namaz neden dinin direğidir

namaz bir talimdir yani bir eğitim-öğretimdir. namaz canab-ı hakk’ı tazim etmek, o’nu anmak ve o’na şükretmektir. namaz kılan kişi namaza tesbihle başlar, her rekat başında “elhamdülillah”diyerek şükürle devam eder. secdeye giderek kendi küçüklüğünü, rabbinin büyüklüğünü tekrar eder. bu manaları düşünerek düzenli namaz kılan kişide Allah korkusu gelişir, daha o kişi günah işlemeye utanır. bu yönüyle öğreticidir namaz.
devamını gör...
çünkü sorgusuz sualsiz bir cennet var ucunda. mesela sahtekarlık dini yıkmaz. dürüstlük dinin direği değildir çünkü. hayatlarına hiç bir etkisi olmayan bu kadar yığının dini ayakta mı ki şimdi dinin direği olsun namaz?
devamını gör...
çünkü namaz bir şükür halidir. şükretmek fiilinin en üst en mükemmel noktasıdır. an be an nimetlendirildiğimizi, yaşadığımızı hissettiğimizde, evreni incelediğimizde bir teşekkür, bir şükür gerektiği için bu şükrü de en iyi namaz ifade ettiği için olmadığında diğer tüm yapının yerle bir olacağı benzetmesi en uygundur.

bediüzzamanın namazın neden bu kadar şiddetli bir emir olduğuna, aksi halde cezasının niçin bu kadar şiddetli olduğuna dair yazısını okuduğumda tüm iliklerimde hissetmiştim bu sorunun cevabını. tatmin olmuştum.
devamını gör...
dini yaşamadan namaz kılınıyor ama namaz kılınmadan din yaşanmıyor.
namazlarını aksatan biri olarak düzenli namaz kıldığım dönem ile namazlarını aksattığım dönem arasında dağlar kadar fark var.
bu da itirafım olsun.
devamını gör...
namazı yatıp kalkmak olarak gören dallama dostlar için tuhaf olabilir.
her gün beş vakit namaz kılan kişi, günlük dozda kulluğunu ikrar etmiş olur.
mesela kemalist rejim her gün andımızı okuturdu çocuklara. sebebi rejime bağlılığı diri tutmaktı.
işte beş vakit namazda kulluğun diri kalmasını sağlar. bir iddianın her gün tekrarlanması söz konusu.
ayrıca kişi sıkça andığına bağlılık ve sevgi hisseder.
işin detayını psikoloji bilen arkadaşlar açıklar.
devamını gör...
kalp - dil ve beden le doğru ve içten bi şekilde yapılırsa çok güzel bir ibadetir .
üşengeçlik ve günlük yoğunluktan her vakti kılamasam da kıldığım vakitlerde daha bi huzurluyumdur
malesef insanlar her namaz kılanı her ibadet yapıp ama sonra kötü birşey yapınca o şahıs dine çamur atıyor .
münafık kime denir kimdir bilseler ayırım yapabilirler .
devamını gör...
insana verilen en büyük nimetlerden biri zamandır. akıl edenler için bu zamanı veren biri var. ve bize verilen zamana karşılık her an onu anmaya güç yetiremesek bile namaz ile en azından günün belirli zamanlarında anmış oluyoruz. yani bir borçtan hafifliyoruz.
bir insan iki namaz arasında günah işlediğinde Allah rahmet etmek isterse o insanın günahlarını bağışlar. affedilme sebebidir namaz. kafalara soru işareti gelmeden izah verelim.
“büyük günahlardan kaçınıldığı takdirde, iki namaz arasında yapılan küçük günahlar affolunur.” (bk. ibn hacer, 8/357)
bu kadar müjde ile namaz kılmak övülmüş ve bir çok dehşetle kılmamaktan sakındırılmışken Allah (c.c) için kıymetli, rasulullah'ın (s.a.v) göz nuru iken namaz nasıl dinin direği olmasın ki?
düşünsenize kabire girince sorgu sual melekleri bile ibadetler arasında önce namazı soracak ve namaz sualinden geçemeyene başka ibadetleri sual edilmeyecek. bu dehşet bile insana yeter. inanana, akıl edene yeter. namaz dininde direğidir, kabrinde, mahşerinde.
devamını gör...
zannimca iradeyi ve Allah'a bagliligi olcen en buyuk ibadet oldugu icin.

şöyle ki, namaz kilmak kolay, namaz kilmaya kalkmak, vakit ayirmak, namaza hazirlik yapmak zordur.
vakit ayirmak zorundasin, uykundan,isinden,ozel yasamina kisa bi surede olsa odun vermek zorundasin. bu aciz ve nefsani duygulari olan insan için cok zordur.

namazda secde ani Allah'a en yakin ve basbasa oldugun an oldugu icin insana buyuk maneviyat ve huzur katar.
namaz kilan insan gunah islemehe korkar, cunku bilir 1 2 saat sonra rabbinin huzuruna cikip secde edecek. o gunahlarla nasil secde etsin?

zina isledikten sonra tekbir alip namaza durmayi hangi akil alir?

namaz dinin diregi, gunah def edici, rabbe yakinlastirici,musluman olduğunun en buyuk gostergesidir.
devamını gör...
nedeni? bir şeyler yazmaya cüret dahi etmem.

sen bir beden isen namaz da senin kelle'n.

böyle bir başlık ve neden diye sormak müslümana yakışacak bir tavır değildir.

utanç verici.
devamını gör...
müslümanların son durumu namazdan değil namaz kılanların nasıl kıldığından sorulmalı.

sen namazın ruhuna erememişsen bunda namazın suçu ne!

sen direği düzgün dikme, sonra vay efendim direk yıkıldı.
devamını gör...
bu hadise inanan için hikmetini öğrenmeye vesile olacak, inanmayan içinse genel bir sorgulamaya yöneltecek soru. sormak iyidir. namaz insanı kötülüklerden alıkoyduğu için belki dinin direğidir. sahtekarlık kul hakkı vs. onlardan da insanı alıkoyar ya, ondan olabilir. tabi buradaki namazı hakkıyla kılınan namaz olarak düşünmek gerek. bakın bu da benim görüşüm. öcü değil.
devamını gör...
dinin varoluş amacı insanların nefslerini ıslah etmek ve insanları istikamet üzere tutarak insanın Allah’ın rızasına muvaffak olmasını sağlamaktır.bir kaç hatırlatma yapalım :
1)ben, ancak güzel ahlâkı tamamlamak için gönderildim.” (bk. muvatta, husnü'l halk, 8; müsned, 2/381)
2)kıyâmet günü, mü'minin mizanında güzel ahlâktan daha ağır basan bir şey yoktur. Allah teâla hazretleri, çirkin düşük söz (ve davranış) sahiplerine buğzeder." [tirmizî, birr 62, (2003, 2004); ebu dâvud, edeb 8, (4799)

yukarıda bahsedilen iki hadis-i şeriften anlıyoruz ki rasulullah sallallahu aleyhi vesellemin peygamberlik vazifelerinden biri insanların ahlakını düzeltmek ve tamamlamaktır.ahlakın önemi de Allah’ın ahlaklı insana önem vermesinden gelmektedir.peki namazın ahlakla ne ilgisi vardır?

1)sana vahyedilen kitabı oku ve namazı kıl. muhakkak ki namaz hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah'ı anmak elbette en büyük ibadettir. Allah yaptıklarınızı bilir."(ankebût, 29/45)

ayetten ne çıkarıyoruz?namaz hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar.yani peygamberin vazifesini destekleme görevi var.diğer taraftan Allah’ı anmaktan bahsediliyor ve ayet başında Allah’ı anmak için iki ibadetten bahsediliyor.kur’an okumak ve namaz kılmak. biz biliyoruz ki kur’an okununca Allah ile konuşmuş gibi oluruz.ayrıca namaz Allah’ın huzuruna çıkmaktır..peki bu iki ibadette Allah ile iletişim kurmaksa neden kur’an okumak dinin direği değil de namaz kılmak dinin direği?aralarındaki fark nereden geliyor?

“kulun rabbine en yakın olduğu hal secde halidir. işte bu sebeple secdede çok dua etmeye bakın!” (müslim, salât 215. ebû dâvûd, salât 148; nesâî, tatbîk 78)

kulluğun amacı zaten Allah’a yakın olmaktır.allah’a en yakın olduğumuz ibadet namaz,namazın en önemli ksımlarından biri de secde etmektir diyebiliriz.toparlayalım:

1)islamda ahlak çok önemli bir yere sahip.ahlakımızı güzelleştirmek için ve muhafaza edebilmek için namaz kılmak elzem.çünkü namaz insanı kötülüklerden ve hayasızlıktan alıkoyuyor.hatta islam’ın temeli ahlaktan oluşur diyebiliriz.

2)temel bir şey inşa etmek için atılır.temelin üzerine bir yapı inşa edilmezse temel açıkta kalır ve zamanla yıpranır,eskir en sonunda çöker.temel üzerine bir yapı inşa edebilmek için ise detekleyici kolonlara yani direklere ihtiyaç vardır.ana yapıyı ayakta tutan yegane elemanlar direklerdir.temel ve direkler ne kadar sağlam olursa inşa edilecek yapı o kadar sağlam olur.

3)allah müslümanın toplum içinde belirgin olmasını istiyor.yani bunu fiilleriyle insanlara hissettirmesini istiyor.müslüman kişi namaz kılarak “ben müslümanım” duruşunu göstermiş olacağı için bu bakımdan da namaz önemlidir. kişi farz olduğuna iman ettiği halde namaz kılmazsa büyük günah işlemiş olur ancak dinden çıkmaz.unutmamak gerekir ki kişiyle küfür arasında namazın terki vardır.kısaca namaz kılmazsak kafir olmayız ama kafirler de namaz kılmaz diyebiliriz.

dilim döndüğünce,ilmim yettiğince açıklamaya çalıştım.islam’a aykırı söz söylemekten Allah’a sığınırım.eğer yanlış kelam ettiysem Allah’tan mağfiret dilerim.
devamını gör...
tersinden okunduğunda zaman kavramına ulaştıran ibadetin neden din-i bütünlük kabul edildiği sorusunu sormak da sorgulamak da abes bir durum değildir. en başa dönersek, zamana dem vurmakla sıradan bir çağrışım yaptım belki ama cidden önemi büyüktür. uykunun en tatlı anında sabah namazına kalkmak, en yoğun iş temposunda öğlen ve ikindi namazına durmak, yorgunluğun hissedildiği akşam ve pilin bitmeye başladığı yatsı namazı derken aslında insanoğlu sevgiliye ayrılan zaman gibi günde 5 vakit sevdiği yaratıcısına zaman ayırıyor. hâşâ; zaman ayırmak derken ne kadar da muallak bir durum oldu, bize verilen zamanı sahibine ayırmanın haklı gururunu yaşıyor olmamalıydık sanki. bu tıpkı şey gibi; sana aldığım arabayla bana hava mı atıyorsun demek gibi. keşke namaz farz olmadan bizim aklımıza gelseydi de her secdeye baş değdirdiğimizde "allah'ım bu tesbihler sana" demenin huzurunu yaşasaydık.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar