmen tezahür etmesinden kaynaklı bir durum da olabilir. şimdi ben "naber" sorusuna "iyi değilim" desem ardından "hayırdır ya noldu" merakı gelecek. anlat dur o vakit. ben kendi durumuma bile bir isim koyamamışken sana nasıl kendimden haberler verebileyim?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar