namus

genelde iffet kelimesi ile eş anlamda kullanılır. örfi kullanımında nalinci keseri misillü kullanılmasından naşi bazılarının kıllandığı kelime. bazen iffet dışında ticarette üçkagıtçılık v.b. durumlarda olumsuzunun kullanıldığıda olur.
devamını gör...
ortadoğu toplumlarında kadına yönelik ayrımcılığın enstrümanı olmuş bir kavramdır.

kendi karısıyla "satın alarak" evlenmiş, öz kızlarını "satmış" veya "satılığa çıkarmış" ortadoğu insanı -ne hikmetse- kutsallığı küçücük ve masum kız çocuklarının cinselliğinde arar.

"berdel", "kuma", "kız çocuklarının sünnet edilişi", "namus cinayeti", "aile içi tecavüz", "akrabalar tarafından topluca tecavüz" gibi insanlık suçlarının -her ne kadar bölgede yaşayan bireyler, tüm toplum ve devletin bizatihi kendisi trafından gizlenmeye çalışılsa da- günlük hayatın sıradan bir parçası olacak kadar yoğun yaşandığı ve küçük kız çocuklarının insan sayılmadığı ortadoğu coğrafyasında "namus" dilden düşürülmeyen bir sözcüktür.
devamını gör...
kendi var yeri yok olan. herkeste bol bol bulunur, paçalardan dökülür ama nerdedir derseniz orda duracaksınız.

-orada değil, burada değil, şurada değil nerede lan bu?

akıldiye bişey var mesela elle tutulur değil, gözle de görülmez, bir adamın yüzüne bakıp akıllıdır değildir diyemezsiniz ama aklının kafasında olduğunu bilirsiniz.
inanmıyorsanız kesin kafasını bakalım kalıyor mu akıl?
kafasını kesince aklı gidenin namusu nasıl gider artık anlayış, görüş meselesi.

**
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar