nac

n asetil sistein' in kısaltmasıdır. mukolitik etki gösterir, yani akciğer ve bronşlarda biriken mukoid salgıların yapışkanlığını azaltarak öksürükle atılmasını kolaylaştırır.
devamını gör...
piyasada nac600 diye bir ilaç vardır. kısa adı ıvp olan ilaçlı böbrek filmi çektirdikten sonra doktor fakire bu ilacı tavsiye etmişti. aslında balgam söktürücü olan bu ilaç ne hikmetse idrar yollarından ıvp için kullanılan kimyasal maddenin atılımını hızlandırıyormuş.*
devamını gör...
(bkz: mukozero) (bkz: mucovit-c) (bkz: asist plus) gibi etken maddesi asetilsistein olan bir ilaçtır. bu ilaçlar arasındaki farkı bilmiyorum. boğazdaki ve akciğerdeki balgamı atar. solunum yolu enfeksiyonu yaşarsanız akciğer sarı ya da yeşil renkte yoğun balgam üretir. bu gibi bir durumda doktorunuz size bu ilaçlardan birini yazar. doktorunuzun tavsiye ettiği rutinde kullanırsınız. genelde suya atılır bu ilaçlar. bir ya da iki günde etkisini gösterir. ben enfeksiyonda çok ileri bir seviyeyi görmüştüm. her yarım saatte avuç içi büyüklüğünde balgam üretiyordum. bu ilaçlar 6 günde beni normale çevirdi. sigara içiyorsanız. bu ilaçlardan çok fazla içeceksiniz demektir. önemli bir konuşma yapacaksanız ve boğazınızda gıcık varsa konuşmadan bir gün önce 1 tane içmenizi tavsiye ederim.

unutmayın, balgamı sağlıklı bir bünye savunma amacı ile sürekli üretir. her akciğerde balgam olur. enfeksiyona karşı vücut kendini savunmak için zararlı refleksler gösterebilir ateşi yükseltmek gibi. bu da öyledir. hem enfeksiyon ilacı hem de balgam ilacı içerseniz iki sorunu da çözersiniz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar