namaz müminin miracıdır

namaz tartışŸmasız biçimde islam dininin temelidir. namazın miraç'ta emredilmesi Allah'ın müslümanlara verdiğŸi özel bir nimettir. gerâ­çek ve hakiki namazda kul, miraç'ın hikmetlerine yaklaşŸır. böylece insan kulluğŸun ufuk noktasına yücelir.

bizim günlük namazlarımız, böyle muhteşŸem bir yüâ­celmeye eğŸitim mahiyetindedir. yani bütün inananlar hangi şŸekilde olursa olsun, namaz kılarak ahlaklarını arıtır ve insanlığŸın haysiyetli yapısına ulaşŸır. bugün yeryüzünde yüz milyonlarca insan, eksiğŸi ile, yanlışŸı ile namaz kılmaktadır, riyakã¢rca kılınan namazlar dışŸında bütün namazlarımız cenã¢b-ı hakk'ın makbulüdür. şžu halde, biz namaz kılarâ­ken hep ahlaki bir yücelmenin özlemi içinde ve gayretinde olmalıyız. elbette Allah'a layık hamd namazına erişŸmek, zorlu bir arınma konusudur. ne var ki, kıldığŸı namazları yeterli bulmayarak bu güzel eğŸitimden kaçmak, nimetlerin en güzelini kaybetmek anlamına gelir.

namazın şŸekli, okunan dualar, namazdaki ã¢yetler ve zikirler gerçek namazın motifleridir. biz namazı ne kadar yüzeyden kılarsak kılalım bu kuralları uygularız. zaten gerâ­çek namazı anlamak, tarif etmek için çok derin bilgileri kaâ­rışŸtırmanıza gerek yoktur. yalnız namazdaki hareketler ve namazda Allah'a söylediklerimizi anlarsak, namazın ne denli yüce bir hikmet olduğŸunu kavrarız.

devamı için: http://www.sonpeygamber.inf...
devamını gör...
namaz tartışmasız biçimde islam dininin temelidir. namazın miraç'ta emredilmesi Allah'ın müslümanlara verdiği özel bir nimettir. gerâ­çek ve hakiki namazda kul, miraç'ın hikmetlerine yaklaşır. böylece insan kulluğun ufuk noktasına yücelir.

bizim günlük namazlarımız, böyle muhteşem bir yüâ­celmeye eğitim mahiyetindedir. yani bütün inananlar hangi şekilde olursa olsun, namaz kılarak ahlaklarını arıtır ve insanlığın haysiyetli yapısına ulaşır. bugün yeryüzünde yüz milyonlarca insan, eksiği ile, yanlışı ile namaz kılmaktadır, riyakârca kılınan namazlar dışında bütün namazlarımız cenâb-ı hakk'ın makbulüdür. åžu halde, biz namaz kılarâ­ken hep ahlaki bir yücelmenin özlemi içinde ve gayretinde olmalıyız. elbette Allah'a layık hamd namazına erişmek, zorlu bir arınma konusudur. ne var ki, kıldığı namazları yeterli bulmayarak bu güzel eğitimden kaçmak, nimetlerin en güzelini kaybetmek anlamına gelir.

namazın şekli, okunan dualar, namazdaki âyetler ve zikirler gerçek namazın motifleridir. biz namazı ne kadar yüzeyden kılarsak kılalım bu kuralları uygularız. zaten gerâ­çek namazı anlamak, tarif etmek için çok derin bilgileri kaâ­rıştırmanıza gerek yoktur. yalnız namazdaki hareketler ve namazda Allah'a söylediklerimizi anlarsak, namazın ne denli yüce bir hikmet olduğunu kavrarız.

devamı için: http://www.sonpeygamber.inf...
devamını gör...
beden ve ruh bağlantısının en zirve noktasıdır namaz. ama yanı zamanda modern müslümanın kaybettiği en önemli şeylerden biri.
bugün kaç kişi namazı bir uruc, bir yükselme olarak kılıyor acaba?
devamını gör...
bu cümleyi anlayan bir insan bir daha asla eskisi gibi olamaz. çünkü artık ne yöne dönse Allah'ın vechi oradadır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar