namaz kılmayı şov olarak değerlendirmek

namaz kılmayan kesimin namaz kılanlar için yaptığı yorum. tabi ki namazı gösteriş veya bir yerlere mesaj vermek için kullananlar var ama hiç kimsenin namazına bu yorum yapılamaz. bu farz bir emirdir ve isterse taksim meydanında seccadesini sersin kılsın şov diyemezsin. ha orda bir cami varken tutup olmayacak yerde kılıyorsa bu abes tabi ki ama bir müslüman olabilecek en müsait alana çekilip namazını kılmayı talep ediyorsa, kılıyorsa hadsiz, cahilce yorum yapıyorsundur.
devamını gör...
namazın bir zorunluluk olduğunu bilmeyen cahillerin yorumu. ayrıca islam alimlerine göre farz ibadetin aşikar olanı makbuldür. nafilenin ise gizli olanı.
devamını gör...
şu bir tane bikinili abla vardı. o şovdur bence. namaz bir zorunluluk hali. tıpkı vergi gibi. sen vakti gelince vergi dairesine gidiyorsun millet sana şov mu yapıyor diyor yoksa vatandaşlık görevini yerine mi getiriyor diyor? o halde kulluk görevini getirmek ne diye şov olsun?
devamını gör...
28 şubat döneminde üniversitemizde depodan bozma mescit odaları kapatılmıştı.

ve dahi bazı sınavlar cuma namazı saatine denk getiriliyordu.

biz de itünün maslaktaki elektronik fakültesinden henüz sadece direklerden ibaret bir inşaat halindeki camiye birkaç km yürümemek için, kilitlenen odanın kapısında kılardık.

bu sefer orada da yasaklanınca bahçede çimlerin üstünde kılmaya başladık.

bu sefer de birkısım kafir medya gericiler bahçede şov amaçlı namaz kılıyor diye yaygara kopardı.

sanki millet günde beş vakit nefsine zor gelen bu ibadeti keyfinden yapıyordu!

sonra üniversitelerde başörtüsü ve sakal yasaklandı. fakat keçi sakalı veya abidik gubidik özenti sakalları serbestti.

türban saylan, nursuz serter gibileri de başörtülü kızları ikna odalarına tıkıp psikolojik baskı yapıyorlardı.

bir tek olayın 1 ay boyunca gazete ve tv manşetlerinde tutulduğu, islam düşmanlarının karanlık, utanç verici, barbar, bağnaz, cahil ve yobaz bir dönemiydi.

şimdi de aynılar da sadece güçleri azaldı gavurların.
devamını gör...
farz ibadetlerin gösteriş olmayacağını bilmeyenlerin beyanı. insanın üstüne yükümlülük olan bir şey gösteriş olamaz, gösteriş niyetiyle yapmaya kalksan da olamaz. misal iş yerinde müdürün iş verdi. yapmaya mahkumsun, yapmazsan cezası var, belki işten atılırsın. bunu yaparken gösteriş yapıyor gibi hisseder misin? ama sana verilmeyen işleri yapar ve herkesin gözüne sokarsan, o zaman kendini göstermeye çalıştığın anlaşılır. bu nedenle farzların açıktan, nafileler gizli yapılması makbuldür. farzlar açıktan yapılmalı ki hem sui-zanna sebebiyet vermesin, hem de görenleri teşvik etsin.
bunların arka planında bizim kalbimiz uber temiz namazı herkesin önünde kılacağına kılma daha iyi gibi hastalıklı bir düşünce yatıyor. biz kılmıyoruz ama gösteriş yapmadığımız için daha makbuluz. he he sizin içiniz çok temiz. bizimki fosseptik çukuru. devam edin.
devamını gör...
yer yer haklı değerlendirmedir. şimdi herkes birbirinin gönlünü hoş etmiş, artılar cukkalanmış ama işler gerçekte keşke tamamen dediğiniz gibi olsa. fatiha bilmeden. islam'ın, imanın şartlarını bilmeden namaz kılanlar var. benim için eğlence oldu hatta, fabrikanın cumadan gelen elemanlarına fatiha soruyorum, en az 3-4 kişiye denk geldim okuyamayan. muhtemelen kelime-i şehadet getiremeyecekler de var aralarında. adam normalde adını söyleyemiyor, nerde kaldı sure ezberlemek. bir de akşam metresiyle buluşacağını ballandıra ballandıra anlattıktan sonra namaza gidenler var, onlar bomba. *
devamını gör...
namaz gibi kutsal bir ibadetin, şov ve gösterişle kirletilmeye çalışılması artık yazık ki normal bir hal oldu ülkemizde. insanlar gittikçe kendi özlerine yabancılaşıp biçime sarılıyorlar. din gibi derin bir olgunun özünden sapıp, yapma dediğini yapmaları da bu kirliliğin bir parçasıdır.

fakat son dönemde insanlar çıldırmış bir durumda ibadetlerini provokasyon yöntemi olarak kullanmakta. bu yaptıklarının dinle de ilgisi yok, müslümanlıkla da ilgisi yok. tedaviye ihtiyacı olan ruhların garip bir mastürbasyon yöntemi gibi geliyor bu hal bana. keşke yapmasalar.

keşke herkes mehmet akif ersoy okusa. der ki büyük vatan şairi ''siz dini bu hale getirirseniz, din de sizi bu hale getirir'' benim bütün dinlerden anladığım kadarıyla en önemli ibadet dinin tebliğ ibadetidir. bu güzel ibadet gece gündüz öğrenmeye çalışılıp yapılmalı. insanlar kendisini bilginin verdiği saygınlıkla kuşatmalı. kendilerini sevdirmeli. tabii ki söylediğim yöntemler özü anlama çabası gerektirir. gerçi esas itibariyle din büyük bir emekle özü anlama çabası değil midir? gerçi bu yol zahmetli bir yoldur. fakat ben hala hasta ruhlara bile bin bir emekle bu yolu anlatmaktan vazgeçmeyeceğim.
devamını gör...
insanların kalbini yarıp bakamadığınız için belli bir ibadeti şov amaçlı yapıp yapmadığı hükmünü de veremezsiniz. genelde kin, nefret ya da haset gibi duygular bu şekilde düşünmeye itiyor namaz kılmayan insanları. hele bir de "sen şu şu günahları işliyorsun, kıldığın namazdan ne olur?" şeklinde feveran eden pervasızlar var ki diyecek söz bulamıyorum. muazzam bir vicdan aklama mekanizması; kendin kılmıyorsun ama namaz kılan insanları gösterişle ya da şovla suçluyorsun. daha mutlu bir toplum için niyet okumayı bırakmalı ve dönüp kendilerine bakmalı insanlar.
devamını gör...
ibadetin şovu olmaz. fakat ibadette ulu orta yapılmaz. her türlü sevabın makbulu Allah ile kul arsında olandır. ben müslümanım, namaz kılıyorum, oruç tutuyorum, öğrenci okutuyorum, aç doyuruyorum vb şekillerde yapılan her ifşa gösterişe girer. yaptığın iyiliği yada ibadeti görüp gönülden olduğunu sevaplandıracak tek merci tanrıdır. o zaman havan kime derler adama. velhasıl iş şova döner.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar