namaz

hadis-i şerif ile tanımlamak gerekirse, dinin direğidir.
her müslümana eksiksiz olarak yerine getirilmesi emir ve farz olandır.
islamın beş şartından hayatın bütününe yayılan tek ibadettir.
devamını gör...
kişisel kanaatime göre fake ve gerçek müslümanı birbirinden ayıran en önemli ibadet. kafa kağıdında her islam yazanın müslüman olmadığını bizlere en güzel şekilde gösteren şeydir.
devamını gör...
namaz kılanın önünden geçilmez, ona bir şey söylenip sorulmaz. çocuklu evdeyse namaz kılan seccadesinin ön tarafına sandalye gibi bir eşya koyarak çocukların bilmeden geçmesi ile namazının bozulmasına engel olur.
devamını gör...
kanaatimce "içinden geldiği için" değil "allah emrettiği için" yapılması gerekendir. ha içten gelerek zevk alarak kılınıyorsa ne ala, daha bir hoş olur. az bi zorluğu , külfeti vardır. su içmeye giderken bile üşenmiyor muyuz?
devamını gör...
kuran-ı kerim'de nasıl kılınacağı, hangi duaların okunacağı, (kadın ve erkek için) ellerin nerede ve nasıl bağlanacağı, ayak mesafesinin ne kadar olması gerektiği gibi günümüzde kimilerince çok önem verilen hemen hiç bir uygulamanın geçmediği ibadet. genel olarak "namazı dosdoğru kılın" cümlesi hemen bir çok kereler kuran'da belirtilmekte, ancak bu dosdoğruluğun nasıl olacağı anlatılmamaktadır.

belki de sırf bu nedenledir ki, suudi kanallarından namaz görüntüleri izleyen bir kimse bir çok farklı tarzda namazı eda eden insanlara rastlayacaktır. bu durum çok mu önemlidir, kanımca hayır. ancak "neden namazın dosdoğru şekli kuran'da belirtilmiyor?" diye sorulduğunda size çevrilen kinayeli ve sert bakışlar, sorgulayıcı yüz ifadesi de ne yazık ki bu soruya cevap bulmakta zorluk çekiyor.
devamını gör...
yaradana en yakın olunan maneviyat anıdır. niyetlerini, isteklerini, arzularını isteme; şükürlerini sunma zamanıdır. sessiz sedasız ve yalnız o'nun için yapılması makbuldür. şekilden ibaret olmayıp yaşanılan andaki amaca aracılık eder. kılınması üzerine koyulmuş kurallar veya ibadet şekilleri kanımca sadece düzen için oturtulmuştur. zira kur'anda bu doğrultuda net bir açıklama olmadığı gibi sünnetlere bağlı olarak da değişkenlik gösterebilmektedir.

asli gaye bilindikten sonra yatmasıdır kalkmasıdır, suresidir duasıdır, arapçasıdır türkçesidir benim gözümde çok da önemi bulunmamaktadır. yeterki o'nun için, o'na yakınlaşabileyim; onu hissedebileyim...
devamını gör...
farsçada tazim için eğilmek manasına gelen namaz, bizim bildiğimiz şekliyle kuranda 70 defa emredilen az masraflı çok faydalı, sevgiliyle yapılan kutsi bir sohbettir.

bir anlığına dünya keşmekeşliğinden sıyrılmaktır. Allaha iltica etmektir, sığınmaktır.

1 saatini alarak geri kalan 23 saatine hayat buldurandır.

"insanın fâni dünyasına bir parça nur serpecek, istikbâl karanlığını izâle edecek bir sohbet-i bakã® olan namaz, ruh için gereklidir, elzemdir." (bediüzzaman said nursi)
devamını gör...
kendisi farz olan, içinde farz, vacip ve sünnetleri barındıran, müslümanın asli vazifelerinden biri.

âkil isen kıl namazı, çã»n saadet tacıdır,
sen namazı öyle bil ki, mü'minin mirâcıdır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar