namaz dinin direğidir

sahih hadistir. kuran'la da çelişmez. birçok ayette namaz kılma emri vardır. islamın 5 temel şartından biridir. en çok yapılan ibadettir. bu yönüyle namaz dinin direğidir demek yanlış olmaz.
devamını gör...
imam buhari'nin hocası ebu nuaym, kitabu's-salât'ta habib b. süleym'den, o da bilal b. yahya'dan rivayet etmiştir: hz. peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem)'e buyurdu ki: "es-salatu amudu'd-dã®n (namaz dinin direğidir)". hafız ibn hacer bu hadisin mursel olup ravilerinin sika (güvenilir) olduğunu söyler.
ayrıca bu hadisin aynı anlamda farklı bir varyantı vardır ve hasen hadistir. o da şudur: hz. peygamber muaz b. cebel'e "her şeyin başı ve direğini sana haber vereyim mi?" dedi. muaz, "evet ey Allah'ın rasã»lü" deyince efendimiz şöyle buyurdu: "her şeyin başı islam, islam'ın direği ise namazdır". bu hadisi imam ahmed, müsned'inde (5. 231, 237); tirmizã® el-câmi'de (2616 nolu hadis); ibn mace, es-sünen'de (3973 nolu hadis) rivayet etmiştir ve hadis, hasendir.
ihsan eliaçık'a kulak verip hadisin uydurma olduğunu söylemek için hadis terminolojisine takla attırmanin alemi yok.
devamını gör...
amellerin imandan bir cüz olmadığına ittifak vardır fakat namaz hariç tutulmuştur, hanebli mezhebine göre namaz kılmayan kafirdir, cenazesi yıkanmaz cenaze namazı kılınmaz müslüman kabristanına defnedilmez...
devamını gör...
çeşitlenmiş mezhepler, çatışan fikirler, yüzlerce cemaat, yüzlerce tarikat, yüzlerce birbirinden ayrı grup olsa da, namaz insanları aynı safta omuz temasla tutucu ve ayrılıkları unutturucudur,, dinin direğidir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar